Descom vinder millionordre til Gentofte Kommune

Forhandleren Descom har netop vundet en millionordre til Gentofte Kommune, som har bestilt en stor portion hardware.

Artikel top billede

Forhandleren Descom har netop vundet en millionordre til Gentofte Kommune om levering af pc'er og stationære computere.

Ordren betyder, at Descom leverer minimum 2.100 computere til kommunen allerede i år. I kroner og ører løber den samlede ordre op i 7,8 millioner.

Hvad med senere. Er der chance for en udvidelse af ordren?
"Kontrakten indeholder en option, som betyder, at der kan komme tillægsordrer. Det er ikke sikkert, at der kommer mere, men jeg tror på, at ordren nok bliver lidt større," siger Johnny Helander, administrerende direktør, Descom.

Descom er stolt over at have vundet ordren "i hård kamp med de øvrige spillere i markedet."

Hvem var ellers prækvalificeret?
"Der var tale om et helt ordinært EU-udbud, så alle kan jo byde," siger Johnny Helander.

Han vil ikke sætte navn på de andre prækvalificerede, men siger dog, at både forhandlere og producenter bød på ordren.

Grænseoverskridende nordiske aftaler

Direktøren tilføjer, at Descom for tiden har succes med at lave aftaler med store virksomheder og specielt nordiske aftaler med kunder, der ønsker samme leverandør på tværs af de geografiske grænser.

Hvem ønsker for eksempel samme leverandør på tværs af landegrænser?
"Det kan jeg ikke sige, for så kommer alle mine kære kolleger rendende for at slås om min kunde. De finder muligvis ud af det alligevel, men jeg behøver jo ikke forære den viden væk," er svaret fra Johnny Helander.

Den eneste faktuelle oplysning Helander slipper er, at der blandt de 'grænseoverskridende' kunder er "større benzinforhandlere".

I 2011 kom Descom ud med et resultat på godt fem millioner kroner før skat.

Gentofte-ordren, der netop er kommet i hus, kan hjælpe Descom med at få opfyldt sin ambition om at blive dobbelt så stor på godt to år.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect