Apples nye kort-tjeneste har helt misforstået "skyen"

Fejl på fejl gør det svært at finde vej med iOS 6.

Artikel top billede

Brugere af iOS 6 kan få en helt ny fornemmelse for cloud computing, hvis de forsøger at bruge den korttjeneste, som Apple har indlagt i systemet.  

Apple har smidt Google Maps på porten og i stedet udviklet sin egen kort-app. Men som vi kunne fortælle i går, er Apples kort ikke lige så gode som Googles.

Faktisk strømmer nettet over med fejlmeldinger over de nye æble-kort. Klagerne går på, at Apples kort ikke kan finde ellers velkendte lokaliteter eller anbringer dem helt forkerte steder.

Og så er der den særlige "cloud" funktion. I visse tilfælde er satellit-billederne af et område fuldstændigt præget af skydække, og det landskab, man havde håbet at se, fuldstændigt skjult.

Apples "cloud-computing" er faktisk gået helt galt i kort-afdelingen, viser en række skærmbilleder fra de første brugere af iOS 6.

Fejlene kan blandt andet beundres hos Gizmodo, der har sammenlignet det nye Apple Maps i iOS 6 med det gamle Google Maps i iOS 5, se her. Også britiske Guardian har samlet en række eksempler på kendte bygninger og lokaliteter, som enten er forsvundet, forandret  eller flyttet.  Den måske bedste  samling af skøre kortfejl finder man hos The Verge.

ComON vil gerne se flere eksempler fra Danmark. Har du et skærmbillede af et Applekort fra iOS 6 med fejl, er du velkommen til at sende det til redaktion@comon.dk.

Læses lige nu

    Mibau Stema Danmark A/S

    ERP Analyst at Mibau Stema Group

    Sydjylland

    TV2

    iOS udvikler til TV 2 Teknologi

    Københavnsområdet

    LB Forsikring

    Afdelingschef for Digital Finans

    Københavnsområdet

    Køge Kommune

    Specialist i Informationssikkerhed

    Region Sjælland

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura