DCS: Derfor er nyt agentur vigtigt for os

Det er os, der har fokus på komponent-distribution, siger direktør Jørgen Pedersen.

Artikel top billede

Pc-byggere og gamere. Det er de segmenter, der er argumentet for, at distributøren DCS i Århus har hevet et nyt agentur ind i butikken. Det drejer sig om det forholdsvis ukendte taiwanske brand Enermax. Enermax laver kabinetter, strømforsyninger og blæsere.

"De laver selv deres produkter. Det, at Enermax er en producent og ikke får lavet deres produkter ude i byen, gør, at vi kan være mere sikre på kvaliteten af produkterne," fortæller indkøber Thomas Lund Christiansen fra DCS.

"Vi har heller ikke haft vores eget brand på strømforsyninger tidligere. Derfor er det vigtigt for os," forklarer han.

For DCS handler det netop om, at have fokus på komponenterne, fortæller DCS-direktør Jørgen Pedersen og fortsætter:

"Vi har meget fokus på komponenter, efterhånden som det fylder mindre hos de store spillere."

DCS er en af de få tilbageværende distributører med udgangspunkt i det jyske.

Indenfor de sidste par år er der blevet tyndet en del ud på den front. Blandt andet har Dataline og Inter-Data forladt distributionsmarkedet.

Læs mere:

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job