Experts svenske kollaps frigør Proshop: Nu giver vi den gas

Efter Expert-kollapset hinsidan kan Proshop uden hæmninger kaste sig over det svenske marked. Nu skal der satses bebuder Experts online-boss, Poul Thyregod.

Artikel top billede

Det lå allerede i kortene. Men nu skal onlinebutikken Proshop for alvor satse i Sverige. Efter at moderkæden Expert er gået konkurs i Sverige, kan Proshop nu sætte rigtig gas på sin svenske satsning.

"Der er også nogle milliarder, der skal fordeles efter at Expert har trukket stikket. Ligesom de andre spillere vil vi se om, vi ikke kan samle nogle af dem op," siger Poul Thyregod, der er chef for den nordiske Expert-koncerns onlineforretning.

Han pointerer, at Sveriges-offensiven er en unik situation for Proshop, efter de blev købt af Expert-kæden

"Det er første gang nogensinde vi får lov til at agere i et land uden at risikere at komme i konflikt med andre aktiviteter i koncernen. Det bliver sjovt at prøve at få frit spil," siger Experts onlinedirektør.

Han fortæller, at Proshop, der fungerer som et selvstændigt forretningsben i Expert-koncernen, allerede har gang i en succesfuld satsning i Sverige.

"Vi har allerede trecifrede vækstrater i Sverige og overperformer i forhold til budgettet. Faktisk har vi lige ansat endnu en svensker på kontoret i Århus, så vi har tre siddende, der kan betjene det svenske marked," siger Poul Thyregod.

Derfor er fundamentet for en bredere svensk satsning også til stede. Det kommer til at ske samtidig med at Proshop bryder et tabu. Af hensyn til Expert-kædens hvidevareforretning, har Proshop hidtil ikke solgt, komfurer, køleskabe og frysere. Men det bliver ændret nu.

"Nu slipper vi håndbremsen på hvidevarer. Derfor kommer vi også til at gå til markedet med mange flere varer," fortæller Poul Thyregod.

Han lægger ikke skjul på, at Proshop i Sverige kan komme til markedsføre sig med en lidt mere aggressiv holdning til markedet, end Proshop gør i Danmark. Og det passer ham fint.

"Det bliver lidt spændende bare at agere på rene markedsmekanismer," konstater han.

Læs mere:

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos