Barskt marked: Intel nedjusterer med milliarder

Køberne holder på pengene, aktiekursen falder, og Intel bliver nødt til at nedjustere sine forventninger på et stadig barskere marked.

Artikel top billede

Intel tager krisen ved hornene og nedjusterer sine forventninger til årets tredje kvartal med en håndfuld milliarder. Hvor forventningerne til omsætningen i Q3 tidligere lå mellem 81 og 87 milliarder kroner, forventer Intel nu at omsætte for kun godt 77 milliarder kroner i perioden.

Intel har ikke kun problemer med en skrøbelig verdensøkonomi, men må også kapere, at utaknemlige brugere køber tablet-pc'er og smartphones udstyret med konkurrenternes processorer i stedet for Intels. De to ting kombineret betyder, at efterspørgslen efter Intels computerchips falder.

Den situation bryder investorerne sig ikke om, og resultatet er, at aktiekursen falder. Intel er ikke alene om at skrue ned for forventningerne. I juli meldte ærkekonkurrenten AMD, at omsætningen i tredje kvartal ikke ville leve op til tidligere udmeldte

Intel forklarer:
"Kunderne indskrænker, hvad de har på lager i kanalen i tredje kvartal, hvor det normale er, at kunderne øger mængden af lagervarer. Det, sammen med et vigende pc-marked og sløj vækst i nye markeder, gør en nedjustering nødvendig".

Til gengæld lever salget af processorer til datacentre op til forventningerne, fortæller Intel.

De hidtidige udmeldinger vedrørende omsætningen for hele året er også trukket tilbage og erstattes af en ny, når Q3-tallene er klar til offentliggørelse i oktober.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Senior Projektleder til sundhedssektoren

    Københavnsområdet

    BEC Financial Technologies

    Business Continuity Manager - Technical

    Region Sjælland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Applikationsarkitekt til stor applikationstransformation i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S