Komplett-ejer er Norges syvende-rigeste

Danske onlinebutikker er oppe mod en af de rigtig store pengetanke.

Artikel top billede

Den norskejede online it-butik Komplett har en rigtig rig ejer.

Stein Erik Hagen, der sidste år sikrede sig den fuldstændige kontrol over onlinebutikken, står højt på listen over Norges 189 milliardærer.Stein Erik Hagen kommer med sin tocifrede milliard-formue ind på en plads som Norges 7. rigeste i den netop offentliggjorte liste over de rigeste i Norge, som publiceres af magasinet Kapital.

Rigmandens formue er anslået til 12,4 milliarder kroner. Dermed er den vokset med 1,5 milliard siden sidste år, hvor Hagen blev noteret for en formue på 10,9 millioner kroner.

Det er dog retail, der er Stein Erik Hagens ekspertise. Han grundlagde sin store formue på basis af butikskæden Rimi, som han startede i 1977. Kæden blev siden solgt til ICA og hollandske Royal Ahold.

I 2011 gik Stein Erik Hagen via sit investeringsselskab ind og sikrede sig aktiemajoriteten i den norske onlinebutik Komplett, der i 2011 havde en omsætning på fire milliarder kroner.

Komplett er aktiv på alle de skandinaviske markeder, men er især store i Norge, hvor selskabet også står bag de to distributører Norek og integra.

Udover Komplett kontrollerer Stein Erik Hagen blandt andet den norske Orkla-koncern.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,