Død dansk nettjeneste politianmeldt

Det tog næsten tre år at få politianmeldt kontroversiel øreauktion. I mellemtiden har hjemmesiden lukket sig selv.

Artikel top billede

I 2010 fik Forbrugerombudsmanden nys om, at webtjenesten Mr123.com ikke levede op til loven. Alligevel er hjemmesiden først nu blevet politianmeldt.

Mr123.com var en blandt mange auktionssider, hvor brugerne typisk betalte små beløb for varerne, men ofte ubevidst betalte en højere pris for retten til at byde på produkterne. Det var en blandt flere kritikpunkter mod Mr123.com.

Mr123.com har forsøgt at holde sig uden for de danske myndigheders rækkevidde ved at have base på Cypern. Men øreauktionen overtrådte både den danske forbrugeraftalelov og dermed også EU's fjernsalgsdirektiv. Derfor kunne hjemmesiden også politianmeldes på Cypern.

Det tog dog ombudsmandens kontor næsten halvandet år at færdiggøre sin sag og bede cyprioterne om at politianmelde Mr123.com. Det er sket nu, oplyser Forbrugerombudsmanden i en pressemeddelelse.

Men sagen har været så lang tid undervejs, at det kontroversielle foretagende i mellemtiden tilsyneladende har lukket sin tjeneste. Derfor - og fordi sagen nu skal videreføres af det cypriotiske politi - har de danske myndigheder valgt at lukke sagen.

LÆS OGSÅ: Kunden fra helvede - hængte direktøren ud i badebukser og fik sin vare

Øreauktionen Mr123.com er blevet kritiseret for meget. Nogle kunder klagede over, at vundne varer aldrig blev fremsendt. Men myndighedernes sag fokuserer primært på, at Mr123.com ikke oplyste sine kunder korrekt om fortrydelsesretten.

Mr123.com er en øreauktion (se definition i faktaboks), hvor brugere ved registrering fraskriver sig fortrydelsesretten. 

"Denne fremgangsmåde er i strid med fortrydelsesreglerne, idet et sådan køb kan anses som en tjenesteydelse, hvor forbrugeren har fortrydelsesret, medmindre der er givet samtykke til fortrydelsesrettens ophør. Samtykket forudsætter en aktiv handling, og det er ikke tilstrækkeligt at lade forbrugeren give afkald på fortrydelsesretten ved en accept af de generelle vilkår," forklarer Forbrugerombudsmandens kontor.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura