DCS: Derfor er nyt agentur vigtigt for os

Det er os, der har fokus på komponent-distribution, siger direktør Jørgen Pedersen.

Artikel top billede

Pc-byggere og gamere. Det er de segmenter, der er argumentet for, at distributøren DCS i Århus har hevet et nyt agentur ind i butikken. Det drejer sig om det forholdsvis ukendte taiwanske brand Enermax. Enermax laver kabinetter, strømforsyninger og blæsere.

"De laver selv deres produkter. Det, at Enermax er en producent og ikke får lavet deres produkter ude i byen, gør, at vi kan være mere sikre på kvaliteten af produkterne," fortæller indkøber Thomas Lund Christiansen fra DCS.

"Vi har heller ikke haft vores eget brand på strømforsyninger tidligere. Derfor er det vigtigt for os," forklarer han.

For DCS handler det netop om, at have fokus på komponenterne, fortæller DCS-direktør Jørgen Pedersen og fortsætter:

"Vi har meget fokus på komponenter, efterhånden som det fylder mindre hos de store spillere."

DCS er en af de få tilbageværende distributører med udgangspunkt i det jyske.

Indenfor de sidste par år er der blevet tyndet en del ud på den front. Blandt andet har Dataline og Inter-Data forladt distributionsmarkedet.

Læs mere:

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S