Ny webbutik: Det er meget dyrere end I tror

Knap hver fjerde, som etablerer en web-butik, bliver overrasket over omfanget af omkostninger.

Artikel top billede

Næsten hver fjerde der vil etablere sin egen butik på internettet, undervurderer omkostningerne. Det viser en undersøgelse foretaget af ECC Handel i samarbejde med det tyske XSITE. 

Ved første øjekast kan udgiften til selve handelssystemet virke som en underordnet post i budgettet. Mange vægter funktionaliteten højere og mulighederne for at anvende løsningen på en fleksibel måde og tilrette den forskellige behov.

Overraskende har kun 17 procent af de adspurgte tænkt på en Import/eksport-funktion, selv om mere end hver tredje allerede har skiftet butiksløsning én gang og sandsynligvis i den forbindelse er blevet konfronteret med at skulle overtage kundeoplysninger, bestillingsdatoer et cetera.

Danske web-butikker har i øvrigt ry for at være en sløv oplevelse. En analyse foretaget af Compuware for Politiken viser, at danske web-butikker er Nordens langsomste.

Open source koster

Web-butikker baseret på open source viser sig at være betydelig dyrere end en standard individuel løsning. Godt 14 procent af de adspurgte online-forretninger, der baserer butikken på en open source-løsning, regner med udgifter i omegnen af 188.000 kroner, mens 80 procent af butikker baseret på alt andet end åben kildekode kun forventer omkostninger på omkring 38.000 kroner til etaleringen.

Der er mange forskellige årsager til, at udgifterne til en sådan butiks-implementering bliver højere end forventet.

For eksempel manglende know how hos de ansvarlige, og at den nødvendige systemintegration ofte kræver flere mandetimer end forventet.

Det er i øvrigt ikke bare indretningen af en web-butik, der koster. Også driften vejer tungt, og her især markedsføringen, som 44 procent af de adspurgte onlinebutikker siger, er den største løbende udgift.

Herudover er der udgifter til søgemaskinemarketing og -optimering og posten 'redaktion og indholdspleje'. Regelmæssigt skal der også punges ud til vedligehold af handelsløsningen, lige som der er udgifter til at gennemføre køb på siden, når kunderne dukker op.

XSITE, et af firmaerne bag undersøgelsen anbefaler, at web-butikker i enhver henseende går efter at opnå en så gennemsigtig omkostningsstruktur som muligt.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværksteknikere til design, drift og vedligehold ved Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job