Er dette navn og logo for tæt på Apple?

Online-supermarked har valgt et navn og logo, som lyder og smager for meget af Apple. Mener altså Apple.

Artikel top billede

Som om Apple ikke har nok i sine retssager mod Samsung om mange andre konkurrenter, så kaster computerfirmaet sig nu ud i endnu en retssag.

Dog mod en lidt uventet modstander. Et polsk online-supermarked.

Apple mener, at supermarkedet A.pl snylter på det verdensomspændende computerfirmas varemærke, når købmandskæden både anvender et logo, der indeholder et æble, og samtidig har et firmanavn, der minder om Apples, skriver HuffingtonPost.

Det polske patentkontor bekræftede i går, at Apple har klaget over polakkernes brug af især navnet, som ifølge Apple ikke kan undgås at forveksles med det amerikanske firma. (.pl er det polske internetdomæne)

Det er latterligt
Det polske online-varehus A.pl afviser, at de har tilsigtet en sammenligning med Apple, da de navngavn butikken.

"Det er en latterlig beskyldning," siger A.pls administrerende direktør Radoslaw Celinski.

Han mener især, at beskyldningen om at snylte på Apple i forhold til logoet er latterligt, fordi det polske firma slet ikke anvender det æble-lignende logo i øjeblikket.

Der er ikke sat nogle dato for retsmøder, og Apple eller firmaets advokat har som sædvanlig afvist at kommentere sagen.

Læs flere artikler om Apples evige juridiske tovtrækkerier med andre firmaer.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Bluecircle

    Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

    Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S