Kåret som Danmarks it-kanalkonger

(opdateret)To virksomheder løber igen i år med Top 100-priserne som henholdsvis Danmarks bedste distributør og forhandler, dog med en delt førsteplads på distributørsiden.

Artikel top billede

Koncernchef for Dustin, Georgi Ganev (Pressefoto: Jenny Lagerqvist)

Dustin og Also Actebis er de (næsten) ubestridte kanalkonger. 

Det ligger fast, efter at de to virksomheder for andet år i træk blev kåret som Danmarks bedste ved den årlige Computerworld Top 100, der fandt sted i København i går eftermiddags.

Also Actebis vandt sammen med vinderne fra 2009 og 2010, Dansk Computer Center, specialprisen som Danmarks bedste it-distribør foran Arrow ECS Danmark.

På forhandlersiden løb Dustin af sted med titlen for næsen af Humac og Comm/2.

Dustin vandt desuden for andet år i træk hovedprisen inden for afsætning og prisen for årets sværvægter.

"Dette bringer os tættere på vores mål om at være markedets bedste og mest foretrukne forhandler af it", lyder det i en pressemeddelelse fra Georgi Ganev, der er koncernchef i Dustin Group.

De tre bedste i hver specialkategori faldt ud således:

Top 3: Distributører Top 3: Forhandlere
1.ALSO Actebis A/S1.Dustin A/S
1.Dansk Computer Center A/S2.Humac A/S
3.Arrow ECS Danmark A/S3.Comm/2 ApS

Se alle vinderne her: 

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger medarbejder til drift, vedligehold og opgradering af SAP

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Mainframe Developer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Tekniske specialister til ITSM og CMDB til opbygning af Forsvarets nye Digital Backbone

Nordjylland

Annonceindlæg fra SuperOffice

Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job