Aarhus-forhandler forbereder nye opkøb

Vækst gennem opkøb har gjort outsourcing til en lille guldgrube for Aarhus-forhandler, som netop har præsenteret endnu et millionoverskud.

Artikel top billede

Efter snart 10 år på markedet har aarhusianske IT Forum Gruppen (IFG) efterhånden skabt en solid it-forretning baseret på salg af outsourcingydelser og infrastruktur. Senest har firmaet offentliggjort sit regnskab for 2011/12, som viser et overskud før skat på 2,5 millioner kroner mod 1,4 millioner året før.

Successen hænger ifølge administrerende direktør Jesper Skov Jørgensen sammen med, at man med de nuværende i alt 23 medarbejdere efterhånden har nået en størrelse, hvor IT Forum Gruppen for alvor kan udnytte synergierne i den stribe af opkøb, som har kendetegnet firmaets historie.

"Vi har fastholdt de eksisterende kunder og fået en god tilgang af nye. Samtidig mærker vi, at vi rykker en smule op i markedet, hvor de kunder, der vælger outsourcing, bliver stadig større," siger Jesper Skov Jørgensen.

Han forklarer også successen med, at IFG's ydelser er meget lidt branchespecifikke, så man kan få fuld gavn af de ressourcer, der bliver brugt på eksempelvis kundernes support og helpdesk.

Stribe af opkøb

IT Forum Gruppen har over en 10-årig periode udbygget sin forretning gennem ikke mindre end otte opkøb af mindre konkurrenter - senest enkeltmands-virksomheden Add-IT i Frederikssund - og før da Greve-forhandleren Auneo. Og ifølge Jesper Skov Jørgensen er man i øjeblikket i dialog med yderligere to opkøbskandidater.

"Vi har nået en størrelse, hvor vi kan mærke synergierne i at drive en større forretning. Derfor er vi interesserede i at købe op igen, fordi det er på den måde, vi kan forbedre vores indtjening. Vi vil meget gerne nå noget mere inden for de næste fire til seks måneder," lyder det fra Jesper Skov Jørgensen, som videre fortæller, at selskabets omsætning i fjor nåede op i nærheden af 30 millioner kroner.

Større omsætning er ikke det afgørende for selskabet, som først og fremmest tjener sine penge på konsulentydelser og drift og support af kundernes it-systemer.

"Det er 90 procent af indtjeningsgrundlaget, og i år falder vores omsætning faktisk, fordi vi sælger mindre hardware, uden at det går ud over indtjeningen," siger Jesper Skov Jørgensen, som forventer, at resultatet i indeværende år bliver 30 procent større end de 2,5 millioner kroner, som blev resultatet i fjor.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S