Eplehuset: Dansk Apple Store vil give os flere kunder

Strøgbutik vil forsat leve af turister og B2B-salg, hvis Apple skulle åbne butik i det centrale København, mener Eplehusets danske chef.

Artikel top billede

I sidste uge meldte Humac ud, at kæden er forberedt på at kæmpe om kunderne, hvis der bliver åbnet en officiel Apple Store i København.

Heller ikke i en landets andre helt store Apple-forhandlere Eplehuset ryster de i bukserne af skræk, når talen falder på en mulig konkurrent i form af en Apple Store midt i den danske hovedstad.

"Efter et halvt til et helt år er vi oppe på normalt niveau igen. Vi ved, at vi giver en god service i vores butik, og kunderne er glade for at handle med os, så jeg tror, at vi kommer til at deles om kunderne," forklarer Eplehusets danske landechef Thomas Ahlers.

Kæden skal vokse

Landechefen tillægger den københavnske butik en stor fordel, at den ligger centralt placeret i København nær Nørreport.

"Der går stadigvæk mange turister forbi, der vil kigge ind," siger Thomas Ahlers.

Eplehusets danske landechef tror på, at kæden i den kommende tid vil opfylde sin målsætning om flere butikker rundt omkring i landet.

Det skal ske ved at holde fast i de tre værdier, som Eplehuset har haft siden åbningen i Norge for ti år siden.

"Der er nogle, der vil blive meget hårdt ramt, men det er dem, der ikke tør stå inde for, hvem de er, og det de laver," siger Thomas Ahlers, der tror, at en Apple Store i København vil gavne alle parter.

"Vi er lidt i samme båd. Vi arbejder alle på at få kunder fra Windows-platformen over på Mac, og når vi så får gjort det, er det noget, der drypper på os alle sammen. I andre lande kan det lade sig gøre, så det kan det selvfølgelig også i Danmark," siger han og fremhæver B2B-markedet som et område, hvor Eplehuset adskiller sig fra Apple Store.

Læs mere:

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S