Fokus på salget giver vækst hos Sharp-forhandler

Trods de hårde tiden for kopi- og print-forhandlere præsterer Aarhus-forhandler endnu et pænt regnskab.

Artikel top billede

De klarer sig godt i Sharp Center Aarhus, der især gør sig på markedet inden for salg af printere og kopimaskiner til blandt andre offentlige institutioner. 

"Vi hører til blandt de få, som ikke umiddelbart klager i en branche, der er hårdt ramt," lyder det fra en tilfreds Ole Skadhede, der er direktør for den jyske forhandler.

Han kan fremvise årsregnskab med et 32 procent større overskud end året før. Det er et plus på næsten 400.000 kroner.

Samtidig er egenkapitalen blevet vokset med næsten 30 procent i samme periode og udgør nu 3,74 millioner kroner - 900.000 kroner mere end året før.

En del af succesen skal måske findes i, at Sharp Center Aarhus ikke selv har et lager.

"Sharp Electronics sælger igennem os, og ikke ind til os. Så vi kan vælge at bruge vores indsats på at generere noget salg. Det er det, der gør, at vores koncept er ret stærkt," fortæller Ole Skadhede.

Det kræver ifølge direktøren for Aarhus-forhandleren, at produkterne er i orden.

"Her står Sharp med rigtig gode produkter helt i front. Jeg ville i hvert fald ikke bytte med nogen," siger Ole Skadhede, der også mener, at Sharp Center Aarhus kører på en - for branchen - atypisk måde.

"Vi kører med fuldstændig åbenhed i vores kontrakter for at nedbryde de fordomme og det ry, der har været forbundet med branchen tidligere. Man kan se, hvad man får," tilføjer han.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse