Farligt at være computertyv i Varde

Inden for kort tid har intelligent sporing af computere givet pote to gange.

Artikel top billede

Varde Kommune har tidligere været plaget af mange indbrud. Men på det seneste har kommunen haft held med at standse indbrud.

For anden gang i år kan kommunen berette om anholdelse af indbrudstyve, der er blevet opdaget og pågrebet på grund af sporingsudstyr i stjålne computere.

Politiet i Ringkøbing-Skjern har hentet tre stjålne computere, der stammer fra et indbrud på Outrup Skole i august, hvor der blev stjålet 15 computere. Computerne lå hos tre forskellige, der kan se frem til en sigtelse for ulovlig omgang med hittegods, og politiet skal nu finde frem til de egentlige gerningsmænd.

Det er anden gang inden for få måneder, at nyt sporingsudstyr viser vej til skolecomputere, der er stjålet i Varde Kommune. I sommerferien kunne kommunen også juble over en afsløret tyv - og hente sine stjålne computere retur.

Sikkerhedsinvestering tjener sig hjem

Computersporingen aktiveres, når de tændes og bruges på andre netværk end skolens, så det er ikke utænkeligt, at de resterende 12 computere også bliver fundet, håber skole-it-chef i Varde Kommune Klaus Vest.
 
Selv om det koster 300 kroner at sikre én computer med sporing, mener it-chefen, at det sagtens kan betale sig. En forsvunden bærbar computer koster kommunen omkring 3.500 kroner
 
Hvis der fortsat bliver anholdt computertyve i kommunen, håber Klaus Vest, at tyverisikringen får en forebyggende effekt. Det har de måske allerede haft. Sidste år blev der stjålet skole-it for omkring en million kroner i kommunen. I år er der stjålet for 70.000 kroner.
 
Ud over den skjulte elektroniske sladrehank er alle kommunens computere også forsynet med et indgraveret logo. Så hælerne har tydeligvis vidst, at de havde med tyvekoster at gøre.

"De ved jo godt, at der er noget galt, når politiet banker på, og så må de bare aflevere. Det er endnu et eksempel på, at sporingsudstyret virker, og det er en stor hjælp for os," siger kriminalassistent Henning Østergaard hos Ringkøbing-Skjern Politi.

Varde Komme er i gang med at udbygge alarmsystemer og installere sikringsskabe på alle skoler og vil udbrede tyverisikringen til andre kommunale institutioner og kontorer.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Sektionschef til Enterprise Arkitektur i Forsvaret på Østerbro

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Product Owner til KMD Nexus

    Københavnsområdet

    PensionDanmark

    IT Security Specialist

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Sikkerhed | Online

    Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

    Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

    Andre events | Valby

    CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

    Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S