Atea-rival taber et skridt: Vi har vokseværk

Forvandlingen fra rå forhandler til en mere servicebaseret strategi, gør lidt ondt for Europas største forhandler.

Artikel top billede

Britiske Computacenter, der er Europas største forhandler, tjente kun 196 millioner kroner i førte halvår af 2012. Det en nedgang på 20 procent i forhold til samme periode sidste år.

Men der er ingen grund til bekymring, lyder det fra Computacenters ledelse. Det handler kun om vokseværk.

Computacenter er nemlig midt i en satsning på at blive mere serviceorienteret og selvom serviceforretningen vokser, så har det også omkostninger.

CEO Mike Norris siger i forbindelse med halvårsregnskabet, at han er meget tilfreds med serviceforretningens udvikling, men at den europæiske forretning, skal gribes an, så den giver samme indtjening, som i England.

Den nye servicesatsning har nemlig betydet, at Computacenters pengekasse er kommet under et lidt større pres, end selskabet havde forudset.

Det kommenterer selskabets bestyrelsesformand Greg Lock.

"Vi er ikke stolte over, at vi ikke forudså hvor stor en indflydelse det havde på vores forretning, at vi har vundet så mange kontrakter på samme tid, men vokseværk er en udfordring, som vi har den finansielle styrke til at modstå," slår han fast.

Computacenter er Europas største forhandler med en årlig omsætning på næsten 27 milliarder. Nummer to er Atea, der har en omsætning på lige omkring 20 milliarder kroner.

KMD A/S

Senior SAP Architect

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Nextway Software A/S

Software Architect

Midtjylland

Statens IT

Teamleder Infrastruktur & Cloud

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos