Død dansk nettjeneste politianmeldt

Det tog næsten tre år at få politianmeldt kontroversiel øreauktion. I mellemtiden har hjemmesiden lukket sig selv.

Artikel top billede

I 2010 fik Forbrugerombudsmanden nys om, at webtjenesten Mr123.com ikke levede op til loven. Alligevel er hjemmesiden først nu blevet politianmeldt.

Mr123.com var en blandt mange auktionssider, hvor brugerne typisk betalte små beløb for varerne, men ofte ubevidst betalte en højere pris for retten til at byde på produkterne. Det var en blandt flere kritikpunkter mod Mr123.com.

Mr123.com har forsøgt at holde sig uden for de danske myndigheders rækkevidde ved at have base på Cypern. Men øreauktionen overtrådte både den danske forbrugeraftalelov og dermed også EU's fjernsalgsdirektiv. Derfor kunne hjemmesiden også politianmeldes på Cypern.

Det tog dog ombudsmandens kontor næsten halvandet år at færdiggøre sin sag og bede cyprioterne om at politianmelde Mr123.com. Det er sket nu, oplyser Forbrugerombudsmanden i en pressemeddelelse.

Men sagen har været så lang tid undervejs, at det kontroversielle foretagende i mellemtiden tilsyneladende har lukket sin tjeneste. Derfor - og fordi sagen nu skal videreføres af det cypriotiske politi - har de danske myndigheder valgt at lukke sagen.

LÆS OGSÅ: Kunden fra helvede - hængte direktøren ud i badebukser og fik sin vare

Øreauktionen Mr123.com er blevet kritiseret for meget. Nogle kunder klagede over, at vundne varer aldrig blev fremsendt. Men myndighedernes sag fokuserer primært på, at Mr123.com ikke oplyste sine kunder korrekt om fortrydelsesretten.

Mr123.com er en øreauktion (se definition i faktaboks), hvor brugere ved registrering fraskriver sig fortrydelsesretten. 

"Denne fremgangsmåde er i strid med fortrydelsesreglerne, idet et sådan køb kan anses som en tjenesteydelse, hvor forbrugeren har fortrydelsesret, medmindre der er givet samtykke til fortrydelsesrettens ophør. Samtykket forudsætter en aktiv handling, og det er ikke tilstrækkeligt at lade forbrugeren give afkald på fortrydelsesretten ved en accept af de generelle vilkår," forklarer Forbrugerombudsmandens kontor.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS