Tech Data overtager konkurrent for to milliarder

For godt to milliarder kroner overtager Tech Data distributionsdelen af SCH, der er en af Europas største it-koncerner.

Artikel top billede

Robert M. Dutkowsky, administrerende direktør, Tech Data Corporation fortæller om overtagelsen i en pressemeddelelse.

Tech Data køber for 2.065 millioner kroner SDG, som er distributions- og brokerdelen af SCH, der igen er en af Europas største it-forretninger med en årlig omsætning på mere end 22 milliarder kroner

SCH har tidligere solgt til Danmark fra England og været repræsenteret her i landet, men selskabet figurerer ikke længere i det danske selskabsregister.

Tech Data var også i medierne for en uges tid siden, da selskabet lancerede sin nye online-baserede indkøbstjeneste TD Activate-here.

Idéen med overtagelsen er, at Tech vil udvide sin enterprise distributions-division Azlan og i det hele taget styrke sine talenter inden for broadline-distribution.

Øger med ni milliarder

Omfattet af handlen er SDG, IQ Sys og ISI i Storbritannien, ETC og Best'Ware i Frankrig og ETC i Holland. Denne række af virksomheder vil øge salget i Tech Datas europæiske forretning med knap ni en halv milliard kroner.

Herudover indeholder kontrakten en aftale om, at sælger forpligter sig til gennem sine forhandlere i løbet af de næste fem år at købe ind hos Tech Data for godt tre milliarder kroner om året.

SCH vil på sin side bruge milliarderne på sin løsnings- og service-tjeneste SCC for at nå bredere ud blandt kunder i mellemmarkedet og kunder i det offentlige. Samtidig vil et farvel til broadline-delen af forretningen, der repræsenterer omkring 40 procent af det samlede salg, gøre det muligt at koncentrere sig om teknologi med mere fortjeneste i som for eksempel cloud computing.

"Denne transaktion viser Tech Datas commitment til vores strategi om at brede os og yderligere udvide vores tilbud til enterprise i Europa," udtaler Robert M. Dutkowsky, administrerende direktør, Tech Data Corporation i en pressemeddelelse.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S