Drop computeren og bliv dement

Computer-brug mindsker risikoen for demens blandt ældre, viser ny forskning.

Artikel top billede

Australske forskere kunne  for nylig fremlægge bevis for, at man faktisk ikke bliver dummere af at spille solitaire, surfe nyheder på nettet og sende emails til sine børnebørn. Tværtimod viste undersøgelsen med deltagelse af over 5000 mandlige pensionister, at deres brug af en computer påvirkede dem så positivt, at deres risiko for at udvikle demens blev væsentligt nedsat.

Undersøgelsen omfattede mænd i alderen 69 til 87 år, som forskerne fulgte gennem en periode på 8,5 år.

Forsøgspersonerne blev spurgt, om de brugte computeren dagligt, ugentligt eller aldrig, og om hvorvidt de anvendte tekstbehandling, spil, internet og email.

Konklusionen på undersøgelsen var i korte træk, at computerbrugernes mentale tilstand generelt var betydeligt bedre end it-analfabeternes, når man målte mængden af tilfælde af demens.

Andre undersøgelser bekræfter tendensen. En tilsvarende amerikansk undersøgelse af computerbrug blandt voksne i alderen 32-84 viste for et par år siden, at deltagernes resultater i kognitive tests var bedre, jo hyppigere de brugte computeren. 

De australske forskere bag den nye undersøgelse konkluderer, at længerevarende computerbrug holder hjernen i gang - og kan beskytte mod demens - også efter at man er blevet for gammel til at gide surfe mere på nettet.

De ældre herrer i den australske undersøgelse, der brugte computer dagligt, havde i løbets af undersøgelsesperioden cirka 40 procent færre tilfælde af demens sammenlignet med dem, der aldrig havde brugt en computer.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen