Tab af stor kunde koster Athena millioner

På trods af tabet af en stor kunde og svigtende hardwaresalg i millionklassen kommer hosting-leverandøren Athena ud med rekordoverskud.

Artikel top billede

På trods af et par hårde slag i form af en mistet storkunde og vigende salg af hardware lykkedes det it-selskabet Athena IT-Group at komme ud af sit seneste regnskabsår med rekordoverskud.

Athenas administrerende direktør Jens Erik Thorndahl, der overtog posten som administrerende direktør i foråret, vil ikke sætte navn på den tabte kunde, men siger:

"Der var tale om en ganske stor kunde, som stod for en betydelig omsætning hos os. Kunden lagde sin platform om til en helt anden løsning, og så kunne vi ikke være med mere."

Ned med tre millioner

Athena tilbyder it-drift, hosting og overvågning af systemer og data, og selskabet, som har sit eget 1.300 kvadratmeter store datacenter, råder over en række egenudviklede softwaresystemer, som anvendes i både offentlige og private virksomheder.

Salget af hardware er gået tilbage med tre millioner kroner, hvilket direktøren forklarer sådan her:

"Totalt sælger vi hardware for cirka seks millioner kroner om året, og grunden til, at vi nu sælger betydelig mindre er, at vi overhovedet ikke fokuserer på det. Hardwaresalg er ikke vores kerneforretning. Vi sælger det gerne, men gør ikke noget aktivt for det. Tidligere havde vi folk, der solgte hardware, men det lader vi nu vores partnere om."

Skal vi lege?

I regnskabsberetningen fortæller Athena, at selskabet har fået "forespørgsler fra en række aktører omkring en eventuel deltagelse i en konsolidering af branchen."

"Status på det er, at vi stadig undersøger muligheden for en afnotering fra børsen," siger Jens Erik Thorndahl.

Fordelen ved ikke at være børsnoteret er, at det bliver betydelig enklere og nemmere at gå i forhandling med andre virksomheder om eksempelvis en fusion.

"Som børsnoteret kræver selv den mindste snak om konsolidering en børsmeddelelse, og det betyder, at mange ikke vil snakke med os, når de får det at vide. Der er ingen bevægelsesfrihed," siger Jens Erik Thorndahl.

Børsnotering koster kassen

En anden fordel ved at blive afnoteret er, at det koster op mod en halv million kroner om året at være børsnoteret. Penge, som blandt andet går til at opfylde høje krav til et temmelig omfattende regnskab.

"Derudover handles vores aktier meget lidt. Faktisk så lidt, at kursen kan svinge med salget af bare 10 aktier."

TDC og Atea er et par af Athenas store konkurrenter. Derudover tæller Athena blandt andet Jay.net og Progressive blandt konkurrenterne. De to sidstnævnte er i nogenlunde samme vægtklasse som Athena.

Jens Erik Thorndahl forventer en omsætning i indeværende regnskabsår på mellem 54 og 56 millioner kroner og forventer også, at virksomheden forbedrer sit EBITDA (resultat før renter, skat, afskrivning og nedskrivning), så det lander på mellem 15 og 17 millioner.

En udpræget partnerstrategi

Jens Erik Thorndahl ser "absolut lyst på fremtiden" for Athena, som har "gang i mange spændende ting."

"Vi kører en udpræget partnerstrategi og har en lang række partnere. Blandt de væsentlige er Ciber, Bredana, Ricoh og MediaLogic. I alt har Athena i øjeblikket 37 partnere."

Partnerstrategien indebærer, at partneren er aktiv i mindst et af Athenas fem forskellige partnerprogrammer.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,