Dansk serversalg vender helt på hovedet

Serversalget i Danmark ligner slet ikke de internationale tal. Herhjemme kører HP med klatten, mens de andre fire store taber terræn.

Artikel top billede

(Foto: gratis /)

Vi skrev i sidste uge, at Dell var den eneste af de fem store serverproducenter (HP, Dell, IBM, Fujitsu Oracle), der øgede salget i andet kvartal.

En nærlæsning af tallene viser, at påstanden er god nok - bare ikke i Danmark, hvor Cisco i øvrigt er den femtestørste serverleverandør - ikke Oracle.

Herhjemme voksede HP som den eneste af de fem og sad i andet kvartal på knap 58 procent af markedet for servere.

"At HP ligger med omkring 55 procents markedsandel, har været normen i mange kvartaler, og at Dell og IBM har markedsandele mellem 12 og 20 procent er også 'business as usual'," fortæller Tina Borgbjerg, som er landechef for HP Danmarks serverforretning.

Solgt 7.999 servere

I alt blev der solgt lige knap 8.000 servere herhjemme i andet kvartal, hvilket var en overraskelse.

"Vi kigger alle på IDC's forventninger til markedet, og markedet voksede med 500 enheder, mens IDC forventede et fladt marked," siger Tina Borgbjerg.

Hun tilføjer, at markedsandelene ofte danser op og ned uden forbindelse til de internationale tal.

"Fordi vi er et lille land, kan en enkelt større sag vende helt op og ned på billedet," siger Tina Borgbjerg siger serverchefen.

Den uventede vækst i salget gælder i øvrigt både Blade- og Tower- og Rack-servere ifølge Borgbjerg.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Teknisk Projektleder

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    SAP Engagement Manager

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice