Fokus på salget giver vækst hos Sharp-forhandler

Trods de hårde tiden for kopi- og print-forhandlere præsterer Aarhus-forhandler endnu et pænt regnskab.

Artikel top billede

De klarer sig godt i Sharp Center Aarhus, der især gør sig på markedet inden for salg af printere og kopimaskiner til blandt andre offentlige institutioner. 

"Vi hører til blandt de få, som ikke umiddelbart klager i en branche, der er hårdt ramt," lyder det fra en tilfreds Ole Skadhede, der er direktør for den jyske forhandler.

Han kan fremvise årsregnskab med et 32 procent større overskud end året før. Det er et plus på næsten 400.000 kroner.

Samtidig er egenkapitalen blevet vokset med næsten 30 procent i samme periode og udgør nu 3,74 millioner kroner - 900.000 kroner mere end året før.

En del af succesen skal måske findes i, at Sharp Center Aarhus ikke selv har et lager.

"Sharp Electronics sælger igennem os, og ikke ind til os. Så vi kan vælge at bruge vores indsats på at generere noget salg. Det er det, der gør, at vores koncept er ret stærkt," fortæller Ole Skadhede.

Det kræver ifølge direktøren for Aarhus-forhandleren, at produkterne er i orden.

"Her står Sharp med rigtig gode produkter helt i front. Jeg ville i hvert fald ikke bytte med nogen," siger Ole Skadhede, der også mener, at Sharp Center Aarhus kører på en - for branchen - atypisk måde.

"Vi kører med fuldstændig åbenhed i vores kontrakter for at nedbryde de fordomme og det ry, der har været forbundet med branchen tidligere. Man kan se, hvad man får," tilføjer han.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29 april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S