Eplehuset: Dansk Apple Store vil give os flere kunder

Strøgbutik vil forsat leve af turister og B2B-salg, hvis Apple skulle åbne butik i det centrale København, mener Eplehusets danske chef.

Artikel top billede

I sidste uge meldte Humac ud, at kæden er forberedt på at kæmpe om kunderne, hvis der bliver åbnet en officiel Apple Store i København.

Heller ikke i en landets andre helt store Apple-forhandlere Eplehuset ryster de i bukserne af skræk, når talen falder på en mulig konkurrent i form af en Apple Store midt i den danske hovedstad.

"Efter et halvt til et helt år er vi oppe på normalt niveau igen. Vi ved, at vi giver en god service i vores butik, og kunderne er glade for at handle med os, så jeg tror, at vi kommer til at deles om kunderne," forklarer Eplehusets danske landechef Thomas Ahlers.

Kæden skal vokse

Landechefen tillægger den københavnske butik en stor fordel, at den ligger centralt placeret i København nær Nørreport.

"Der går stadigvæk mange turister forbi, der vil kigge ind," siger Thomas Ahlers.

Eplehusets danske landechef tror på, at kæden i den kommende tid vil opfylde sin målsætning om flere butikker rundt omkring i landet.

Det skal ske ved at holde fast i de tre værdier, som Eplehuset har haft siden åbningen i Norge for ti år siden.

"Der er nogle, der vil blive meget hårdt ramt, men det er dem, der ikke tør stå inde for, hvem de er, og det de laver," siger Thomas Ahlers, der tror, at en Apple Store i København vil gavne alle parter.

"Vi er lidt i samme båd. Vi arbejder alle på at få kunder fra Windows-platformen over på Mac, og når vi så får gjort det, er det noget, der drypper på os alle sammen. I andre lande kan det lade sig gøre, så det kan det selvfølgelig også i Danmark," siger han og fremhæver B2B-markedet som et område, hvor Eplehuset adskiller sig fra Apple Store.

Læs mere:

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra XFlow

    Digitalisering kræver mere end digitale blanketter

    Kommunerne har digitaliseret indgangen for borgerne. Men bag skærmen håndteres mange arbejdsgange stadig manuelt mellem systemer, mails og organisatoriske siloer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job