Arrow ECS får monopol på IBM-salg

IBM har givet distributøren Arrow ECS monopol på at sælge og markedsføre al IBM-uddannelse i blandt andet Danmark.

Artikel top billede

Fremover skal al uddannelse i IBM's produkter formidles gennem Arrow ECS. Med omgående virkning har Arrow ECS fået monopol på at sælge og markedsføre al IBM-uddannelse udover, hvad Arrow allerede står for.

Aftalen træder ifølge itdistri.com i kraft med det samme i Storbritannien, Danmark, Norge, Sverige og Finland.

Denne aftale er en udvidelse af et eksisterende samarbejde i Storbritannien, hvor Arrow ECS er IBM's eneste "Authorized Training Provider" (ATP).

Håbet er mere fart på

Håbet er, at valget af Arrow ECS som den eneste leverandør af al kursusaktivitet vil hjælpe med at accelerere både salget af og omfanget af viden om IBM-løsninger i hele verden.

Kunder, der ønsker at købe uddannelse i IBM-software og -løsninger, skal fremover gøre det direkte hos Arrow ECS Education.

Monopol-aftalen kører foreløbig året ud og skal ifølge itdistri.com evalueres, før en forlængelse kommer på tale til næste år.

Arrow bidrager på sin side til aftalen med et salgsteam af en størrelse, der er til at få øje på og en markedsføringskampagne.

Læs også:
Forhandlere skeptiske over for Arrows nye cloud-portal

Svag vækst tvinger Arrow ud i sparerunde

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Netcompany A/S

Test Consultant

Midtjylland

KMD A/S

Senior Solution Architect

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS