Aarhus-forhandler forbereder nye opkøb

Vækst gennem opkøb har gjort outsourcing til en lille guldgrube for Aarhus-forhandler, som netop har præsenteret endnu et millionoverskud.

Artikel top billede

Efter snart 10 år på markedet har aarhusianske IT Forum Gruppen (IFG) efterhånden skabt en solid it-forretning baseret på salg af outsourcingydelser og infrastruktur. Senest har firmaet offentliggjort sit regnskab for 2011/12, som viser et overskud før skat på 2,5 millioner kroner mod 1,4 millioner året før.

Successen hænger ifølge administrerende direktør Jesper Skov Jørgensen sammen med, at man med de nuværende i alt 23 medarbejdere efterhånden har nået en størrelse, hvor IT Forum Gruppen for alvor kan udnytte synergierne i den stribe af opkøb, som har kendetegnet firmaets historie.

"Vi har fastholdt de eksisterende kunder og fået en god tilgang af nye. Samtidig mærker vi, at vi rykker en smule op i markedet, hvor de kunder, der vælger outsourcing, bliver stadig større," siger Jesper Skov Jørgensen.

Han forklarer også successen med, at IFG's ydelser er meget lidt branchespecifikke, så man kan få fuld gavn af de ressourcer, der bliver brugt på eksempelvis kundernes support og helpdesk.

Stribe af opkøb

IT Forum Gruppen har over en 10-årig periode udbygget sin forretning gennem ikke mindre end otte opkøb af mindre konkurrenter - senest enkeltmands-virksomheden Add-IT i Frederikssund - og før da Greve-forhandleren Auneo. Og ifølge Jesper Skov Jørgensen er man i øjeblikket i dialog med yderligere to opkøbskandidater.

"Vi har nået en størrelse, hvor vi kan mærke synergierne i at drive en større forretning. Derfor er vi interesserede i at købe op igen, fordi det er på den måde, vi kan forbedre vores indtjening. Vi vil meget gerne nå noget mere inden for de næste fire til seks måneder," lyder det fra Jesper Skov Jørgensen, som videre fortæller, at selskabets omsætning i fjor nåede op i nærheden af 30 millioner kroner.

Større omsætning er ikke det afgørende for selskabet, som først og fremmest tjener sine penge på konsulentydelser og drift og support af kundernes it-systemer.

"Det er 90 procent af indtjeningsgrundlaget, og i år falder vores omsætning faktisk, fordi vi sælger mindre hardware, uden at det går ud over indtjeningen," siger Jesper Skov Jørgensen, som forventer, at resultatet i indeværende år bliver 30 procent større end de 2,5 millioner kroner, som blev resultatet i fjor.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra HP

    En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

    Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job