Exit: CBC-veteran forlader fællesskabet

Bornholmsk overtagelse af CBC-forhandler betyder at CBC-kæden mister et af sine ældste medlemmer.

Artikel top billede

I maj var Lolland-Falster og Bornholm skueplads for en opsigtsvækkende kanalbyttehandel.  Den bornholmske it-forhandler JF-data overtog nemlig hæderkronede Kuszon Zolutions it-forretning på Lolland-Falster, samtidig med at JF-Datas møbelforretning på Bornholm gik den modsatte vej til Kuszon Zolutions.

Den manøvre efterlod et stort spørgsmålstegn ved CBC-kæde-medlemsskabet. Kuszon har siden CBC-kædens stiftelse være bolværket på sydhavsøerne. Men det er slut nu.

JF-Data har nemlig ifølge direktør Lars Falk valgt ikke at blive i CBC-kæden.

"Vi vurderede, at det ikke lå til den profil, vi har. Vi er en ren B2B-virksomhed. Ikke fordi vi ikke synes CBC er smart og godt, men jeg synes det dufter lidt for meget af privatsalg," fortæller Lars Falk.

Han fik ellers tilbuddet, da han overtog it-forretningen fra Kuszon Zolutions. Et tilbud han overvejede, men alligevel besluttede at sige nej til. Det andre prioriteter, der ligger Lars Falk på sinde nu.

"Det er klart at har vi en virksomhed på Bornholm og en virksomhed på Lolland-Falster. Nu skal vi gerne have opbygget noget synergi op mellem de virksomheder, så vi vidensmæssigt kan få løftet os. Vi har nogle dygtige medarbejdere. Derfor gælder det om at bruge deres viden rigtigt, så vi kan hjælpe vores kunder. Vi skal have vist niveau for at folk vil bruge os," siger Lars Falk.

Kuszon Zolutions, der tidligere hed Brdr. Kuszon har været CBC-kædens ansigt på Lolland-Falster siden kæden blev etableret helt tilbage i 1993.

Lars Falk har flyttet it-forretningen over i selskabet JF IT-Zolutions.  Han fortæller, at Zolutions-navnet er bibeholdt for at kunderne, der stadig taler med de samme konsulenter som tidligere, skal føle, at de fortsætter i samme trygge rammer.

"Vi er klar over, at Kuszon er et kendt navn på Lolland-Falster. Derfor har vi valgt at bibeholde en del af navnet. Det er de samme folk. Men nu har de en anden t-shirt på," konstaterer Lars Falk.

Læs mere:

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S