Ransagning: Seks sigtet efter 3F-hack

Politiets har rejst sigtelser mod en stribe personer efter ransagninger flere steder i landet.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

En række personer er blevet sigtet for deltagelse i sommerens DDOS-angreb mod fagforbundet 3Fs hjemmeside.

Sigtelserne kommer efter at politiets sent mandag aften slog til mod flere adresser i Jylland og på Sjælland. Det oplyser kriminalkommissær Lars Borg fra Københavns Politi til CRNs søstermedie, Computerworld.

"Klokken 23:15 den 4. september er der foretaget ransagninger ved en række personer. Vi fortsætter stadig efterforskningen," siger Lars Borg.

Hackerangrebet udsprang angiveligt af den meget omtalte faglige blokade mod restauranten Vejlegården.

Efterfølgende har personer, der efter udsagn repræsenterer hacker-gruppen Anonymous taget afstand fra angrebet, som de anser for at være en form for personlig vendetta, som strider mod Anonymous principper.

Samtidig er en velkendt kanal-konsulent blevet hængt ud for at være hjernen ag 3F-angrebet. Det er dog uvist om den pågældende er balndt de sigtede.

Politiet vil senere i dag afholde et pressemøde, hvor de vil præsentere yderligere detaljer.

Læs mere:

Politiets Efterretningstjeneste

Configuration Manager til PET's IT-afdeling

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Cornerstones

Hvorfor tøver virksomheder, når teknologien er klar, og gevinsterne er tydelige?

Mange virksomheder sidder fast i et forældet ERP-system, selvom det begrænser dem langt mere, end de ofte vil erkende.

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job