Død dansk nettjeneste politianmeldt

Det tog næsten tre år at få politianmeldt kontroversiel øreauktion. I mellemtiden har hjemmesiden lukket sig selv.

Artikel top billede

I 2010 fik Forbrugerombudsmanden nys om, at webtjenesten Mr123.com ikke levede op til loven. Alligevel er hjemmesiden først nu blevet politianmeldt.

Mr123.com var en blandt mange auktionssider, hvor brugerne typisk betalte små beløb for varerne, men ofte ubevidst betalte en højere pris for retten til at byde på produkterne. Det var en blandt flere kritikpunkter mod Mr123.com.

Mr123.com har forsøgt at holde sig uden for de danske myndigheders rækkevidde ved at have base på Cypern. Men øreauktionen overtrådte både den danske forbrugeraftalelov og dermed også EU's fjernsalgsdirektiv. Derfor kunne hjemmesiden også politianmeldes på Cypern.

Det tog dog ombudsmandens kontor næsten halvandet år at færdiggøre sin sag og bede cyprioterne om at politianmelde Mr123.com. Det er sket nu, oplyser Forbrugerombudsmanden i en pressemeddelelse.

Men sagen har været så lang tid undervejs, at det kontroversielle foretagende i mellemtiden tilsyneladende har lukket sin tjeneste. Derfor - og fordi sagen nu skal videreføres af det cypriotiske politi - har de danske myndigheder valgt at lukke sagen.

LÆS OGSÅ: Kunden fra helvede - hængte direktøren ud i badebukser og fik sin vare

Øreauktionen Mr123.com er blevet kritiseret for meget. Nogle kunder klagede over, at vundne varer aldrig blev fremsendt. Men myndighedernes sag fokuserer primært på, at Mr123.com ikke oplyste sine kunder korrekt om fortrydelsesretten.

Mr123.com er en øreauktion (se definition i faktaboks), hvor brugere ved registrering fraskriver sig fortrydelsesretten. 

"Denne fremgangsmåde er i strid med fortrydelsesreglerne, idet et sådan køb kan anses som en tjenesteydelse, hvor forbrugeren har fortrydelsesret, medmindre der er givet samtykke til fortrydelsesrettens ophør. Samtykket forudsætter en aktiv handling, og det er ikke tilstrækkeligt at lade forbrugeren give afkald på fortrydelsesretten ved en accept af de generelle vilkår," forklarer Forbrugerombudsmandens kontor.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job