Artikel top billede

Koncernchef for Dustin, Georgi Ganev (Pressefoto: Jenny Lagerqvist)

Kåret som Danmarks it-kanalkonger

(opdateret)To virksomheder løber igen i år med Top 100-priserne som henholdsvis Danmarks bedste distributør og forhandler, dog med en delt førsteplads på distributørsiden.

Dustin og Also Actebis er de (næsten) ubestridte kanalkonger. 

Det ligger fast, efter at de to virksomheder for andet år i træk blev kåret som Danmarks bedste ved den årlige Computerworld Top 100, der fandt sted i København i går eftermiddags.

Also Actebis vandt sammen med vinderne fra 2009 og 2010, Dansk Computer Center, specialprisen som Danmarks bedste it-distribør foran Arrow ECS Danmark.

På forhandlersiden løb Dustin af sted med titlen for næsen af Humac og Comm/2.

Dustin vandt desuden for andet år i træk hovedprisen inden for afsætning og prisen for årets sværvægter.

"Dette bringer os tættere på vores mål om at være markedets bedste og mest foretrukne forhandler af it", lyder det i en pressemeddelelse fra Georgi Ganev, der er koncernchef i Dustin Group.

De tre bedste i hver specialkategori faldt ud således:

Top 3: Distributører Top 3: Forhandlere
1.ALSO Actebis A/S1.Dustin A/S
1.Dansk Computer Center A/S2.Humac A/S
3.Arrow ECS Danmark A/S3.Comm/2 ApS

Se alle vinderne her: 




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
JN Data A/S
Driver og udvikler it-systemer for finanssektoren.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere