Arrow ECS får monopol på IBM-salg

IBM har givet distributøren Arrow ECS monopol på at sælge og markedsføre al IBM-uddannelse i blandt andet Danmark.

Artikel top billede

Fremover skal al uddannelse i IBM's produkter formidles gennem Arrow ECS. Med omgående virkning har Arrow ECS fået monopol på at sælge og markedsføre al IBM-uddannelse udover, hvad Arrow allerede står for.

Aftalen træder ifølge itdistri.com i kraft med det samme i Storbritannien, Danmark, Norge, Sverige og Finland.

Denne aftale er en udvidelse af et eksisterende samarbejde i Storbritannien, hvor Arrow ECS er IBM's eneste "Authorized Training Provider" (ATP).

Håbet er mere fart på

Håbet er, at valget af Arrow ECS som den eneste leverandør af al kursusaktivitet vil hjælpe med at accelerere både salget af og omfanget af viden om IBM-løsninger i hele verden.

Kunder, der ønsker at købe uddannelse i IBM-software og -løsninger, skal fremover gøre det direkte hos Arrow ECS Education.

Monopol-aftalen kører foreløbig året ud og skal ifølge itdistri.com evalueres, før en forlængelse kommer på tale til næste år.

Arrow bidrager på sin side til aftalen med et salgsteam af en størrelse, der er til at få øje på og en markedsføringskampagne.

Læs også:
Forhandlere skeptiske over for Arrows nye cloud-portal

Svag vækst tvinger Arrow ud i sparerunde

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen