Barskt marked: Intel nedjusterer med milliarder

Køberne holder på pengene, aktiekursen falder, og Intel bliver nødt til at nedjustere sine forventninger på et stadig barskere marked.

Artikel top billede

Intel tager krisen ved hornene og nedjusterer sine forventninger til årets tredje kvartal med en håndfuld milliarder. Hvor forventningerne til omsætningen i Q3 tidligere lå mellem 81 og 87 milliarder kroner, forventer Intel nu at omsætte for kun godt 77 milliarder kroner i perioden.

Intel har ikke kun problemer med en skrøbelig verdensøkonomi, men må også kapere, at utaknemlige brugere køber tablet-pc'er og smartphones udstyret med konkurrenternes processorer i stedet for Intels. De to ting kombineret betyder, at efterspørgslen efter Intels computerchips falder.

Den situation bryder investorerne sig ikke om, og resultatet er, at aktiekursen falder. Intel er ikke alene om at skrue ned for forventningerne. I juli meldte ærkekonkurrenten AMD, at omsætningen i tredje kvartal ikke ville leve op til tidligere udmeldte

Intel forklarer:
"Kunderne indskrænker, hvad de har på lager i kanalen i tredje kvartal, hvor det normale er, at kunderne øger mængden af lagervarer. Det, sammen med et vigende pc-marked og sløj vækst i nye markeder, gør en nedjustering nødvendig".

Til gengæld lever salget af processorer til datacentre op til forventningerne, fortæller Intel.

De hidtidige udmeldinger vedrørende omsætningen for hele året er også trukket tilbage og erstattes af en ny, når Q3-tallene er klar til offentliggørelse i oktober.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS