Eplehuset: Dansk Apple Store vil give os flere kunder

Strøgbutik vil forsat leve af turister og B2B-salg, hvis Apple skulle åbne butik i det centrale København, mener Eplehusets danske chef.

Artikel top billede

I sidste uge meldte Humac ud, at kæden er forberedt på at kæmpe om kunderne, hvis der bliver åbnet en officiel Apple Store i København.

Heller ikke i en landets andre helt store Apple-forhandlere Eplehuset ryster de i bukserne af skræk, når talen falder på en mulig konkurrent i form af en Apple Store midt i den danske hovedstad.

"Efter et halvt til et helt år er vi oppe på normalt niveau igen. Vi ved, at vi giver en god service i vores butik, og kunderne er glade for at handle med os, så jeg tror, at vi kommer til at deles om kunderne," forklarer Eplehusets danske landechef Thomas Ahlers.

Kæden skal vokse

Landechefen tillægger den københavnske butik en stor fordel, at den ligger centralt placeret i København nær Nørreport.

"Der går stadigvæk mange turister forbi, der vil kigge ind," siger Thomas Ahlers.

Eplehusets danske landechef tror på, at kæden i den kommende tid vil opfylde sin målsætning om flere butikker rundt omkring i landet.

Det skal ske ved at holde fast i de tre værdier, som Eplehuset har haft siden åbningen i Norge for ti år siden.

"Der er nogle, der vil blive meget hårdt ramt, men det er dem, der ikke tør stå inde for, hvem de er, og det de laver," siger Thomas Ahlers, der tror, at en Apple Store i København vil gavne alle parter.

"Vi er lidt i samme båd. Vi arbejder alle på at få kunder fra Windows-platformen over på Mac, og når vi så får gjort det, er det noget, der drypper på os alle sammen. I andre lande kan det lade sig gøre, så det kan det selvfølgelig også i Danmark," siger han og fremhæver B2B-markedet som et område, hvor Eplehuset adskiller sig fra Apple Store.

Læs mere:

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    BEC Financial Technologies

    Sr. Business Analyst for Accounting Data & Monitoring

    Uspecificeret arbejdssted

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Event: Årets CIO 2027

    Andre events | København

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    3. juni 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job