Dyre drenge koster en million på bundlinjen

Fynsk forhandler af revisionsløsninger ansætter et par "dyre drenge", og det går ud over overskuddet, som falder med over en million kroner.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Ibrahim Rifath on Unsplash)

Focus IT har været ejet af de ansatte gennem de sidste syv år. Sidste år omsatte de 16 medarbejdere for 13,5 millioner kroner og nåede et resultat efter skat på 1,2 millioner, hvilket er en tilbagegang på godt en million kroner.

Resultat før skat blev næsten halveret fra 3,2 millioner i 2010/11 til 1,7 millioner i 2011/12.

Begge dele hænger ifølge direktør Peter Fiehn sammen med, at selskabet har ansat et par "dyre drenge" til at udvide firmaets faglige kapacitet.

"Vi har blandt andet ansat en faglig chef, der kommer fra miljøet - registreret revisor Carsten Rosenvænge," siger Peter Fiehn.

15 år om at træffe beslutning

Ifølge ham er revisorer mildest talt ikke et folkefærd, der tager it-mæssige beslutninger fra den ene dag til den anden.

"Al ting foregår langsomt og skal planlægges på længere sigt i revisorbranchen. Den gennemsnitlige tid, der går med at beslutte og til at sætte i værk, er ifølge mine 40 års erfaring cirka 15 år," siger Peter Fiehn.

Nu begynder det så alligevel så småt at rykke lidt i revisorerne, for Peter Fiehn konstaterer, at omsætningen er stigende, fordi der "kommer nye kunder til".

I samarbejde med Karnov Group, Revisoft og IT Company har Focus IT lanceret ReviSky, som er revisorens "komplette skrivebord i skyen", og de få måneder siden introduktionen tyder ifølge Focus IT på, at ReviSky bliver en succes hos de mindre og mellemstore revisionsfirmaer.

Derudover har Focus IT også sin løsning IT Revisor, som de nyansatte fagligt stærke medarbejdere kan øge det revisorfaglige indhold i.

Forventningerne til indeværende år er ifølge direktøren en "noget højere omsætning og lidt højere indtjening".

Annonceindlæg tema

AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos