Arrow ECS får monopol på IBM-salg

IBM har givet distributøren Arrow ECS monopol på at sælge og markedsføre al IBM-uddannelse i blandt andet Danmark.

Artikel top billede

Fremover skal al uddannelse i IBM's produkter formidles gennem Arrow ECS. Med omgående virkning har Arrow ECS fået monopol på at sælge og markedsføre al IBM-uddannelse udover, hvad Arrow allerede står for.

Aftalen træder ifølge itdistri.com i kraft med det samme i Storbritannien, Danmark, Norge, Sverige og Finland.

Denne aftale er en udvidelse af et eksisterende samarbejde i Storbritannien, hvor Arrow ECS er IBM's eneste "Authorized Training Provider" (ATP).

Håbet er mere fart på

Håbet er, at valget af Arrow ECS som den eneste leverandør af al kursusaktivitet vil hjælpe med at accelerere både salget af og omfanget af viden om IBM-løsninger i hele verden.

Kunder, der ønsker at købe uddannelse i IBM-software og -løsninger, skal fremover gøre det direkte hos Arrow ECS Education.

Monopol-aftalen kører foreløbig året ud og skal ifølge itdistri.com evalueres, før en forlængelse kommer på tale til næste år.

Arrow bidrager på sin side til aftalen med et salgsteam af en størrelse, der er til at få øje på og en markedsføringskampagne.

Læs også:
Forhandlere skeptiske over for Arrows nye cloud-portal

Svag vækst tvinger Arrow ud i sparerunde

Læses lige nu

    Annonce

    Kræftens Bekæmpelse

    IT-driftsleder

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse