Drop computeren og bliv dement

Computer-brug mindsker risikoen for demens blandt ældre, viser ny forskning.

Artikel top billede

Australske forskere kunne  for nylig fremlægge bevis for, at man faktisk ikke bliver dummere af at spille solitaire, surfe nyheder på nettet og sende emails til sine børnebørn. Tværtimod viste undersøgelsen med deltagelse af over 5000 mandlige pensionister, at deres brug af en computer påvirkede dem så positivt, at deres risiko for at udvikle demens blev væsentligt nedsat.

Undersøgelsen omfattede mænd i alderen 69 til 87 år, som forskerne fulgte gennem en periode på 8,5 år.

Forsøgspersonerne blev spurgt, om de brugte computeren dagligt, ugentligt eller aldrig, og om hvorvidt de anvendte tekstbehandling, spil, internet og email.

Konklusionen på undersøgelsen var i korte træk, at computerbrugernes mentale tilstand generelt var betydeligt bedre end it-analfabeternes, når man målte mængden af tilfælde af demens.

Andre undersøgelser bekræfter tendensen. En tilsvarende amerikansk undersøgelse af computerbrug blandt voksne i alderen 32-84 viste for et par år siden, at deltagernes resultater i kognitive tests var bedre, jo hyppigere de brugte computeren. 

De australske forskere bag den nye undersøgelse konkluderer, at længerevarende computerbrug holder hjernen i gang - og kan beskytte mod demens - også efter at man er blevet for gammel til at gide surfe mere på nettet.

De ældre herrer i den australske undersøgelse, der brugte computer dagligt, havde i løbets af undersøgelsesperioden cirka 40 procent færre tilfælde af demens sammenlignet med dem, der aldrig havde brugt en computer.

BEC Financial Technologies

Business analyst (Senior)- Scoutz

Københavnsområdet

Dansk Retursystem A/S

Enterprise Arkitekt (EA) til dansk miljøvirksomhed

Københavnsområdet

KMD A/S

Product Manager - Customer Engagement

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

Joshua Pratt

Idura