Forhandler i offensiv: It-ambulancen rykker ud

Forhandler har en it-ambulance med på erhvervsskole i håb om at rekruttere nyt blod til salgskanalen.

Artikel top billede

Foto: Robert Hendel

Med it-ambulancen forsøger iværksættervirksomheden It-afdelingen at skabe positiv opmærksomhed omkring it-branchen.

It-ambulancen holdt for nylig foran erhvervsskolen Niels Brock i det indre København, hvor It-afdelingen tegnede og fortalte om it-branchen for knap 60 voksne studerende. 

"Vi vil gerne ud og fortælle, hvordan det er i it-branchen, men det er svært at rekruttere og vanskeligt at finde de rigtige medarbejdere. Men det er ved være på tide. Der er mange gamle i branchen på vej ud," forklarer Klaus Rathmann, salgsdirektør i It-afdelingen.

It er andet end teknik

Den nordsjællandske forhandler var primært taget ind på Niels Brock for at fortælle voksne handelsstuderende om mulighederne inden for it. Mange af de studerende vidste for eksempel ikke, at der også er jobmuligheder inden for it-branchen, hvor der ikke kræves teknisk snilde.

"Jeg har talt med et par stykker efter foredraget, og der var generelt positiv respons. De lyttede opmærksomt, så jeg forventer, at vi får nogle ansøgninger," fortæller salgsdirektøren.

De fremmødte studerende nøjedes dog ikke med at blive klogere på it, og hvad It-afdelingen laver og har af muligheder.

Administrerende direktør og indehaver af It-afdelingen, Dennis Nørgaard Hansen, forklarede nemlig også om mulighederne for at starte egen virksomhed.

"Der er så meget hype om iværksætteri, og det er vi et godt eksempel på," siger Klaus Rathmann og henviser til, at It-afdelingen blev startet af Dennis Nørgaard Hansen.

It-afdelingens ejer og direktør foran de studerende fra Niels Brock (Foto: Robert Hendel)

Læs mere:

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS