Google Street View har fået dykkerbriller

Gå under vandet med Google Maps.

Artikel top billede

(Foto: Ernst Vikne)

Har du ikke råd til at besøge klodens flotte dykkerparadiser, så har Google givet dig en billig smutvej.

Affotograferingen af verden, som vi kender fra Street View, er nu gået i vandet.

Med undervandskameraer er Google i færd med at fotografere verdenshavene. I første omgang er der tale om enkelte panorama-billeder få steder i verden, men missionen er at komme lige så vidt omkring som firmaets kamera-biler.

Et eksempel på, at man ikke længere skal i våddragten for at se ned i det smukke dyb, er billederne med søskildpadder fra Great Barrier Reef i Australien ud for Heron Island (se nederst).

Der er også imponerende billeder af blåt vand og koraller ved Filipinerne og Hawaii.

Læs mere om Googles World Wonders Project.

Kunst, ski og vand

Fotograferingen sker i samarbejde med The Catlin Seaview Survey, der også har stået for teknikken, som kan tage 360 graders billeder. Det er ikke første gang, at Google udvider sin oprindelige mission med at fotografere gader. Også kunstmuseer og skiområder er kommet med i Googles kartotek.

Der er ikke umiddelbart nogle danske områder med i den undersøiske Google Street View.


View Larger Map

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | København

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4. juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura