Tidligere Dell-boss går til topjob hos Dustin

Den svenske forhandlergigant Dustin er så småt ved at have sin nye holdopstilling klar.

Artikel top billede

Udsigten til at dele ansvaret for HP's svenske pc- og printforretning har åbenbart ikke været tilstrækkeligt tillokkende for svenskeren Marcus Lindqvist, som nu forlader HP til fordel for et job som svensk landechef i storforhandleren Dustin. Det skriver CRN's svenske søstermedie it24.

Marcus Lindqvist afløser 15. oktober Christer Hansson på posten som landechef. Hansson skal i stedet stå i spidsen for Dustins længe varslede satsning på løsninger og services. Med ansættelsen af Lindqvist er Dustin samtidig klar med sit nye ledelsesteam, efter at koncernchef Per Eriksson i maj overlod roret til Georgi Ganev.

Det er kun en måned siden, at HP annoncerede, at Marcus Lindqvist sammen med en chefkollega skulle have ansvaret for HP's nyfusionerede pc- og printdivision. Lindqvist kom til HP i maj sidste år, efter i en årrække at have stået i spidsen for Dells nordiske kanalforretning, hvor han blandt andet var manden bag en aftale om at sælge Dell-udstyr via netop Dustin.

"Jeg er meget glad for, at Marcus Lindqvist vælger at starte hos Dustin. Marcus' mangeårige erfaring med salg vil blive et stort aktiv i arbejdet med at forstærke vores kunderelationer og vores forretning i Sverige," lyder det i en kommentar fra Georgi Ganev.

Dustin har samtidig samlet sit onlinesalg gennem blandt andet Dustin Home i en fælles nordisk organisation, som skal ledes af Göran Lindö. Desuden sammenlægger Dustin sine indkøbs- og produktafdelinger i en enhed.

Læs mere:

Annonceindlæg fra IBM

Digital suverænitet: De her spørgsmål skal du stille

Sådan sikrer din virksomhed kontrollen over data, arkitektur, processer og AI i en stadig mere omskiftelig verden.

Navnenyt fra it-Danmark

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS