Tech Data overtager konkurrent for to milliarder

For godt to milliarder kroner overtager Tech Data distributionsdelen af SCH, der er en af Europas største it-koncerner.

Artikel top billede

Robert M. Dutkowsky, administrerende direktør, Tech Data Corporation fortæller om overtagelsen i en pressemeddelelse.

Tech Data køber for 2.065 millioner kroner SDG, som er distributions- og brokerdelen af SCH, der igen er en af Europas største it-forretninger med en årlig omsætning på mere end 22 milliarder kroner

SCH har tidligere solgt til Danmark fra England og været repræsenteret her i landet, men selskabet figurerer ikke længere i det danske selskabsregister.

Tech Data var også i medierne for en uges tid siden, da selskabet lancerede sin nye online-baserede indkøbstjeneste TD Activate-here.

Idéen med overtagelsen er, at Tech vil udvide sin enterprise distributions-division Azlan og i det hele taget styrke sine talenter inden for broadline-distribution.

Øger med ni milliarder

Omfattet af handlen er SDG, IQ Sys og ISI i Storbritannien, ETC og Best'Ware i Frankrig og ETC i Holland. Denne række af virksomheder vil øge salget i Tech Datas europæiske forretning med knap ni en halv milliard kroner.

Herudover indeholder kontrakten en aftale om, at sælger forpligter sig til gennem sine forhandlere i løbet af de næste fem år at købe ind hos Tech Data for godt tre milliarder kroner om året.

SCH vil på sin side bruge milliarderne på sin løsnings- og service-tjeneste SCC for at nå bredere ud blandt kunder i mellemmarkedet og kunder i det offentlige. Samtidig vil et farvel til broadline-delen af forretningen, der repræsenterer omkring 40 procent af det samlede salg, gøre det muligt at koncentrere sig om teknologi med mere fortjeneste i som for eksempel cloud computing.

"Denne transaktion viser Tech Datas commitment til vores strategi om at brede os og yderligere udvide vores tilbud til enterprise i Europa," udtaler Robert M. Dutkowsky, administrerende direktør, Tech Data Corporation i en pressemeddelelse.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Immeo

    Legacy-modernisering fejler, når man ikke ved, hvad man erstatter

    Mange offentlige legacy-systemer rummer kritisk forretningslogik, som ikke findes i dokumentationen, men kun i koden.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse