Artikel top billede

(Foto: SAS Group / Knut Lövstuhagen)

Ring fra din mobil i 10.000 meters højde

"Hej mor, vi lander i Kastrup om en halv time". SAS vil gøre det muligt for passagererne at bruge deres mobiltelefoner under hele flyvningen.

I dag er flykabinen ét af de få steder, der er tilbage i det offentlige rum, hvor man ikke risikerer at blive generet af sidemandens mobilsnakkeri. Men det vil SAS nu lave om på. Det skriver rejsesitet check-in.dk.

Fra slutningen af året vil det skandinaviske luftfartsselskab gøre det muligt for passagererne at bruge mobiltelefoner om bord på de SAS-fly, som også tilbyder trådløst internet. Passagererne vil kunne sende SMS'er og MMS'er, hente data og ikke mindst ringe fra flyet.

I første omgang bliver det muligt at ringe og sms'e fra 10 Boeing 737-800 fly.

Det er Panasonics eXPhone teknologi, der kommer til at understøtte mobiltelefonien. Det spiller sammen med eXConnect systemet fra samme producent. eXConnect giver adgang til en tovejs bredbåndsforbindelse i flyet, skriver check-in.dk.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ciklum ApS
Offshore software- og systemudvikling.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere