Drop computeren og bliv dement

Computer-brug mindsker risikoen for demens blandt ældre, viser ny forskning.

Artikel top billede

Australske forskere kunne  for nylig fremlægge bevis for, at man faktisk ikke bliver dummere af at spille solitaire, surfe nyheder på nettet og sende emails til sine børnebørn. Tværtimod viste undersøgelsen med deltagelse af over 5000 mandlige pensionister, at deres brug af en computer påvirkede dem så positivt, at deres risiko for at udvikle demens blev væsentligt nedsat.

Undersøgelsen omfattede mænd i alderen 69 til 87 år, som forskerne fulgte gennem en periode på 8,5 år.

Forsøgspersonerne blev spurgt, om de brugte computeren dagligt, ugentligt eller aldrig, og om hvorvidt de anvendte tekstbehandling, spil, internet og email.

Konklusionen på undersøgelsen var i korte træk, at computerbrugernes mentale tilstand generelt var betydeligt bedre end it-analfabeternes, når man målte mængden af tilfælde af demens.

Andre undersøgelser bekræfter tendensen. En tilsvarende amerikansk undersøgelse af computerbrug blandt voksne i alderen 32-84 viste for et par år siden, at deltagernes resultater i kognitive tests var bedre, jo hyppigere de brugte computeren. 

De australske forskere bag den nye undersøgelse konkluderer, at længerevarende computerbrug holder hjernen i gang - og kan beskytte mod demens - også efter at man er blevet for gammel til at gide surfe mere på nettet.

De ældre herrer i den australske undersøgelse, der brugte computer dagligt, havde i løbets af undersøgelsesperioden cirka 40 procent færre tilfælde af demens sammenlignet med dem, der aldrig havde brugt en computer.

Annonce

Jyske Bank

IT Category Manager

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Data- og Forretningsspecialist til Dataplatform i PET

Københavnsområdet

Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

Senior Developer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,