Descom vinder millionordre til Gentofte Kommune

Forhandleren Descom har netop vundet en millionordre til Gentofte Kommune, som har bestilt en stor portion hardware.

Artikel top billede

Forhandleren Descom har netop vundet en millionordre til Gentofte Kommune om levering af pc'er og stationære computere.

Ordren betyder, at Descom leverer minimum 2.100 computere til kommunen allerede i år. I kroner og ører løber den samlede ordre op i 7,8 millioner.

Hvad med senere. Er der chance for en udvidelse af ordren?
"Kontrakten indeholder en option, som betyder, at der kan komme tillægsordrer. Det er ikke sikkert, at der kommer mere, men jeg tror på, at ordren nok bliver lidt større," siger Johnny Helander, administrerende direktør, Descom.

Descom er stolt over at have vundet ordren "i hård kamp med de øvrige spillere i markedet."

Hvem var ellers prækvalificeret?
"Der var tale om et helt ordinært EU-udbud, så alle kan jo byde," siger Johnny Helander.

Han vil ikke sætte navn på de andre prækvalificerede, men siger dog, at både forhandlere og producenter bød på ordren.

Grænseoverskridende nordiske aftaler

Direktøren tilføjer, at Descom for tiden har succes med at lave aftaler med store virksomheder og specielt nordiske aftaler med kunder, der ønsker samme leverandør på tværs af de geografiske grænser.

Hvem ønsker for eksempel samme leverandør på tværs af landegrænser?
"Det kan jeg ikke sige, for så kommer alle mine kære kolleger rendende for at slås om min kunde. De finder muligvis ud af det alligevel, men jeg behøver jo ikke forære den viden væk," er svaret fra Johnny Helander.

Den eneste faktuelle oplysning Helander slipper er, at der blandt de 'grænseoverskridende' kunder er "større benzinforhandlere".

I 2011 kom Descom ud med et resultat på godt fem millioner kroner før skat.

Gentofte-ordren, der netop er kommet i hus, kan hjælpe Descom med at få opfyldt sin ambition om at blive dobbelt så stor på godt to år.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Koordinator med teknisk flair til AI og data i PET

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    SAP Engagement Manager

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Application engineer til DevOps team for analyseværktøjer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet