Apples nye kort-tjeneste har helt misforstået "skyen"

Fejl på fejl gør det svært at finde vej med iOS 6.

Artikel top billede

Brugere af iOS 6 kan få en helt ny fornemmelse for cloud computing, hvis de forsøger at bruge den korttjeneste, som Apple har indlagt i systemet.  

Apple har smidt Google Maps på porten og i stedet udviklet sin egen kort-app. Men som vi kunne fortælle i går, er Apples kort ikke lige så gode som Googles.

Faktisk strømmer nettet over med fejlmeldinger over de nye æble-kort. Klagerne går på, at Apples kort ikke kan finde ellers velkendte lokaliteter eller anbringer dem helt forkerte steder.

Og så er der den særlige "cloud" funktion. I visse tilfælde er satellit-billederne af et område fuldstændigt præget af skydække, og det landskab, man havde håbet at se, fuldstændigt skjult.

Apples "cloud-computing" er faktisk gået helt galt i kort-afdelingen, viser en række skærmbilleder fra de første brugere af iOS 6.

Fejlene kan blandt andet beundres hos Gizmodo, der har sammenlignet det nye Apple Maps i iOS 6 med det gamle Google Maps i iOS 5, se her. Også britiske Guardian har samlet en række eksempler på kendte bygninger og lokaliteter, som enten er forsvundet, forandret  eller flyttet.  Den måske bedste  samling af skøre kortfejl finder man hos The Verge.

ComON vil gerne se flere eksempler fra Danmark. Har du et skærmbillede af et Applekort fra iOS 6 med fejl, er du velkommen til at sende det til redaktion@comon.dk.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S