DCS: Derfor er nyt agentur vigtigt for os

Det er os, der har fokus på komponent-distribution, siger direktør Jørgen Pedersen.

Artikel top billede

Pc-byggere og gamere. Det er de segmenter, der er argumentet for, at distributøren DCS i Århus har hevet et nyt agentur ind i butikken. Det drejer sig om det forholdsvis ukendte taiwanske brand Enermax. Enermax laver kabinetter, strømforsyninger og blæsere.

"De laver selv deres produkter. Det, at Enermax er en producent og ikke får lavet deres produkter ude i byen, gør, at vi kan være mere sikre på kvaliteten af produkterne," fortæller indkøber Thomas Lund Christiansen fra DCS.

"Vi har heller ikke haft vores eget brand på strømforsyninger tidligere. Derfor er det vigtigt for os," forklarer han.

For DCS handler det netop om, at have fokus på komponenterne, fortæller DCS-direktør Jørgen Pedersen og fortsætter:

"Vi har meget fokus på komponenter, efterhånden som det fylder mindre hos de store spillere."

DCS er en af de få tilbageværende distributører med udgangspunkt i det jyske.

Indenfor de sidste par år er der blevet tyndet en del ud på den front. Blandt andet har Dataline og Inter-Data forladt distributionsmarkedet.

Læs mere:

Læses lige nu

    Annonce

    Statens IT

    Tekniske Sikkerhedsrådgivere

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til Lokal IT på Flyvestation Karup

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Centerchef til Center for Applikationer i PET

    Københavnsområdet

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    22. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S