Eplehuset: Dansk Apple Store vil give os flere kunder

Strøgbutik vil forsat leve af turister og B2B-salg, hvis Apple skulle åbne butik i det centrale København, mener Eplehusets danske chef.

Artikel top billede

I sidste uge meldte Humac ud, at kæden er forberedt på at kæmpe om kunderne, hvis der bliver åbnet en officiel Apple Store i København.

Heller ikke i en landets andre helt store Apple-forhandlere Eplehuset ryster de i bukserne af skræk, når talen falder på en mulig konkurrent i form af en Apple Store midt i den danske hovedstad.

"Efter et halvt til et helt år er vi oppe på normalt niveau igen. Vi ved, at vi giver en god service i vores butik, og kunderne er glade for at handle med os, så jeg tror, at vi kommer til at deles om kunderne," forklarer Eplehusets danske landechef Thomas Ahlers.

Kæden skal vokse

Landechefen tillægger den københavnske butik en stor fordel, at den ligger centralt placeret i København nær Nørreport.

"Der går stadigvæk mange turister forbi, der vil kigge ind," siger Thomas Ahlers.

Eplehusets danske landechef tror på, at kæden i den kommende tid vil opfylde sin målsætning om flere butikker rundt omkring i landet.

Det skal ske ved at holde fast i de tre værdier, som Eplehuset har haft siden åbningen i Norge for ti år siden.

"Der er nogle, der vil blive meget hårdt ramt, men det er dem, der ikke tør stå inde for, hvem de er, og det de laver," siger Thomas Ahlers, der tror, at en Apple Store i København vil gavne alle parter.

"Vi er lidt i samme båd. Vi arbejder alle på at få kunder fra Windows-platformen over på Mac, og når vi så får gjort det, er det noget, der drypper på os alle sammen. I andre lande kan det lade sig gøre, så det kan det selvfølgelig også i Danmark," siger han og fremhæver B2B-markedet som et område, hvor Eplehuset adskiller sig fra Apple Store.

Læs mere:

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S