Apples nye kort-tjeneste har helt misforstået "skyen"

Fejl på fejl gør det svært at finde vej med iOS 6.

Artikel top billede

Brugere af iOS 6 kan få en helt ny fornemmelse for cloud computing, hvis de forsøger at bruge den korttjeneste, som Apple har indlagt i systemet.  

Apple har smidt Google Maps på porten og i stedet udviklet sin egen kort-app. Men som vi kunne fortælle i går, er Apples kort ikke lige så gode som Googles.

Faktisk strømmer nettet over med fejlmeldinger over de nye æble-kort. Klagerne går på, at Apples kort ikke kan finde ellers velkendte lokaliteter eller anbringer dem helt forkerte steder.

Og så er der den særlige "cloud" funktion. I visse tilfælde er satellit-billederne af et område fuldstændigt præget af skydække, og det landskab, man havde håbet at se, fuldstændigt skjult.

Apples "cloud-computing" er faktisk gået helt galt i kort-afdelingen, viser en række skærmbilleder fra de første brugere af iOS 6.

Fejlene kan blandt andet beundres hos Gizmodo, der har sammenlignet det nye Apple Maps i iOS 6 med det gamle Google Maps i iOS 5, se her. Også britiske Guardian har samlet en række eksempler på kendte bygninger og lokaliteter, som enten er forsvundet, forandret  eller flyttet.  Den måske bedste  samling af skøre kortfejl finder man hos The Verge.

ComON vil gerne se flere eksempler fra Danmark. Har du et skærmbillede af et Applekort fra iOS 6 med fejl, er du velkommen til at sende det til redaktion@comon.dk.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse