Experts svenske kollaps frigør Proshop: Nu giver vi den gas

Efter Expert-kollapset hinsidan kan Proshop uden hæmninger kaste sig over det svenske marked. Nu skal der satses bebuder Experts online-boss, Poul Thyregod.

Artikel top billede

Det lå allerede i kortene. Men nu skal onlinebutikken Proshop for alvor satse i Sverige. Efter at moderkæden Expert er gået konkurs i Sverige, kan Proshop nu sætte rigtig gas på sin svenske satsning.

"Der er også nogle milliarder, der skal fordeles efter at Expert har trukket stikket. Ligesom de andre spillere vil vi se om, vi ikke kan samle nogle af dem op," siger Poul Thyregod, der er chef for den nordiske Expert-koncerns onlineforretning.

Han pointerer, at Sveriges-offensiven er en unik situation for Proshop, efter de blev købt af Expert-kæden

"Det er første gang nogensinde vi får lov til at agere i et land uden at risikere at komme i konflikt med andre aktiviteter i koncernen. Det bliver sjovt at prøve at få frit spil," siger Experts onlinedirektør.

Han fortæller, at Proshop, der fungerer som et selvstændigt forretningsben i Expert-koncernen, allerede har gang i en succesfuld satsning i Sverige.

"Vi har allerede trecifrede vækstrater i Sverige og overperformer i forhold til budgettet. Faktisk har vi lige ansat endnu en svensker på kontoret i Århus, så vi har tre siddende, der kan betjene det svenske marked," siger Poul Thyregod.

Derfor er fundamentet for en bredere svensk satsning også til stede. Det kommer til at ske samtidig med at Proshop bryder et tabu. Af hensyn til Expert-kædens hvidevareforretning, har Proshop hidtil ikke solgt, komfurer, køleskabe og frysere. Men det bliver ændret nu.

"Nu slipper vi håndbremsen på hvidevarer. Derfor kommer vi også til at gå til markedet med mange flere varer," fortæller Poul Thyregod.

Han lægger ikke skjul på, at Proshop i Sverige kan komme til markedsføre sig med en lidt mere aggressiv holdning til markedet, end Proshop gør i Danmark. Og det passer ham fint.

"Det bliver lidt spændende bare at agere på rene markedsmekanismer," konstater han.

Læs mere:

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Quantum computing bliver næste konkurrenceparameter

    Danske virksomheder bør forberede data og systemer på at spille sammen med fremtidens kvanteteknologi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse