Forhandler i offensiv: It-ambulancen rykker ud

Forhandler har en it-ambulance med på erhvervsskole i håb om at rekruttere nyt blod til salgskanalen.

Artikel top billede

Foto: Robert Hendel

Med it-ambulancen forsøger iværksættervirksomheden It-afdelingen at skabe positiv opmærksomhed omkring it-branchen.

It-ambulancen holdt for nylig foran erhvervsskolen Niels Brock i det indre København, hvor It-afdelingen tegnede og fortalte om it-branchen for knap 60 voksne studerende. 

"Vi vil gerne ud og fortælle, hvordan det er i it-branchen, men det er svært at rekruttere og vanskeligt at finde de rigtige medarbejdere. Men det er ved være på tide. Der er mange gamle i branchen på vej ud," forklarer Klaus Rathmann, salgsdirektør i It-afdelingen.

It er andet end teknik

Den nordsjællandske forhandler var primært taget ind på Niels Brock for at fortælle voksne handelsstuderende om mulighederne inden for it. Mange af de studerende vidste for eksempel ikke, at der også er jobmuligheder inden for it-branchen, hvor der ikke kræves teknisk snilde.

"Jeg har talt med et par stykker efter foredraget, og der var generelt positiv respons. De lyttede opmærksomt, så jeg forventer, at vi får nogle ansøgninger," fortæller salgsdirektøren.

De fremmødte studerende nøjedes dog ikke med at blive klogere på it, og hvad It-afdelingen laver og har af muligheder.

Administrerende direktør og indehaver af It-afdelingen, Dennis Nørgaard Hansen, forklarede nemlig også om mulighederne for at starte egen virksomhed.

"Der er så meget hype om iværksætteri, og det er vi et godt eksempel på," siger Klaus Rathmann og henviser til, at It-afdelingen blev startet af Dennis Nørgaard Hansen.

It-afdelingens ejer og direktør foran de studerende fra Niels Brock (Foto: Robert Hendel)

Læs mere:

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Bliv IT-overvågningsspecialist i Forsvarsministeriets IT-organisation, Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    QA Engineer

    Sydjylland

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S