Dom: DNS-udbyder kan ikke tvinges til at blokere hjemmesider

Østre Landsret har i dag afvist, at en DNS-udbyder skal agere som fogedrettens forlængede arm.

Artikel top billede

Larsen Data har i dag fået landsrettens ord for, at firmaet er en DNS-udbyder - og ikke en politibetjent.

Larsen Data, der driver den populære domænenavne-service GratisDNS, er ufrivilligt havnet i en sag mellem to firmaer, der skændes om en varemærkekrænkelse. Tidligere har fogedretten besluttet, at Larsen Data skulle håndhæve sagens afgørelse ved at blokere hjemmesiden via DNS.

Men det har landsretten altså afvist i dag.

Sagen handler om domænet Almenpraksis.com registreret af det danske firma "Almen Praksis Media". Det svenske firma "Three Doctors AB" har varemærkeregistreret begrebet "almen praksis", og mener derfor, at det danske firma - og konkurrent - snylter på varemærket ved at have domænet Almenpraksis.com.
Begge firmaer arbejder med litteratur til lægeindustrien.

Fogedretten i København gav svenskerne ret og nedlagde fogedforbud mod "Almen Praksis Media" om at lukke Almenpraksis.com. Da det ikke skete, beordrede fogedretten Larsen Data til at lege politibetjent og blokere domænet, fordi domænet brugte GratisDNS som navneserver.

Der skal ikke pilles ved internettet

Men den ordre nægtede Larsen Data at følge og kærede sagen til landsretten.

Østre Landsret har i dag afgjort, at en tredjepart, som hverken er sagsøger eller sagsøgt, ikke kan tvinges til at hjælpe med at gennemføre et forbud. I dette tilfælde: at stoppe med at sende trafik til hjemmesiden Almenpraksis.com.

Landsretten mener ikke, at retsplejelovens § 645, stk. 1 giver hjemmel til: "at pålægge en udenforstående som udbyderen af domænenavneservice, der ikke har været part i forbudssagen, og som ikke er adressat for forbuddet, at medvirke til at gennemføre et forbud".

Retten har dog ikke taget stilling til, om Larsen Data ville kunne tvinges til at lukke for det varme vand og domænenavnsserviceydelsen, hvis sagen var rejst direkte mod Larsen Data.

Men sådan en sag skal firmaet være velkommen til at rejse, siger indehaveren af Larsen Data, Peter Larsen. 

Held og lykke med det

"Det skal de have held og lykke med at gøre. Så rammer vi ind i, at DNS er en del af selve nettets struktur, og det har retten tidligere sagt, at vi ikke kan pålægges at pille ved," siger Peter Larsen.

Han henviser til sagen mod Larsen Data i 2008, hvor en sagsøger ville have DNS-udbyderen til at afbryde videresendelsen af trafik til en hjemmeside med injurier og usande oplysninger, fordi hjemmesiden med de pågældende beskyldninger brugte GratisDNS som navneserver.

Retten afgjorde dengang, at Larsen Data driver en integreret del af internettets fundamentale teknik, og at der udelukkende sker en automatisk videresendelse.

ComON har i dag ikke adgang til hele domsudskriftet. En pressemeddelelse om afgørelsen ligger på Domstol.dk.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

AI i det offentlige - København

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Sikkerhed | København

Cyber Security Summit 2026 - København

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

Caroline Nolsø Tofft

Norriq Danmark A/S

Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse