Fokus på salget giver vækst hos Sharp-forhandler

Trods de hårde tiden for kopi- og print-forhandlere præsterer Aarhus-forhandler endnu et pænt regnskab.

Artikel top billede

De klarer sig godt i Sharp Center Aarhus, der især gør sig på markedet inden for salg af printere og kopimaskiner til blandt andre offentlige institutioner. 

"Vi hører til blandt de få, som ikke umiddelbart klager i en branche, der er hårdt ramt," lyder det fra en tilfreds Ole Skadhede, der er direktør for den jyske forhandler.

Han kan fremvise årsregnskab med et 32 procent større overskud end året før. Det er et plus på næsten 400.000 kroner.

Samtidig er egenkapitalen blevet vokset med næsten 30 procent i samme periode og udgør nu 3,74 millioner kroner - 900.000 kroner mere end året før.

En del af succesen skal måske findes i, at Sharp Center Aarhus ikke selv har et lager.

"Sharp Electronics sælger igennem os, og ikke ind til os. Så vi kan vælge at bruge vores indsats på at generere noget salg. Det er det, der gør, at vores koncept er ret stærkt," fortæller Ole Skadhede.

Det kræver ifølge direktøren for Aarhus-forhandleren, at produkterne er i orden.

"Her står Sharp med rigtig gode produkter helt i front. Jeg ville i hvert fald ikke bytte med nogen," siger Ole Skadhede, der også mener, at Sharp Center Aarhus kører på en - for branchen - atypisk måde.

"Vi kører med fuldstændig åbenhed i vores kontrakter for at nedbryde de fordomme og det ry, der har været forbundet med branchen tidligere. Man kan se, hvad man får," tilføjer han.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S