Farligt at være computertyv i Varde

Inden for kort tid har intelligent sporing af computere givet pote to gange.

Artikel top billede

Varde Kommune har tidligere været plaget af mange indbrud. Men på det seneste har kommunen haft held med at standse indbrud.

For anden gang i år kan kommunen berette om anholdelse af indbrudstyve, der er blevet opdaget og pågrebet på grund af sporingsudstyr i stjålne computere.

Politiet i Ringkøbing-Skjern har hentet tre stjålne computere, der stammer fra et indbrud på Outrup Skole i august, hvor der blev stjålet 15 computere. Computerne lå hos tre forskellige, der kan se frem til en sigtelse for ulovlig omgang med hittegods, og politiet skal nu finde frem til de egentlige gerningsmænd.

Det er anden gang inden for få måneder, at nyt sporingsudstyr viser vej til skolecomputere, der er stjålet i Varde Kommune. I sommerferien kunne kommunen også juble over en afsløret tyv - og hente sine stjålne computere retur.

Sikkerhedsinvestering tjener sig hjem

Computersporingen aktiveres, når de tændes og bruges på andre netværk end skolens, så det er ikke utænkeligt, at de resterende 12 computere også bliver fundet, håber skole-it-chef i Varde Kommune Klaus Vest.
 
Selv om det koster 300 kroner at sikre én computer med sporing, mener it-chefen, at det sagtens kan betale sig. En forsvunden bærbar computer koster kommunen omkring 3.500 kroner
 
Hvis der fortsat bliver anholdt computertyve i kommunen, håber Klaus Vest, at tyverisikringen får en forebyggende effekt. Det har de måske allerede haft. Sidste år blev der stjålet skole-it for omkring en million kroner i kommunen. I år er der stjålet for 70.000 kroner.
 
Ud over den skjulte elektroniske sladrehank er alle kommunens computere også forsynet med et indgraveret logo. Så hælerne har tydeligvis vidst, at de havde med tyvekoster at gøre.

"De ved jo godt, at der er noget galt, når politiet banker på, og så må de bare aflevere. Det er endnu et eksempel på, at sporingsudstyret virker, og det er en stor hjælp for os," siger kriminalassistent Henning Østergaard hos Ringkøbing-Skjern Politi.

Varde Komme er i gang med at udbygge alarmsystemer og installere sikringsskabe på alle skoler og vil udbrede tyverisikringen til andre kommunale institutioner og kontorer.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    BI Consultant

    Midtjylland

    KMD A/S

    Senior Business Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S