Død dansk nettjeneste politianmeldt

Det tog næsten tre år at få politianmeldt kontroversiel øreauktion. I mellemtiden har hjemmesiden lukket sig selv.

Artikel top billede

I 2010 fik Forbrugerombudsmanden nys om, at webtjenesten Mr123.com ikke levede op til loven. Alligevel er hjemmesiden først nu blevet politianmeldt.

Mr123.com var en blandt mange auktionssider, hvor brugerne typisk betalte små beløb for varerne, men ofte ubevidst betalte en højere pris for retten til at byde på produkterne. Det var en blandt flere kritikpunkter mod Mr123.com.

Mr123.com har forsøgt at holde sig uden for de danske myndigheders rækkevidde ved at have base på Cypern. Men øreauktionen overtrådte både den danske forbrugeraftalelov og dermed også EU's fjernsalgsdirektiv. Derfor kunne hjemmesiden også politianmeldes på Cypern.

Det tog dog ombudsmandens kontor næsten halvandet år at færdiggøre sin sag og bede cyprioterne om at politianmelde Mr123.com. Det er sket nu, oplyser Forbrugerombudsmanden i en pressemeddelelse.

Men sagen har været så lang tid undervejs, at det kontroversielle foretagende i mellemtiden tilsyneladende har lukket sin tjeneste. Derfor - og fordi sagen nu skal videreføres af det cypriotiske politi - har de danske myndigheder valgt at lukke sagen.

LÆS OGSÅ: Kunden fra helvede - hængte direktøren ud i badebukser og fik sin vare

Øreauktionen Mr123.com er blevet kritiseret for meget. Nogle kunder klagede over, at vundne varer aldrig blev fremsendt. Men myndighedernes sag fokuserer primært på, at Mr123.com ikke oplyste sine kunder korrekt om fortrydelsesretten.

Mr123.com er en øreauktion (se definition i faktaboks), hvor brugere ved registrering fraskriver sig fortrydelsesretten. 

"Denne fremgangsmåde er i strid med fortrydelsesreglerne, idet et sådan køb kan anses som en tjenesteydelse, hvor forbrugeren har fortrydelsesret, medmindre der er givet samtykke til fortrydelsesrettens ophør. Samtykket forudsætter en aktiv handling, og det er ikke tilstrækkeligt at lade forbrugeren give afkald på fortrydelsesretten ved en accept af de generelle vilkår," forklarer Forbrugerombudsmandens kontor.

Operate Technology A/S

PHP-udvikler til Drupal

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Finance Lead (SAP)

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Datacentertekniker hos PET

Københavnsområdet

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)