Komplett-ejer er Norges syvende-rigeste

Danske onlinebutikker er oppe mod en af de rigtig store pengetanke.

Artikel top billede

Den norskejede online it-butik Komplett har en rigtig rig ejer.

Stein Erik Hagen, der sidste år sikrede sig den fuldstændige kontrol over onlinebutikken, står højt på listen over Norges 189 milliardærer.Stein Erik Hagen kommer med sin tocifrede milliard-formue ind på en plads som Norges 7. rigeste i den netop offentliggjorte liste over de rigeste i Norge, som publiceres af magasinet Kapital.

Rigmandens formue er anslået til 12,4 milliarder kroner. Dermed er den vokset med 1,5 milliard siden sidste år, hvor Hagen blev noteret for en formue på 10,9 millioner kroner.

Det er dog retail, der er Stein Erik Hagens ekspertise. Han grundlagde sin store formue på basis af butikskæden Rimi, som han startede i 1977. Kæden blev siden solgt til ICA og hollandske Royal Ahold.

I 2011 gik Stein Erik Hagen via sit investeringsselskab ind og sikrede sig aktiemajoriteten i den norske onlinebutik Komplett, der i 2011 havde en omsætning på fire milliarder kroner.

Komplett er aktiv på alle de skandinaviske markeder, men er især store i Norge, hvor selskabet også står bag de to distributører Norek og integra.

Udover Komplett kontrollerer Stein Erik Hagen blandt andet den norske Orkla-koncern.

Netcompany A/S

Managing Architect

Københavnsområdet

Forsikrings- og pensionsakademiet A/S

IT-teknisk profil

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Midtjylland

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse