Denne elektronik-mastodont vil hjælpe konkursramte kunder

Kunder hos Expert i Sverige får nu en hjælpende hånd fra en konkurrent, når det gælder garantispørgsmål. Måske håber de at få kunderne med?

Artikel top billede

Den tyskejede elektronik-gigant Media Markt indleder muligvis en charmeoffensiv over for konkursbegærede Experts kunder i Sverige.

I hvert fald vil Media Markt håndtere garantispørgsmål for kunderne i det nu forhenværende Expert, så de ikke skal til at opsøge fabrikanten på egen hånd.

Det skriver IT24.

Den tyske mastodont hjælper kunder, der har købt varer hos Expert før den 18. september 2012, hvis samme producent leverer til Media Markt og produktet kan repareres.

"Vi er tilhængere af konkurrence, og selv om en konkurs ikke ligefrem er nogen rar historie, fremmer det konkurrencen, at forbrugerne får kvalitetsprodukter til lavere priser. Derfor tilbyder vi denne service gratis til Experts kunder," siger Mikael Hagman, der er bestyrelsesformand i Media Markt i Sverige, til IT24.

Han oplyser desuden, at alle, der kan fremvise et gavekort til Expert, får 250 kroner i rabat, hvis de køber for mere end 500 kroner, skriver IT24.


Læs mere:

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job