DCS: Derfor er nyt agentur vigtigt for os

Det er os, der har fokus på komponent-distribution, siger direktør Jørgen Pedersen.

Artikel top billede

Pc-byggere og gamere. Det er de segmenter, der er argumentet for, at distributøren DCS i Århus har hevet et nyt agentur ind i butikken. Det drejer sig om det forholdsvis ukendte taiwanske brand Enermax. Enermax laver kabinetter, strømforsyninger og blæsere.

"De laver selv deres produkter. Det, at Enermax er en producent og ikke får lavet deres produkter ude i byen, gør, at vi kan være mere sikre på kvaliteten af produkterne," fortæller indkøber Thomas Lund Christiansen fra DCS.

"Vi har heller ikke haft vores eget brand på strømforsyninger tidligere. Derfor er det vigtigt for os," forklarer han.

For DCS handler det netop om, at have fokus på komponenterne, fortæller DCS-direktør Jørgen Pedersen og fortsætter:

"Vi har meget fokus på komponenter, efterhånden som det fylder mindre hos de store spillere."

DCS er en af de få tilbageværende distributører med udgangspunkt i det jyske.

Indenfor de sidste par år er der blevet tyndet en del ud på den front. Blandt andet har Dataline og Inter-Data forladt distributionsmarkedet.

Læs mere:

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS