Er dette navn og logo for tæt på Apple?

Online-supermarked har valgt et navn og logo, som lyder og smager for meget af Apple. Mener altså Apple.

Artikel top billede

Som om Apple ikke har nok i sine retssager mod Samsung om mange andre konkurrenter, så kaster computerfirmaet sig nu ud i endnu en retssag.

Dog mod en lidt uventet modstander. Et polsk online-supermarked.

Apple mener, at supermarkedet A.pl snylter på det verdensomspændende computerfirmas varemærke, når købmandskæden både anvender et logo, der indeholder et æble, og samtidig har et firmanavn, der minder om Apples, skriver HuffingtonPost.

Det polske patentkontor bekræftede i går, at Apple har klaget over polakkernes brug af især navnet, som ifølge Apple ikke kan undgås at forveksles med det amerikanske firma. (.pl er det polske internetdomæne)

Det er latterligt
Det polske online-varehus A.pl afviser, at de har tilsigtet en sammenligning med Apple, da de navngavn butikken.

"Det er en latterlig beskyldning," siger A.pls administrerende direktør Radoslaw Celinski.

Han mener især, at beskyldningen om at snylte på Apple i forhold til logoet er latterligt, fordi det polske firma slet ikke anvender det æble-lignende logo i øjeblikket.

Der er ikke sat nogle dato for retsmøder, og Apple eller firmaets advokat har som sædvanlig afvist at kommentere sagen.

Læs flere artikler om Apples evige juridiske tovtrækkerier med andre firmaer.

Annonceindlæg fra HP

En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job