Milliardærliste afslører: Wupti-ejer rigere end Kunøe

Rigmand bag onlinebutikken Wupti ligger 13 pladser højere end bestyrelsesformanden for Atea på Berlingske Business liste over Danmarks rigeste.

Artikel top billede

Lego-familien med en formue på 55,3 milliarder kroner sidder på toppen af listen over Danmarks rigeste som Berlingske har udformet. Ikke overraskende.

Det er nok heller ikke overraskende, at Janus Friis med en formue på 3,4 milliarder er den højest placerede it-personlighed på listen, som nummer 20.

Tager man it-kanal-brillerne på, kommer det interessante nede omkring 27. pladsen, Her har vi nemlig Niels Thorborg, ejeren af L'easy-imperiet og i kanalsammehæng mere interessant, så er han kontrollerende ejer af onlinebutikken Wupti.com.

Dermed er Thorborg med sin formue på 2,6 milliarder kroner placeret 13 pladser over kanalkongen Ib Kunøe, der med sin kontrollerende aktieposter i Atea og Columbus IT nok er den mest magtfulde mand i den danske it-kanal. Ifølge Berlingske er Ib og Jacob Kunøes formue opgjort til 1,8 milliarder kroner.

Det placerer Ib Kunøe på en plads som den 40. rigeste dansker.

Det er så til gengæld også det. En stor it-personlighed, Preben Damgaard Nielsen er ifølge Berlingske ikke milliardær længere. Hans formue opgøres til 700 millioner kroner, hvilket rækker til en plads som nummer 94 på listen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job