Atea-rival taber et skridt: Vi har vokseværk

Forvandlingen fra rå forhandler til en mere servicebaseret strategi, gør lidt ondt for Europas største forhandler.

Artikel top billede

Britiske Computacenter, der er Europas største forhandler, tjente kun 196 millioner kroner i førte halvår af 2012. Det en nedgang på 20 procent i forhold til samme periode sidste år.

Men der er ingen grund til bekymring, lyder det fra Computacenters ledelse. Det handler kun om vokseværk.

Computacenter er nemlig midt i en satsning på at blive mere serviceorienteret og selvom serviceforretningen vokser, så har det også omkostninger.

CEO Mike Norris siger i forbindelse med halvårsregnskabet, at han er meget tilfreds med serviceforretningens udvikling, men at den europæiske forretning, skal gribes an, så den giver samme indtjening, som i England.

Den nye servicesatsning har nemlig betydet, at Computacenters pengekasse er kommet under et lidt større pres, end selskabet havde forudset.

Det kommenterer selskabets bestyrelsesformand Greg Lock.

"Vi er ikke stolte over, at vi ikke forudså hvor stor en indflydelse det havde på vores forretning, at vi har vundet så mange kontrakter på samme tid, men vokseværk er en udfordring, som vi har den finansielle styrke til at modstå," slår han fast.

Computacenter er Europas største forhandler med en årlig omsætning på næsten 27 milliarder. Nummer to er Atea, der har en omsætning på lige omkring 20 milliarder kroner.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S