Hårdt marked: Forhandler må trække sig ud af Knalleland

Lever ikke op til forventninger: Derfor er hæderkronet kæde tvunget til at trække sig ud.

Artikel top billede

Endnu en forhandler af forbrugerelektronik må dreje nøglen om i den svenske by Borås.

Lukningen rammer ifølge Borås Tidning 15 medarbejdere i Siba-forretningen i indkøbscenteret Knalleland.

"For et stykke tid vurderede vi, at placeringen af butikken i Knalleland ikke længere opfylder vores forventninger. Derfor har vi besluttet at lukke," forklarer Nora Ay, der er informationschef i Siba, til den svenske avis.

Nora Ay afviser dog, at lukningen handler om, at Siba, som i Danmark opererer under navnet ComputerCity, vil satse på færre og større butikker. 

Hård branche

Der har været en hård kamp i branchen for forbrugerelektronik. Store internationale spillere som Media Markt og Elgiganten har satset på Sverige, hvilket har presset priserne.

Blandt andet er kæden OnOff gået konkurs, og Expert har reduceret antallet af butikker betydeligt.

Sibas butik i Knalleland blev indviet i 1995, og efter lukningen har Siba 29 butikker tilbage i Sverige. I Borås er der nu blot tre store forhandler-kæder tilbage, Media Markt, Elgiganten og Netonnet.

Magnus Johansson, der leder indkøbscenteret Knalleland, er ked af, at Siba lukker sin butik, men er dog glad for, at kunderne med Media Markt og Elgiganten fortsat har et stort udvalg af forbrugerelektronik i byen.

Sibas lokaler vil ifølge lederen af Knalleland snart blive lejet ud til en kæde fra en anden branche, skriver Borås Tidning.

Læs mere:

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S