Atea-rival taber et skridt: Vi har vokseværk

Forvandlingen fra rå forhandler til en mere servicebaseret strategi, gør lidt ondt for Europas største forhandler.

Artikel top billede

Britiske Computacenter, der er Europas største forhandler, tjente kun 196 millioner kroner i førte halvår af 2012. Det en nedgang på 20 procent i forhold til samme periode sidste år.

Men der er ingen grund til bekymring, lyder det fra Computacenters ledelse. Det handler kun om vokseværk.

Computacenter er nemlig midt i en satsning på at blive mere serviceorienteret og selvom serviceforretningen vokser, så har det også omkostninger.

CEO Mike Norris siger i forbindelse med halvårsregnskabet, at han er meget tilfreds med serviceforretningens udvikling, men at den europæiske forretning, skal gribes an, så den giver samme indtjening, som i England.

Den nye servicesatsning har nemlig betydet, at Computacenters pengekasse er kommet under et lidt større pres, end selskabet havde forudset.

Det kommenterer selskabets bestyrelsesformand Greg Lock.

"Vi er ikke stolte over, at vi ikke forudså hvor stor en indflydelse det havde på vores forretning, at vi har vundet så mange kontrakter på samme tid, men vokseværk er en udfordring, som vi har den finansielle styrke til at modstå," slår han fast.

Computacenter er Europas største forhandler med en årlig omsætning på næsten 27 milliarder. Nummer to er Atea, der har en omsætning på lige omkring 20 milliarder kroner.

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

Anders Christensen

T-Systems

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

Mahyar Farshi

Norriq Danmark A/S