Komplett-ejer er Norges syvende-rigeste

Danske onlinebutikker er oppe mod en af de rigtig store pengetanke.

Artikel top billede

Den norskejede online it-butik Komplett har en rigtig rig ejer.

Stein Erik Hagen, der sidste år sikrede sig den fuldstændige kontrol over onlinebutikken, står højt på listen over Norges 189 milliardærer.Stein Erik Hagen kommer med sin tocifrede milliard-formue ind på en plads som Norges 7. rigeste i den netop offentliggjorte liste over de rigeste i Norge, som publiceres af magasinet Kapital.

Rigmandens formue er anslået til 12,4 milliarder kroner. Dermed er den vokset med 1,5 milliard siden sidste år, hvor Hagen blev noteret for en formue på 10,9 millioner kroner.

Det er dog retail, der er Stein Erik Hagens ekspertise. Han grundlagde sin store formue på basis af butikskæden Rimi, som han startede i 1977. Kæden blev siden solgt til ICA og hollandske Royal Ahold.

I 2011 gik Stein Erik Hagen via sit investeringsselskab ind og sikrede sig aktiemajoriteten i den norske onlinebutik Komplett, der i 2011 havde en omsætning på fire milliarder kroner.

Komplett er aktiv på alle de skandinaviske markeder, men er især store i Norge, hvor selskabet også står bag de to distributører Norek og integra.

Udover Komplett kontrollerer Stein Erik Hagen blandt andet den norske Orkla-koncern.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS