Kåret som Danmarks it-kanalkonger

(opdateret)To virksomheder løber igen i år med Top 100-priserne som henholdsvis Danmarks bedste distributør og forhandler, dog med en delt førsteplads på distributørsiden.

Artikel top billede

Koncernchef for Dustin, Georgi Ganev (Pressefoto: Jenny Lagerqvist)

Dustin og Also Actebis er de (næsten) ubestridte kanalkonger. 

Det ligger fast, efter at de to virksomheder for andet år i træk blev kåret som Danmarks bedste ved den årlige Computerworld Top 100, der fandt sted i København i går eftermiddags.

Also Actebis vandt sammen med vinderne fra 2009 og 2010, Dansk Computer Center, specialprisen som Danmarks bedste it-distribør foran Arrow ECS Danmark.

På forhandlersiden løb Dustin af sted med titlen for næsen af Humac og Comm/2.

Dustin vandt desuden for andet år i træk hovedprisen inden for afsætning og prisen for årets sværvægter.

"Dette bringer os tættere på vores mål om at være markedets bedste og mest foretrukne forhandler af it", lyder det i en pressemeddelelse fra Georgi Ganev, der er koncernchef i Dustin Group.

De tre bedste i hver specialkategori faldt ud således:

Top 3: Distributører Top 3: Forhandlere
1.ALSO Actebis A/S1.Dustin A/S
1.Dansk Computer Center A/S2.Humac A/S
3.Arrow ECS Danmark A/S3.Comm/2 ApS

Se alle vinderne her: 

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    DevOps Engineer (AI) til Forsvarets nye IT-platform

    Nordjylland

    KMD A/S

    Business Analyst - Boligbeskatning

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    Det Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø

    IT-sikkerhedsspecialist med fokus på AI inden for forskning

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S