Dyre drenge koster en million på bundlinjen

Fynsk forhandler af revisionsløsninger ansætter et par "dyre drenge", og det går ud over overskuddet, som falder med over en million kroner.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Ibrahim Rifath on Unsplash)

Focus IT har været ejet af de ansatte gennem de sidste syv år. Sidste år omsatte de 16 medarbejdere for 13,5 millioner kroner og nåede et resultat efter skat på 1,2 millioner, hvilket er en tilbagegang på godt en million kroner.

Resultat før skat blev næsten halveret fra 3,2 millioner i 2010/11 til 1,7 millioner i 2011/12.

Begge dele hænger ifølge direktør Peter Fiehn sammen med, at selskabet har ansat et par "dyre drenge" til at udvide firmaets faglige kapacitet.

"Vi har blandt andet ansat en faglig chef, der kommer fra miljøet - registreret revisor Carsten Rosenvænge," siger Peter Fiehn.

15 år om at træffe beslutning

Ifølge ham er revisorer mildest talt ikke et folkefærd, der tager it-mæssige beslutninger fra den ene dag til den anden.

"Al ting foregår langsomt og skal planlægges på længere sigt i revisorbranchen. Den gennemsnitlige tid, der går med at beslutte og til at sætte i værk, er ifølge mine 40 års erfaring cirka 15 år," siger Peter Fiehn.

Nu begynder det så alligevel så småt at rykke lidt i revisorerne, for Peter Fiehn konstaterer, at omsætningen er stigende, fordi der "kommer nye kunder til".

I samarbejde med Karnov Group, Revisoft og IT Company har Focus IT lanceret ReviSky, som er revisorens "komplette skrivebord i skyen", og de få måneder siden introduktionen tyder ifølge Focus IT på, at ReviSky bliver en succes hos de mindre og mellemstore revisionsfirmaer.

Derudover har Focus IT også sin løsning IT Revisor, som de nyansatte fagligt stærke medarbejdere kan øge det revisorfaglige indhold i.

Forventningerne til indeværende år er ifølge direktøren en "noget højere omsætning og lidt højere indtjening".

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Platform X 2027: AI, skalering og vækst

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    22. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S