Dansk spilfirma: Sådan hentede vi en halv million kroner på Kickstarter

Læs hvorfor de fik succes med crowdfunding - og hvorfor de ikke vil anbefale det til alle.

Artikel top billede

I nat slutter Kickstarter-indsamlingen til spillet "Expeditions: Conquistador", men allerede nu kan de danske spiludviklere bag spillet veltilfredse læne sig tilbage i stolen.

Målet om at finde 400.000 kroner blandt venner, fans og kommende kunder er allerede nået. Og der drypper stadig penge ind.

Crowfunding-platformen, Kickstarter, er indrettet på den måde, at der kun udbetales penge, hvis målsætningen opfyldes. Ellers tilbagebetales alle pengene til de hjælpsomme støtter.

Derfor valgte vi Kickstarter

"Expeditions: Conquistador" er et ambitiøst taktisk rollespil, der finder sted i de spanske imperialisters tid.

Spillet udvikles af Logic Artists. Et spilfirma med base i København med seks mand på holdet men blot med et enkelt spil på samvittigheden.

Hvorfor fandt I på at bruge Kickstarter?

"Vi startede med at skaffe private investeringer, der kunne holde os kørende i cirka fire måneder. Men vi vidste hele tiden, at det ikke ville være nok til at lave et højkvalitets spil, som vi ville lave på den tid," siger Jonas Wæver, spildesigner og medejer af firmaet 

Logic Artists har tidligere kun lavet et enkelt spil. Et mobilspil på Windows 7-platformen som blev rost men aldrig en kommerciel succes.

"Så selv om vi har prøvet at lave et spil før, så er vi godt klar over, at vi er en usikker investering. Vi prøvede at finde midler af normale veje men kunne ikke se nogle oplagte investorer. Vi prøvede også filminstituttets spilpulje men de får 70 ansøgninger hver halve år og kan kun dele fire millioner kroner ud af gangen," siger Jonas Wæver.

Men så var det, at den berømte spildesigner Tim Scahafer formåede at indsamle næsten 18 millioner kroner på Kickstarter. En masse andre spilfirmaer fulgte succesfuldt trop - så det kunne det danske spilfirma også, mente de.

"Kickstarter er en god måde at hente penge på uden at skulle give afkald på firmaandel eller profit og stadig bevare meget af kontrollen over sit produkt," siger Jonas Wæver.

"Men man skal have et navn som Tim Schafer for at samle så mange penge ind. Det vidste vi godt, at vi ikke kunne. Når man er lille som os, skal man opbygge et godt rygte og ellers vise, at man har et solidt produkt."

Hvad var der sket, hvis I ikke var nået i mål? Skulle spillet så skrottes?

"Nej, det skulle ikke skrottes, men nu satser vi på en lancering allerede til januar. Det var gået meget langsommere uden succes på Kickstarter. Så måtte vi have holdt en længere pause for at lede efter investeringer og arbejde."

Det er ikke en dans på roser

Crowdfundingsider som Kickstarter, IndieGogo og danske Booomerang er ikke pengemaskiner. Der skal kæmpes for opmærksomheden, og musikere, forfattere, spiludviklere og andre skal først og fremmest betragte portalen som en måde at veksle deres eksisterende fans til betalende støtter.

"Det er rigtigt, at man ikke skal forvente at pengene vælter ind, men en Kickstarter-kampagne er et godt fokuspunkt. Det er et godt sted at henlede folks opmærksomhed til og så skabe noget liv der," siger Jonas Wæver.

Før Kickstarterkampagnen havde det danske firma intet PR-arbejde lavet. Og deres markedsføring bestod af en blog og en Facebookside.

"Vi har ikke kun brugt Kickstarter som et indsamlingssystem. Vi har også brugt den til at komme i kontakt med spillere, der kunne være interesser i det. Og vi har skrevet rundt til bloggere og journalister og henvist dem til siden. Det har været hårdt arbejde, og det kræver at man lægger mange kræfter i det," fortæller Jonas Wæver.

Det lille spilfirma troppede også op til den store spilmesse GamesCom, hvilket er usædvanligt for et firma på den størrelse, men det var igen med til at skabe omtale og interesse for Kickstarter-projektet.

Er det fremtiden?

En positiv sideeffekt med Kickstarter har været, at engagerede støtter har hjulpet med at sprede kendskabet til spillet i deres netværk, og at nogle endda har kommet med forslag og tips til spillet, så der er blevet ændret på enkelte ting - uden at udviklerne går på kompromis med deres grundfilosofi.

Skal jeres spil i fremtiden også finansieres via crowdfunding?

"Nu må vi se. Det ville jo ideelt set være sjovere, hvis vi kunne tjene nok penge på spillene til at lave nogle nye. Men når vi har vist, at vi kan lave ét spil, så bliver det også nemmere at skaffe normale investeringer. For selv om Kickstarter er en god måde at bevare kontrol med sit produkt på, så er der stadig en succesrate for spil på 23 procent. Så det er ikke en sikker ting, og det er ikke vanvittige summer, man kan hente".

Man kan stadig støtte det danske spil på Kickstarter. Spillet kommer ud i mange forskellige kanaler. For eksempel på Desura, Good Old Games, Gamers Gate og måske Steam.

Et andet udviklingshold med base i Danmark har tidligere haft held til at samle støtte og penge via Kickstarter. Man skal have, eller kende nogen der har, adresse og bankkonto i USA for at lave en Kickstarte kampagne.

Annonce

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse