Komplett-ejer er Norges syvende-rigeste

Danske onlinebutikker er oppe mod en af de rigtig store pengetanke.

Artikel top billede

Den norskejede online it-butik Komplett har en rigtig rig ejer.

Stein Erik Hagen, der sidste år sikrede sig den fuldstændige kontrol over onlinebutikken, står højt på listen over Norges 189 milliardærer.Stein Erik Hagen kommer med sin tocifrede milliard-formue ind på en plads som Norges 7. rigeste i den netop offentliggjorte liste over de rigeste i Norge, som publiceres af magasinet Kapital.

Rigmandens formue er anslået til 12,4 milliarder kroner. Dermed er den vokset med 1,5 milliard siden sidste år, hvor Hagen blev noteret for en formue på 10,9 millioner kroner.

Det er dog retail, der er Stein Erik Hagens ekspertise. Han grundlagde sin store formue på basis af butikskæden Rimi, som han startede i 1977. Kæden blev siden solgt til ICA og hollandske Royal Ahold.

I 2011 gik Stein Erik Hagen via sit investeringsselskab ind og sikrede sig aktiemajoriteten i den norske onlinebutik Komplett, der i 2011 havde en omsætning på fire milliarder kroner.

Komplett er aktiv på alle de skandinaviske markeder, men er især store i Norge, hvor selskabet også står bag de to distributører Norek og integra.

Udover Komplett kontrollerer Stein Erik Hagen blandt andet den norske Orkla-koncern.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Erfaren leder til cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til Almegård Kaserne på Bornholm

    Bornholm

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job