Drop computeren og bliv dement

Computer-brug mindsker risikoen for demens blandt ældre, viser ny forskning.

Artikel top billede

Australske forskere kunne  for nylig fremlægge bevis for, at man faktisk ikke bliver dummere af at spille solitaire, surfe nyheder på nettet og sende emails til sine børnebørn. Tværtimod viste undersøgelsen med deltagelse af over 5000 mandlige pensionister, at deres brug af en computer påvirkede dem så positivt, at deres risiko for at udvikle demens blev væsentligt nedsat.

Undersøgelsen omfattede mænd i alderen 69 til 87 år, som forskerne fulgte gennem en periode på 8,5 år.

Forsøgspersonerne blev spurgt, om de brugte computeren dagligt, ugentligt eller aldrig, og om hvorvidt de anvendte tekstbehandling, spil, internet og email.

Konklusionen på undersøgelsen var i korte træk, at computerbrugernes mentale tilstand generelt var betydeligt bedre end it-analfabeternes, når man målte mængden af tilfælde af demens.

Andre undersøgelser bekræfter tendensen. En tilsvarende amerikansk undersøgelse af computerbrug blandt voksne i alderen 32-84 viste for et par år siden, at deltagernes resultater i kognitive tests var bedre, jo hyppigere de brugte computeren. 

De australske forskere bag den nye undersøgelse konkluderer, at længerevarende computerbrug holder hjernen i gang - og kan beskytte mod demens - også efter at man er blevet for gammel til at gide surfe mere på nettet.

De ældre herrer i den australske undersøgelse, der brugte computer dagligt, havde i løbets af undersøgelsesperioden cirka 40 procent færre tilfælde af demens sammenlignet med dem, der aldrig havde brugt en computer.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Analytiker til Security Operations Center ved Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teknisk Projektleder til Forsvarets data- og AI-projekter

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (Datacenter Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Nordjylland

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S