Ransagning: Seks sigtet efter 3F-hack

Politiets har rejst sigtelser mod en stribe personer efter ransagninger flere steder i landet.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

En række personer er blevet sigtet for deltagelse i sommerens DDOS-angreb mod fagforbundet 3Fs hjemmeside.

Sigtelserne kommer efter at politiets sent mandag aften slog til mod flere adresser i Jylland og på Sjælland. Det oplyser kriminalkommissær Lars Borg fra Københavns Politi til CRNs søstermedie, Computerworld.

"Klokken 23:15 den 4. september er der foretaget ransagninger ved en række personer. Vi fortsætter stadig efterforskningen," siger Lars Borg.

Hackerangrebet udsprang angiveligt af den meget omtalte faglige blokade mod restauranten Vejlegården.

Efterfølgende har personer, der efter udsagn repræsenterer hacker-gruppen Anonymous taget afstand fra angrebet, som de anser for at være en form for personlig vendetta, som strider mod Anonymous principper.

Samtidig er en velkendt kanal-konsulent blevet hængt ud for at være hjernen ag 3F-angrebet. Det er dog uvist om den pågældende er balndt de sigtede.

Politiet vil senere i dag afholde et pressemøde, hvor de vil præsentere yderligere detaljer.

Læs mere:

Læses lige nu

    Unik System Design A/S

    QA Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    SAP Senior Consultant (Procurement to Pay)

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect