Atea-rival taber et skridt: Vi har vokseværk

Forvandlingen fra rå forhandler til en mere servicebaseret strategi, gør lidt ondt for Europas største forhandler.

Artikel top billede

Britiske Computacenter, der er Europas største forhandler, tjente kun 196 millioner kroner i førte halvår af 2012. Det en nedgang på 20 procent i forhold til samme periode sidste år.

Men der er ingen grund til bekymring, lyder det fra Computacenters ledelse. Det handler kun om vokseværk.

Computacenter er nemlig midt i en satsning på at blive mere serviceorienteret og selvom serviceforretningen vokser, så har det også omkostninger.

CEO Mike Norris siger i forbindelse med halvårsregnskabet, at han er meget tilfreds med serviceforretningens udvikling, men at den europæiske forretning, skal gribes an, så den giver samme indtjening, som i England.

Den nye servicesatsning har nemlig betydet, at Computacenters pengekasse er kommet under et lidt større pres, end selskabet havde forudset.

Det kommenterer selskabets bestyrelsesformand Greg Lock.

"Vi er ikke stolte over, at vi ikke forudså hvor stor en indflydelse det havde på vores forretning, at vi har vundet så mange kontrakter på samme tid, men vokseværk er en udfordring, som vi har den finansielle styrke til at modstå," slår han fast.

Computacenter er Europas største forhandler med en årlig omsætning på næsten 27 milliarder. Nummer to er Atea, der har en omsætning på lige omkring 20 milliarder kroner.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

    Mia Vang Petersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job