Dom: DNS-udbyder kan ikke tvinges til at blokere hjemmesider

Østre Landsret har i dag afvist, at en DNS-udbyder skal agere som fogedrettens forlængede arm.

Artikel top billede

Larsen Data har i dag fået landsrettens ord for, at firmaet er en DNS-udbyder - og ikke en politibetjent.

Larsen Data, der driver den populære domænenavne-service GratisDNS, er ufrivilligt havnet i en sag mellem to firmaer, der skændes om en varemærkekrænkelse. Tidligere har fogedretten besluttet, at Larsen Data skulle håndhæve sagens afgørelse ved at blokere hjemmesiden via DNS.

Men det har landsretten altså afvist i dag.

Sagen handler om domænet Almenpraksis.com registreret af det danske firma "Almen Praksis Media". Det svenske firma "Three Doctors AB" har varemærkeregistreret begrebet "almen praksis", og mener derfor, at det danske firma - og konkurrent - snylter på varemærket ved at have domænet Almenpraksis.com.
Begge firmaer arbejder med litteratur til lægeindustrien.

Fogedretten i København gav svenskerne ret og nedlagde fogedforbud mod "Almen Praksis Media" om at lukke Almenpraksis.com. Da det ikke skete, beordrede fogedretten Larsen Data til at lege politibetjent og blokere domænet, fordi domænet brugte GratisDNS som navneserver.

Der skal ikke pilles ved internettet

Men den ordre nægtede Larsen Data at følge og kærede sagen til landsretten.

Østre Landsret har i dag afgjort, at en tredjepart, som hverken er sagsøger eller sagsøgt, ikke kan tvinges til at hjælpe med at gennemføre et forbud. I dette tilfælde: at stoppe med at sende trafik til hjemmesiden Almenpraksis.com.

Landsretten mener ikke, at retsplejelovens § 645, stk. 1 giver hjemmel til: "at pålægge en udenforstående som udbyderen af domænenavneservice, der ikke har været part i forbudssagen, og som ikke er adressat for forbuddet, at medvirke til at gennemføre et forbud".

Retten har dog ikke taget stilling til, om Larsen Data ville kunne tvinges til at lukke for det varme vand og domænenavnsserviceydelsen, hvis sagen var rejst direkte mod Larsen Data.

Men sådan en sag skal firmaet være velkommen til at rejse, siger indehaveren af Larsen Data, Peter Larsen. 

Held og lykke med det

"Det skal de have held og lykke med at gøre. Så rammer vi ind i, at DNS er en del af selve nettets struktur, og det har retten tidligere sagt, at vi ikke kan pålægges at pille ved," siger Peter Larsen.

Han henviser til sagen mod Larsen Data i 2008, hvor en sagsøger ville have DNS-udbyderen til at afbryde videresendelsen af trafik til en hjemmeside med injurier og usande oplysninger, fordi hjemmesiden med de pågældende beskyldninger brugte GratisDNS som navneserver.

Retten afgjorde dengang, at Larsen Data driver en integreret del af internettets fundamentale teknik, og at der udelukkende sker en automatisk videresendelse.

ComON har i dag ikke adgang til hele domsudskriftet. En pressemeddelelse om afgørelsen ligger på Domstol.dk.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S