Tech Data overtager konkurrent for to milliarder

For godt to milliarder kroner overtager Tech Data distributionsdelen af SCH, der er en af Europas største it-koncerner.

Artikel top billede

Robert M. Dutkowsky, administrerende direktør, Tech Data Corporation fortæller om overtagelsen i en pressemeddelelse.

Tech Data køber for 2.065 millioner kroner SDG, som er distributions- og brokerdelen af SCH, der igen er en af Europas største it-forretninger med en årlig omsætning på mere end 22 milliarder kroner

SCH har tidligere solgt til Danmark fra England og været repræsenteret her i landet, men selskabet figurerer ikke længere i det danske selskabsregister.

Tech Data var også i medierne for en uges tid siden, da selskabet lancerede sin nye online-baserede indkøbstjeneste TD Activate-here.

Idéen med overtagelsen er, at Tech vil udvide sin enterprise distributions-division Azlan og i det hele taget styrke sine talenter inden for broadline-distribution.

Øger med ni milliarder

Omfattet af handlen er SDG, IQ Sys og ISI i Storbritannien, ETC og Best'Ware i Frankrig og ETC i Holland. Denne række af virksomheder vil øge salget i Tech Datas europæiske forretning med knap ni en halv milliard kroner.

Herudover indeholder kontrakten en aftale om, at sælger forpligter sig til gennem sine forhandlere i løbet af de næste fem år at købe ind hos Tech Data for godt tre milliarder kroner om året.

SCH vil på sin side bruge milliarderne på sin løsnings- og service-tjeneste SCC for at nå bredere ud blandt kunder i mellemmarkedet og kunder i det offentlige. Samtidig vil et farvel til broadline-delen af forretningen, der repræsenterer omkring 40 procent af det samlede salg, gøre det muligt at koncentrere sig om teknologi med mere fortjeneste i som for eksempel cloud computing.

"Denne transaktion viser Tech Datas commitment til vores strategi om at brede os og yderligere udvide vores tilbud til enterprise i Europa," udtaler Robert M. Dutkowsky, administrerende direktør, Tech Data Corporation i en pressemeddelelse.

Læses lige nu

    Annonce

    KMD A/S

    Lead Business Consultant

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Ingeniør til taktiske netværksradioer i Kommunikationssektionen

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    SAP Business Intelligence teknisk udvikler til Cyberdivisionen i Ballerup

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec