Dyre drenge koster en million på bundlinjen

Fynsk forhandler af revisionsløsninger ansætter et par "dyre drenge", og det går ud over overskuddet, som falder med over en million kroner.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Ibrahim Rifath on Unsplash)

Focus IT har været ejet af de ansatte gennem de sidste syv år. Sidste år omsatte de 16 medarbejdere for 13,5 millioner kroner og nåede et resultat efter skat på 1,2 millioner, hvilket er en tilbagegang på godt en million kroner.

Resultat før skat blev næsten halveret fra 3,2 millioner i 2010/11 til 1,7 millioner i 2011/12.

Begge dele hænger ifølge direktør Peter Fiehn sammen med, at selskabet har ansat et par "dyre drenge" til at udvide firmaets faglige kapacitet.

"Vi har blandt andet ansat en faglig chef, der kommer fra miljøet - registreret revisor Carsten Rosenvænge," siger Peter Fiehn.

15 år om at træffe beslutning

Ifølge ham er revisorer mildest talt ikke et folkefærd, der tager it-mæssige beslutninger fra den ene dag til den anden.

"Al ting foregår langsomt og skal planlægges på længere sigt i revisorbranchen. Den gennemsnitlige tid, der går med at beslutte og til at sætte i værk, er ifølge mine 40 års erfaring cirka 15 år," siger Peter Fiehn.

Nu begynder det så alligevel så småt at rykke lidt i revisorerne, for Peter Fiehn konstaterer, at omsætningen er stigende, fordi der "kommer nye kunder til".

I samarbejde med Karnov Group, Revisoft og IT Company har Focus IT lanceret ReviSky, som er revisorens "komplette skrivebord i skyen", og de få måneder siden introduktionen tyder ifølge Focus IT på, at ReviSky bliver en succes hos de mindre og mellemstore revisionsfirmaer.

Derudover har Focus IT også sin løsning IT Revisor, som de nyansatte fagligt stærke medarbejdere kan øge det revisorfaglige indhold i.

Forventningerne til indeværende år er ifølge direktøren en "noget højere omsætning og lidt højere indtjening".

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København Ø

    Digital Innovation & Transformation Summit 2026

    Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

    Digital transformation | Aarhus C

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

    Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse