Tech Data overtager konkurrent for to milliarder

For godt to milliarder kroner overtager Tech Data distributionsdelen af SCH, der er en af Europas største it-koncerner.

Artikel top billede

Robert M. Dutkowsky, administrerende direktør, Tech Data Corporation fortæller om overtagelsen i en pressemeddelelse.

Tech Data køber for 2.065 millioner kroner SDG, som er distributions- og brokerdelen af SCH, der igen er en af Europas største it-forretninger med en årlig omsætning på mere end 22 milliarder kroner

SCH har tidligere solgt til Danmark fra England og været repræsenteret her i landet, men selskabet figurerer ikke længere i det danske selskabsregister.

Tech Data var også i medierne for en uges tid siden, da selskabet lancerede sin nye online-baserede indkøbstjeneste TD Activate-here.

Idéen med overtagelsen er, at Tech vil udvide sin enterprise distributions-division Azlan og i det hele taget styrke sine talenter inden for broadline-distribution.

Øger med ni milliarder

Omfattet af handlen er SDG, IQ Sys og ISI i Storbritannien, ETC og Best'Ware i Frankrig og ETC i Holland. Denne række af virksomheder vil øge salget i Tech Datas europæiske forretning med knap ni en halv milliard kroner.

Herudover indeholder kontrakten en aftale om, at sælger forpligter sig til gennem sine forhandlere i løbet af de næste fem år at købe ind hos Tech Data for godt tre milliarder kroner om året.

SCH vil på sin side bruge milliarderne på sin løsnings- og service-tjeneste SCC for at nå bredere ud blandt kunder i mellemmarkedet og kunder i det offentlige. Samtidig vil et farvel til broadline-delen af forretningen, der repræsenterer omkring 40 procent af det samlede salg, gøre det muligt at koncentrere sig om teknologi med mere fortjeneste i som for eksempel cloud computing.

"Denne transaktion viser Tech Datas commitment til vores strategi om at brede os og yderligere udvide vores tilbud til enterprise i Europa," udtaler Robert M. Dutkowsky, administrerende direktør, Tech Data Corporation i en pressemeddelelse.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S