Dom: DNS-udbyder kan ikke tvinges til at blokere hjemmesider

Østre Landsret har i dag afvist, at en DNS-udbyder skal agere som fogedrettens forlængede arm.

Artikel top billede

Larsen Data har i dag fået landsrettens ord for, at firmaet er en DNS-udbyder - og ikke en politibetjent.

Larsen Data, der driver den populære domænenavne-service GratisDNS, er ufrivilligt havnet i en sag mellem to firmaer, der skændes om en varemærkekrænkelse. Tidligere har fogedretten besluttet, at Larsen Data skulle håndhæve sagens afgørelse ved at blokere hjemmesiden via DNS.

Men det har landsretten altså afvist i dag.

Sagen handler om domænet Almenpraksis.com registreret af det danske firma "Almen Praksis Media". Det svenske firma "Three Doctors AB" har varemærkeregistreret begrebet "almen praksis", og mener derfor, at det danske firma - og konkurrent - snylter på varemærket ved at have domænet Almenpraksis.com.
Begge firmaer arbejder med litteratur til lægeindustrien.

Fogedretten i København gav svenskerne ret og nedlagde fogedforbud mod "Almen Praksis Media" om at lukke Almenpraksis.com. Da det ikke skete, beordrede fogedretten Larsen Data til at lege politibetjent og blokere domænet, fordi domænet brugte GratisDNS som navneserver.

Der skal ikke pilles ved internettet

Men den ordre nægtede Larsen Data at følge og kærede sagen til landsretten.

Østre Landsret har i dag afgjort, at en tredjepart, som hverken er sagsøger eller sagsøgt, ikke kan tvinges til at hjælpe med at gennemføre et forbud. I dette tilfælde: at stoppe med at sende trafik til hjemmesiden Almenpraksis.com.

Landsretten mener ikke, at retsplejelovens § 645, stk. 1 giver hjemmel til: "at pålægge en udenforstående som udbyderen af domænenavneservice, der ikke har været part i forbudssagen, og som ikke er adressat for forbuddet, at medvirke til at gennemføre et forbud".

Retten har dog ikke taget stilling til, om Larsen Data ville kunne tvinges til at lukke for det varme vand og domænenavnsserviceydelsen, hvis sagen var rejst direkte mod Larsen Data.

Men sådan en sag skal firmaet være velkommen til at rejse, siger indehaveren af Larsen Data, Peter Larsen. 

Held og lykke med det

"Det skal de have held og lykke med at gøre. Så rammer vi ind i, at DNS er en del af selve nettets struktur, og det har retten tidligere sagt, at vi ikke kan pålægges at pille ved," siger Peter Larsen.

Han henviser til sagen mod Larsen Data i 2008, hvor en sagsøger ville have DNS-udbyderen til at afbryde videresendelsen af trafik til en hjemmeside med injurier og usande oplysninger, fordi hjemmesiden med de pågældende beskyldninger brugte GratisDNS som navneserver.

Retten afgjorde dengang, at Larsen Data driver en integreret del af internettets fundamentale teknik, og at der udelukkende sker en automatisk videresendelse.

ComON har i dag ikke adgang til hele domsudskriftet. En pressemeddelelse om afgørelsen ligger på Domstol.dk.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect