Dyre drenge koster en million på bundlinjen

Fynsk forhandler af revisionsløsninger ansætter et par "dyre drenge", og det går ud over overskuddet, som falder med over en million kroner.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Ibrahim Rifath on Unsplash)

Focus IT har været ejet af de ansatte gennem de sidste syv år. Sidste år omsatte de 16 medarbejdere for 13,5 millioner kroner og nåede et resultat efter skat på 1,2 millioner, hvilket er en tilbagegang på godt en million kroner.

Resultat før skat blev næsten halveret fra 3,2 millioner i 2010/11 til 1,7 millioner i 2011/12.

Begge dele hænger ifølge direktør Peter Fiehn sammen med, at selskabet har ansat et par "dyre drenge" til at udvide firmaets faglige kapacitet.

"Vi har blandt andet ansat en faglig chef, der kommer fra miljøet - registreret revisor Carsten Rosenvænge," siger Peter Fiehn.

15 år om at træffe beslutning

Ifølge ham er revisorer mildest talt ikke et folkefærd, der tager it-mæssige beslutninger fra den ene dag til den anden.

"Al ting foregår langsomt og skal planlægges på længere sigt i revisorbranchen. Den gennemsnitlige tid, der går med at beslutte og til at sætte i værk, er ifølge mine 40 års erfaring cirka 15 år," siger Peter Fiehn.

Nu begynder det så alligevel så småt at rykke lidt i revisorerne, for Peter Fiehn konstaterer, at omsætningen er stigende, fordi der "kommer nye kunder til".

I samarbejde med Karnov Group, Revisoft og IT Company har Focus IT lanceret ReviSky, som er revisorens "komplette skrivebord i skyen", og de få måneder siden introduktionen tyder ifølge Focus IT på, at ReviSky bliver en succes hos de mindre og mellemstore revisionsfirmaer.

Derudover har Focus IT også sin løsning IT Revisor, som de nyansatte fagligt stærke medarbejdere kan øge det revisorfaglige indhold i.

Forventningerne til indeværende år er ifølge direktøren en "noget højere omsætning og lidt højere indtjening".

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT specialister til IAM, CMDB og ITSM til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

Midtjylland

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

IT Manager

Københavnsområdet

Dansk Fundamental Metrologi A/S

IT Specialist with Expertise in Microsoft Technologies and Programming

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job