Tidligere Dell-boss går til topjob hos Dustin

Den svenske forhandlergigant Dustin er så småt ved at have sin nye holdopstilling klar.

Artikel top billede

Udsigten til at dele ansvaret for HP's svenske pc- og printforretning har åbenbart ikke været tilstrækkeligt tillokkende for svenskeren Marcus Lindqvist, som nu forlader HP til fordel for et job som svensk landechef i storforhandleren Dustin. Det skriver CRN's svenske søstermedie it24.

Marcus Lindqvist afløser 15. oktober Christer Hansson på posten som landechef. Hansson skal i stedet stå i spidsen for Dustins længe varslede satsning på løsninger og services. Med ansættelsen af Lindqvist er Dustin samtidig klar med sit nye ledelsesteam, efter at koncernchef Per Eriksson i maj overlod roret til Georgi Ganev.

Det er kun en måned siden, at HP annoncerede, at Marcus Lindqvist sammen med en chefkollega skulle have ansvaret for HP's nyfusionerede pc- og printdivision. Lindqvist kom til HP i maj sidste år, efter i en årrække at have stået i spidsen for Dells nordiske kanalforretning, hvor han blandt andet var manden bag en aftale om at sælge Dell-udstyr via netop Dustin.

"Jeg er meget glad for, at Marcus Lindqvist vælger at starte hos Dustin. Marcus' mangeårige erfaring med salg vil blive et stort aktiv i arbejdet med at forstærke vores kunderelationer og vores forretning i Sverige," lyder det i en kommentar fra Georgi Ganev.

Dustin har samtidig samlet sit onlinesalg gennem blandt andet Dustin Home i en fælles nordisk organisation, som skal ledes af Göran Lindö. Desuden sammenlægger Dustin sine indkøbs- og produktafdelinger i en enhed.

Læs mere:

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS