Drop computeren og bliv dement

Computer-brug mindsker risikoen for demens blandt ældre, viser ny forskning.

Artikel top billede

Australske forskere kunne  for nylig fremlægge bevis for, at man faktisk ikke bliver dummere af at spille solitaire, surfe nyheder på nettet og sende emails til sine børnebørn. Tværtimod viste undersøgelsen med deltagelse af over 5000 mandlige pensionister, at deres brug af en computer påvirkede dem så positivt, at deres risiko for at udvikle demens blev væsentligt nedsat.

Undersøgelsen omfattede mænd i alderen 69 til 87 år, som forskerne fulgte gennem en periode på 8,5 år.

Forsøgspersonerne blev spurgt, om de brugte computeren dagligt, ugentligt eller aldrig, og om hvorvidt de anvendte tekstbehandling, spil, internet og email.

Konklusionen på undersøgelsen var i korte træk, at computerbrugernes mentale tilstand generelt var betydeligt bedre end it-analfabeternes, når man målte mængden af tilfælde af demens.

Andre undersøgelser bekræfter tendensen. En tilsvarende amerikansk undersøgelse af computerbrug blandt voksne i alderen 32-84 viste for et par år siden, at deltagernes resultater i kognitive tests var bedre, jo hyppigere de brugte computeren. 

De australske forskere bag den nye undersøgelse konkluderer, at længerevarende computerbrug holder hjernen i gang - og kan beskytte mod demens - også efter at man er blevet for gammel til at gide surfe mere på nettet.

De ældre herrer i den australske undersøgelse, der brugte computer dagligt, havde i løbets af undersøgelsesperioden cirka 40 procent færre tilfælde af demens sammenlignet med dem, der aldrig havde brugt en computer.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    SAP Bruger- og rolleadministrator ved Forsvarsministeriets Regnskabsstyrelse

    Nordjylland

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    IT-direktør til Forsvarets Efterretningstjeneste

    Københavnsområdet

    JP/Politikens Hus

    Klient Tekniker

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen