Er dette navn og logo for tæt på Apple?

Online-supermarked har valgt et navn og logo, som lyder og smager for meget af Apple. Mener altså Apple.

Artikel top billede

Som om Apple ikke har nok i sine retssager mod Samsung om mange andre konkurrenter, så kaster computerfirmaet sig nu ud i endnu en retssag.

Dog mod en lidt uventet modstander. Et polsk online-supermarked.

Apple mener, at supermarkedet A.pl snylter på det verdensomspændende computerfirmas varemærke, når købmandskæden både anvender et logo, der indeholder et æble, og samtidig har et firmanavn, der minder om Apples, skriver HuffingtonPost.

Det polske patentkontor bekræftede i går, at Apple har klaget over polakkernes brug af især navnet, som ifølge Apple ikke kan undgås at forveksles med det amerikanske firma. (.pl er det polske internetdomæne)

Det er latterligt
Det polske online-varehus A.pl afviser, at de har tilsigtet en sammenligning med Apple, da de navngavn butikken.

"Det er en latterlig beskyldning," siger A.pls administrerende direktør Radoslaw Celinski.

Han mener især, at beskyldningen om at snylte på Apple i forhold til logoet er latterligt, fordi det polske firma slet ikke anvender det æble-lignende logo i øjeblikket.

Der er ikke sat nogle dato for retsmøder, og Apple eller firmaets advokat har som sædvanlig afvist at kommentere sagen.

Læs flere artikler om Apples evige juridiske tovtrækkerier med andre firmaer.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Thales

    AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

    Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job