Er dette navn og logo for tæt på Apple?

Online-supermarked har valgt et navn og logo, som lyder og smager for meget af Apple. Mener altså Apple.

Artikel top billede

Som om Apple ikke har nok i sine retssager mod Samsung om mange andre konkurrenter, så kaster computerfirmaet sig nu ud i endnu en retssag.

Dog mod en lidt uventet modstander. Et polsk online-supermarked.

Apple mener, at supermarkedet A.pl snylter på det verdensomspændende computerfirmas varemærke, når købmandskæden både anvender et logo, der indeholder et æble, og samtidig har et firmanavn, der minder om Apples, skriver HuffingtonPost.

Det polske patentkontor bekræftede i går, at Apple har klaget over polakkernes brug af især navnet, som ifølge Apple ikke kan undgås at forveksles med det amerikanske firma. (.pl er det polske internetdomæne)

Det er latterligt
Det polske online-varehus A.pl afviser, at de har tilsigtet en sammenligning med Apple, da de navngavn butikken.

"Det er en latterlig beskyldning," siger A.pls administrerende direktør Radoslaw Celinski.

Han mener især, at beskyldningen om at snylte på Apple i forhold til logoet er latterligt, fordi det polske firma slet ikke anvender det æble-lignende logo i øjeblikket.

Der er ikke sat nogle dato for retsmøder, og Apple eller firmaets advokat har som sædvanlig afvist at kommentere sagen.

Læs flere artikler om Apples evige juridiske tovtrækkerier med andre firmaer.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Akademikernes A-kasse

    Data Engineer til Akademikernes A-kasse

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger elementleder til System sektionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S