Nu er Thailand-tsunamien bare et minde

Western Digital har lagt de store oversvømmelser i Thailand bag sig og sidder nu igen på tronen som verdens største harddisk-producent.

Artikel top billede

Seks måneder efter at have mistet titlen som verdens største harddisk-producent, fordi fabrikkerne i Thailand blev oversvømmet, er Western Digital tilbage på tronen.

I perioden rykkede Seagate op som den største producent, men nu fortæller markeds-vagthunden IHS, at rollerne igen er byttet om.

Det skete, da Western Digital sendte 71 millioner harddiske på markedet i løbet af andet kvartal i år. Seagate leverede i samme tidsrum 65,8 millioner harddiske, hvilket placerer de to øverst på harddisk-kransekagen med henholdsvis 45 og 42 procents markedsandele.

Man får en fornemmelse af deres dominerede placering ved at fortælle, at nummer tre på listen, Toshiba, "kun" formåede at få 20,1 millioner enheder af sted fra sine fabrikker. Antallet sikrer Toshiba en markedsandel på 13 procent.

Krisen tørrer ud

De forskellige producenter af harddiske leverede i alt 157 millioner enheder til verdensmarkedet, hvilket er otte procent mere end i årets første kvartal.

Et andet godt tegn, på at tingene er ved at vende tilbage til det normale efter de omfattende oversvømmelser i Thailand, er, at den totale omsætning på markedet steg med godt fire milliarder kroner i andet kvartal.

IHS-analytikeren Fang Zhan fortæller, at Western Digital nu er kommet så meget til hægterne efter oversvømmelserne, at firmaet har kunnet give produktionen fuld gas for så vidt angår harddiske til bærbare computere.

Han tilføjer, at Seagate stadig har fat i den lange ende, når det gælder harddiske til desktops, enterprise-computere og ikke-pc-enheder.

Striden mellem Seagate og Western Digital ser ud til at fortsætte i lang tid fremover, og selvom det ser ud til, at Western Digital holder fast i førstepladsen, kan posen meget vel blive rystet i fjerde kvartal, hvis den finansielle krise bliver ved med at lægge pres på pc-branchen.

Salg af harddiske på verdensplan (millioner enheder)

 SelskabQ2 2012
antal enheder
 Q2 2012
andel i procent
 Q1 2012
antal enheder
Vækst i procent
Western Digital 71,0 45 63,8 10,1
  Seagate 65,9 42 60,7 7,9
 Toshiba 20,1 13 20,6 -2,4
 Total 157,0 100 145,1 8,2

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S