Arrow ECS får monopol på IBM-salg

IBM har givet distributøren Arrow ECS monopol på at sælge og markedsføre al IBM-uddannelse i blandt andet Danmark.

Artikel top billede

Fremover skal al uddannelse i IBM's produkter formidles gennem Arrow ECS. Med omgående virkning har Arrow ECS fået monopol på at sælge og markedsføre al IBM-uddannelse udover, hvad Arrow allerede står for.

Aftalen træder ifølge itdistri.com i kraft med det samme i Storbritannien, Danmark, Norge, Sverige og Finland.

Denne aftale er en udvidelse af et eksisterende samarbejde i Storbritannien, hvor Arrow ECS er IBM's eneste "Authorized Training Provider" (ATP).

Håbet er mere fart på

Håbet er, at valget af Arrow ECS som den eneste leverandør af al kursusaktivitet vil hjælpe med at accelerere både salget af og omfanget af viden om IBM-løsninger i hele verden.

Kunder, der ønsker at købe uddannelse i IBM-software og -løsninger, skal fremover gøre det direkte hos Arrow ECS Education.

Monopol-aftalen kører foreløbig året ud og skal ifølge itdistri.com evalueres, før en forlængelse kommer på tale til næste år.

Arrow bidrager på sin side til aftalen med et salgsteam af en størrelse, der er til at få øje på og en markedsføringskampagne.

Læs også:
Forhandlere skeptiske over for Arrows nye cloud-portal

Svag vækst tvinger Arrow ud i sparerunde

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Cognizant

    93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

    I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S