Forhandler i offensiv: It-ambulancen rykker ud

Forhandler har en it-ambulance med på erhvervsskole i håb om at rekruttere nyt blod til salgskanalen.

Artikel top billede

Foto: Robert Hendel

Med it-ambulancen forsøger iværksættervirksomheden It-afdelingen at skabe positiv opmærksomhed omkring it-branchen.

It-ambulancen holdt for nylig foran erhvervsskolen Niels Brock i det indre København, hvor It-afdelingen tegnede og fortalte om it-branchen for knap 60 voksne studerende. 

"Vi vil gerne ud og fortælle, hvordan det er i it-branchen, men det er svært at rekruttere og vanskeligt at finde de rigtige medarbejdere. Men det er ved være på tide. Der er mange gamle i branchen på vej ud," forklarer Klaus Rathmann, salgsdirektør i It-afdelingen.

It er andet end teknik

Den nordsjællandske forhandler var primært taget ind på Niels Brock for at fortælle voksne handelsstuderende om mulighederne inden for it. Mange af de studerende vidste for eksempel ikke, at der også er jobmuligheder inden for it-branchen, hvor der ikke kræves teknisk snilde.

"Jeg har talt med et par stykker efter foredraget, og der var generelt positiv respons. De lyttede opmærksomt, så jeg forventer, at vi får nogle ansøgninger," fortæller salgsdirektøren.

De fremmødte studerende nøjedes dog ikke med at blive klogere på it, og hvad It-afdelingen laver og har af muligheder.

Administrerende direktør og indehaver af It-afdelingen, Dennis Nørgaard Hansen, forklarede nemlig også om mulighederne for at starte egen virksomhed.

"Der er så meget hype om iværksætteri, og det er vi et godt eksempel på," siger Klaus Rathmann og henviser til, at It-afdelingen blev startet af Dennis Nørgaard Hansen.

It-afdelingens ejer og direktør foran de studerende fra Niels Brock (Foto: Robert Hendel)

Læs mere:

Annonce

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S