Tidligere Dell-boss går til topjob hos Dustin

Den svenske forhandlergigant Dustin er så småt ved at have sin nye holdopstilling klar.

Artikel top billede

Udsigten til at dele ansvaret for HP's svenske pc- og printforretning har åbenbart ikke været tilstrækkeligt tillokkende for svenskeren Marcus Lindqvist, som nu forlader HP til fordel for et job som svensk landechef i storforhandleren Dustin. Det skriver CRN's svenske søstermedie it24.

Marcus Lindqvist afløser 15. oktober Christer Hansson på posten som landechef. Hansson skal i stedet stå i spidsen for Dustins længe varslede satsning på løsninger og services. Med ansættelsen af Lindqvist er Dustin samtidig klar med sit nye ledelsesteam, efter at koncernchef Per Eriksson i maj overlod roret til Georgi Ganev.

Det er kun en måned siden, at HP annoncerede, at Marcus Lindqvist sammen med en chefkollega skulle have ansvaret for HP's nyfusionerede pc- og printdivision. Lindqvist kom til HP i maj sidste år, efter i en årrække at have stået i spidsen for Dells nordiske kanalforretning, hvor han blandt andet var manden bag en aftale om at sælge Dell-udstyr via netop Dustin.

"Jeg er meget glad for, at Marcus Lindqvist vælger at starte hos Dustin. Marcus' mangeårige erfaring med salg vil blive et stort aktiv i arbejdet med at forstærke vores kunderelationer og vores forretning i Sverige," lyder det i en kommentar fra Georgi Ganev.

Dustin har samtidig samlet sit onlinesalg gennem blandt andet Dustin Home i en fælles nordisk organisation, som skal ledes af Göran Lindö. Desuden sammenlægger Dustin sine indkøbs- og produktafdelinger i en enhed.

Læs mere:

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren databasespecialist

    Københavnsområdet

    LB Forsikring

    Senior Software Engineer til Online

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Frontend-udvikler

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil