Arrow ECS får monopol på IBM-salg

IBM har givet distributøren Arrow ECS monopol på at sælge og markedsføre al IBM-uddannelse i blandt andet Danmark.

Artikel top billede

Fremover skal al uddannelse i IBM's produkter formidles gennem Arrow ECS. Med omgående virkning har Arrow ECS fået monopol på at sælge og markedsføre al IBM-uddannelse udover, hvad Arrow allerede står for.

Aftalen træder ifølge itdistri.com i kraft med det samme i Storbritannien, Danmark, Norge, Sverige og Finland.

Denne aftale er en udvidelse af et eksisterende samarbejde i Storbritannien, hvor Arrow ECS er IBM's eneste "Authorized Training Provider" (ATP).

Håbet er mere fart på

Håbet er, at valget af Arrow ECS som den eneste leverandør af al kursusaktivitet vil hjælpe med at accelerere både salget af og omfanget af viden om IBM-løsninger i hele verden.

Kunder, der ønsker at købe uddannelse i IBM-software og -løsninger, skal fremover gøre det direkte hos Arrow ECS Education.

Monopol-aftalen kører foreløbig året ud og skal ifølge itdistri.com evalueres, før en forlængelse kommer på tale til næste år.

Arrow bidrager på sin side til aftalen med et salgsteam af en størrelse, der er til at få øje på og en markedsføringskampagne.

Læs også:
Forhandlere skeptiske over for Arrows nye cloud-portal

Svag vækst tvinger Arrow ud i sparerunde

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S