Apples nye kort-tjeneste har helt misforstået "skyen"

Fejl på fejl gør det svært at finde vej med iOS 6.

Artikel top billede

Brugere af iOS 6 kan få en helt ny fornemmelse for cloud computing, hvis de forsøger at bruge den korttjeneste, som Apple har indlagt i systemet.  

Apple har smidt Google Maps på porten og i stedet udviklet sin egen kort-app. Men som vi kunne fortælle i går, er Apples kort ikke lige så gode som Googles.

Faktisk strømmer nettet over med fejlmeldinger over de nye æble-kort. Klagerne går på, at Apples kort ikke kan finde ellers velkendte lokaliteter eller anbringer dem helt forkerte steder.

Og så er der den særlige "cloud" funktion. I visse tilfælde er satellit-billederne af et område fuldstændigt præget af skydække, og det landskab, man havde håbet at se, fuldstændigt skjult.

Apples "cloud-computing" er faktisk gået helt galt i kort-afdelingen, viser en række skærmbilleder fra de første brugere af iOS 6.

Fejlene kan blandt andet beundres hos Gizmodo, der har sammenlignet det nye Apple Maps i iOS 6 med det gamle Google Maps i iOS 5, se her. Også britiske Guardian har samlet en række eksempler på kendte bygninger og lokaliteter, som enten er forsvundet, forandret  eller flyttet.  Den måske bedste  samling af skøre kortfejl finder man hos The Verge.

ComON vil gerne se flere eksempler fra Danmark. Har du et skærmbillede af et Applekort fra iOS 6 med fejl, er du velkommen til at sende det til redaktion@comon.dk.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS