Forhandler i offensiv: It-ambulancen rykker ud

Forhandler har en it-ambulance med på erhvervsskole i håb om at rekruttere nyt blod til salgskanalen.

Artikel top billede

Foto: Robert Hendel

Med it-ambulancen forsøger iværksættervirksomheden It-afdelingen at skabe positiv opmærksomhed omkring it-branchen.

It-ambulancen holdt for nylig foran erhvervsskolen Niels Brock i det indre København, hvor It-afdelingen tegnede og fortalte om it-branchen for knap 60 voksne studerende. 

"Vi vil gerne ud og fortælle, hvordan det er i it-branchen, men det er svært at rekruttere og vanskeligt at finde de rigtige medarbejdere. Men det er ved være på tide. Der er mange gamle i branchen på vej ud," forklarer Klaus Rathmann, salgsdirektør i It-afdelingen.

It er andet end teknik

Den nordsjællandske forhandler var primært taget ind på Niels Brock for at fortælle voksne handelsstuderende om mulighederne inden for it. Mange af de studerende vidste for eksempel ikke, at der også er jobmuligheder inden for it-branchen, hvor der ikke kræves teknisk snilde.

"Jeg har talt med et par stykker efter foredraget, og der var generelt positiv respons. De lyttede opmærksomt, så jeg forventer, at vi får nogle ansøgninger," fortæller salgsdirektøren.

De fremmødte studerende nøjedes dog ikke med at blive klogere på it, og hvad It-afdelingen laver og har af muligheder.

Administrerende direktør og indehaver af It-afdelingen, Dennis Nørgaard Hansen, forklarede nemlig også om mulighederne for at starte egen virksomhed.

"Der er så meget hype om iværksætteri, og det er vi et godt eksempel på," siger Klaus Rathmann og henviser til, at It-afdelingen blev startet af Dennis Nørgaard Hansen.

It-afdelingens ejer og direktør foran de studerende fra Niels Brock (Foto: Robert Hendel)

Læs mere:

Læses lige nu

    KMD A/S

    SAP-arkitekt

    Skåne

    IT-Forsyningen I/S

    Leder af serverteam

    Københavnsområdet

    Metroselskabet og Hovedstadens Letbane

    Data Engineer at Metroselskabet

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

    Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S