Farligt at være computertyv i Varde

Inden for kort tid har intelligent sporing af computere givet pote to gange.

Artikel top billede

Varde Kommune har tidligere været plaget af mange indbrud. Men på det seneste har kommunen haft held med at standse indbrud.

For anden gang i år kan kommunen berette om anholdelse af indbrudstyve, der er blevet opdaget og pågrebet på grund af sporingsudstyr i stjålne computere.

Politiet i Ringkøbing-Skjern har hentet tre stjålne computere, der stammer fra et indbrud på Outrup Skole i august, hvor der blev stjålet 15 computere. Computerne lå hos tre forskellige, der kan se frem til en sigtelse for ulovlig omgang med hittegods, og politiet skal nu finde frem til de egentlige gerningsmænd.

Det er anden gang inden for få måneder, at nyt sporingsudstyr viser vej til skolecomputere, der er stjålet i Varde Kommune. I sommerferien kunne kommunen også juble over en afsløret tyv - og hente sine stjålne computere retur.

Sikkerhedsinvestering tjener sig hjem

Computersporingen aktiveres, når de tændes og bruges på andre netværk end skolens, så det er ikke utænkeligt, at de resterende 12 computere også bliver fundet, håber skole-it-chef i Varde Kommune Klaus Vest.
 
Selv om det koster 300 kroner at sikre én computer med sporing, mener it-chefen, at det sagtens kan betale sig. En forsvunden bærbar computer koster kommunen omkring 3.500 kroner
 
Hvis der fortsat bliver anholdt computertyve i kommunen, håber Klaus Vest, at tyverisikringen får en forebyggende effekt. Det har de måske allerede haft. Sidste år blev der stjålet skole-it for omkring en million kroner i kommunen. I år er der stjålet for 70.000 kroner.
 
Ud over den skjulte elektroniske sladrehank er alle kommunens computere også forsynet med et indgraveret logo. Så hælerne har tydeligvis vidst, at de havde med tyvekoster at gøre.

"De ved jo godt, at der er noget galt, når politiet banker på, og så må de bare aflevere. Det er endnu et eksempel på, at sporingsudstyret virker, og det er en stor hjælp for os," siger kriminalassistent Henning Østergaard hos Ringkøbing-Skjern Politi.

Varde Komme er i gang med at udbygge alarmsystemer og installere sikringsskabe på alle skoler og vil udbrede tyverisikringen til andre kommunale institutioner og kontorer.

Læses lige nu

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Tech Lead til Datacenter Operations

    Sydjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger elementleder til System sektionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland