Experts svenske kollaps frigør Proshop: Nu giver vi den gas

Efter Expert-kollapset hinsidan kan Proshop uden hæmninger kaste sig over det svenske marked. Nu skal der satses bebuder Experts online-boss, Poul Thyregod.

Artikel top billede

Det lå allerede i kortene. Men nu skal onlinebutikken Proshop for alvor satse i Sverige. Efter at moderkæden Expert er gået konkurs i Sverige, kan Proshop nu sætte rigtig gas på sin svenske satsning.

"Der er også nogle milliarder, der skal fordeles efter at Expert har trukket stikket. Ligesom de andre spillere vil vi se om, vi ikke kan samle nogle af dem op," siger Poul Thyregod, der er chef for den nordiske Expert-koncerns onlineforretning.

Han pointerer, at Sveriges-offensiven er en unik situation for Proshop, efter de blev købt af Expert-kæden

"Det er første gang nogensinde vi får lov til at agere i et land uden at risikere at komme i konflikt med andre aktiviteter i koncernen. Det bliver sjovt at prøve at få frit spil," siger Experts onlinedirektør.

Han fortæller, at Proshop, der fungerer som et selvstændigt forretningsben i Expert-koncernen, allerede har gang i en succesfuld satsning i Sverige.

"Vi har allerede trecifrede vækstrater i Sverige og overperformer i forhold til budgettet. Faktisk har vi lige ansat endnu en svensker på kontoret i Århus, så vi har tre siddende, der kan betjene det svenske marked," siger Poul Thyregod.

Derfor er fundamentet for en bredere svensk satsning også til stede. Det kommer til at ske samtidig med at Proshop bryder et tabu. Af hensyn til Expert-kædens hvidevareforretning, har Proshop hidtil ikke solgt, komfurer, køleskabe og frysere. Men det bliver ændret nu.

"Nu slipper vi håndbremsen på hvidevarer. Derfor kommer vi også til at gå til markedet med mange flere varer," fortæller Poul Thyregod.

Han lægger ikke skjul på, at Proshop i Sverige kan komme til markedsføre sig med en lidt mere aggressiv holdning til markedet, end Proshop gør i Danmark. Og det passer ham fint.

"Det bliver lidt spændende bare at agere på rene markedsmekanismer," konstater han.

Læs mere:

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS