Dom: DNS-udbyder kan ikke tvinges til at blokere hjemmesider

Østre Landsret har i dag afvist, at en DNS-udbyder skal agere som fogedrettens forlængede arm.

Artikel top billede

Larsen Data har i dag fået landsrettens ord for, at firmaet er en DNS-udbyder - og ikke en politibetjent.

Larsen Data, der driver den populære domænenavne-service GratisDNS, er ufrivilligt havnet i en sag mellem to firmaer, der skændes om en varemærkekrænkelse. Tidligere har fogedretten besluttet, at Larsen Data skulle håndhæve sagens afgørelse ved at blokere hjemmesiden via DNS.

Men det har landsretten altså afvist i dag.

Sagen handler om domænet Almenpraksis.com registreret af det danske firma "Almen Praksis Media". Det svenske firma "Three Doctors AB" har varemærkeregistreret begrebet "almen praksis", og mener derfor, at det danske firma - og konkurrent - snylter på varemærket ved at have domænet Almenpraksis.com.
Begge firmaer arbejder med litteratur til lægeindustrien.

Fogedretten i København gav svenskerne ret og nedlagde fogedforbud mod "Almen Praksis Media" om at lukke Almenpraksis.com. Da det ikke skete, beordrede fogedretten Larsen Data til at lege politibetjent og blokere domænet, fordi domænet brugte GratisDNS som navneserver.

Der skal ikke pilles ved internettet

Men den ordre nægtede Larsen Data at følge og kærede sagen til landsretten.

Østre Landsret har i dag afgjort, at en tredjepart, som hverken er sagsøger eller sagsøgt, ikke kan tvinges til at hjælpe med at gennemføre et forbud. I dette tilfælde: at stoppe med at sende trafik til hjemmesiden Almenpraksis.com.

Landsretten mener ikke, at retsplejelovens § 645, stk. 1 giver hjemmel til: "at pålægge en udenforstående som udbyderen af domænenavneservice, der ikke har været part i forbudssagen, og som ikke er adressat for forbuddet, at medvirke til at gennemføre et forbud".

Retten har dog ikke taget stilling til, om Larsen Data ville kunne tvinges til at lukke for det varme vand og domænenavnsserviceydelsen, hvis sagen var rejst direkte mod Larsen Data.

Men sådan en sag skal firmaet være velkommen til at rejse, siger indehaveren af Larsen Data, Peter Larsen. 

Held og lykke med det

"Det skal de have held og lykke med at gøre. Så rammer vi ind i, at DNS er en del af selve nettets struktur, og det har retten tidligere sagt, at vi ikke kan pålægges at pille ved," siger Peter Larsen.

Han henviser til sagen mod Larsen Data i 2008, hvor en sagsøger ville have DNS-udbyderen til at afbryde videresendelsen af trafik til en hjemmeside med injurier og usande oplysninger, fordi hjemmesiden med de pågældende beskyldninger brugte GratisDNS som navneserver.

Retten afgjorde dengang, at Larsen Data driver en integreret del af internettets fundamentale teknik, og at der udelukkende sker en automatisk videresendelse.

ComON har i dag ikke adgang til hele domsudskriftet. En pressemeddelelse om afgørelsen ligger på Domstol.dk.

Annonce

Annonceindlæg fra Computerworld

Hvad sker der, når bryllupsrejsen med AI er forbi?

Lige nu er det svært ikke at være begejstret for AI.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S