Barskt marked: Intel nedjusterer med milliarder

Køberne holder på pengene, aktiekursen falder, og Intel bliver nødt til at nedjustere sine forventninger på et stadig barskere marked.

Artikel top billede

Intel tager krisen ved hornene og nedjusterer sine forventninger til årets tredje kvartal med en håndfuld milliarder. Hvor forventningerne til omsætningen i Q3 tidligere lå mellem 81 og 87 milliarder kroner, forventer Intel nu at omsætte for kun godt 77 milliarder kroner i perioden.

Intel har ikke kun problemer med en skrøbelig verdensøkonomi, men må også kapere, at utaknemlige brugere køber tablet-pc'er og smartphones udstyret med konkurrenternes processorer i stedet for Intels. De to ting kombineret betyder, at efterspørgslen efter Intels computerchips falder.

Den situation bryder investorerne sig ikke om, og resultatet er, at aktiekursen falder. Intel er ikke alene om at skrue ned for forventningerne. I juli meldte ærkekonkurrenten AMD, at omsætningen i tredje kvartal ikke ville leve op til tidligere udmeldte

Intel forklarer:
"Kunderne indskrænker, hvad de har på lager i kanalen i tredje kvartal, hvor det normale er, at kunderne øger mængden af lagervarer. Det, sammen med et vigende pc-marked og sløj vækst i nye markeder, gør en nedjustering nødvendig".

Til gengæld lever salget af processorer til datacentre op til forventningerne, fortæller Intel.

De hidtidige udmeldinger vedrørende omsætningen for hele året er også trukket tilbage og erstattes af en ny, når Q3-tallene er klar til offentliggørelse i oktober.

Annonce

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

IT-løsningsarkitekt i PET

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Teamleder til Center for CNE-operationer

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra SuperOffice

Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S