Ny webbutik: Det er meget dyrere end I tror

Knap hver fjerde, som etablerer en web-butik, bliver overrasket over omfanget af omkostninger.

Artikel top billede

Næsten hver fjerde der vil etablere sin egen butik på internettet, undervurderer omkostningerne. Det viser en undersøgelse foretaget af ECC Handel i samarbejde med det tyske XSITE. 

Ved første øjekast kan udgiften til selve handelssystemet virke som en underordnet post i budgettet. Mange vægter funktionaliteten højere og mulighederne for at anvende løsningen på en fleksibel måde og tilrette den forskellige behov.

Overraskende har kun 17 procent af de adspurgte tænkt på en Import/eksport-funktion, selv om mere end hver tredje allerede har skiftet butiksløsning én gang og sandsynligvis i den forbindelse er blevet konfronteret med at skulle overtage kundeoplysninger, bestillingsdatoer et cetera.

Danske web-butikker har i øvrigt ry for at være en sløv oplevelse. En analyse foretaget af Compuware for Politiken viser, at danske web-butikker er Nordens langsomste.

Open source koster

Web-butikker baseret på open source viser sig at være betydelig dyrere end en standard individuel løsning. Godt 14 procent af de adspurgte online-forretninger, der baserer butikken på en open source-løsning, regner med udgifter i omegnen af 188.000 kroner, mens 80 procent af butikker baseret på alt andet end åben kildekode kun forventer omkostninger på omkring 38.000 kroner til etaleringen.

Der er mange forskellige årsager til, at udgifterne til en sådan butiks-implementering bliver højere end forventet.

For eksempel manglende know how hos de ansvarlige, og at den nødvendige systemintegration ofte kræver flere mandetimer end forventet.

Det er i øvrigt ikke bare indretningen af en web-butik, der koster. Også driften vejer tungt, og her især markedsføringen, som 44 procent af de adspurgte onlinebutikker siger, er den største løbende udgift.

Herudover er der udgifter til søgemaskinemarketing og -optimering og posten 'redaktion og indholdspleje'. Regelmæssigt skal der også punges ud til vedligehold af handelsløsningen, lige som der er udgifter til at gennemføre køb på siden, når kunderne dukker op.

XSITE, et af firmaerne bag undersøgelsen anbefaler, at web-butikker i enhver henseende går efter at opnå en så gennemsigtig omkostningsstruktur som muligt.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (Datacenter Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    Jyske Bank

    Forretningsudvikler til Modeldata

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Kingston Technology

    Styrket dataresiliens med hybrid og suveræn cloudlagring

    Cloudcomputing er i dag en central del af virksomheders IT, men mange organisationer er stadig stærkt afhængige af én enkelt cloududbyder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job