Descom vinder millionordre til Gentofte Kommune

Forhandleren Descom har netop vundet en millionordre til Gentofte Kommune, som har bestilt en stor portion hardware.

Artikel top billede

Forhandleren Descom har netop vundet en millionordre til Gentofte Kommune om levering af pc'er og stationære computere.

Ordren betyder, at Descom leverer minimum 2.100 computere til kommunen allerede i år. I kroner og ører løber den samlede ordre op i 7,8 millioner.

Hvad med senere. Er der chance for en udvidelse af ordren?
"Kontrakten indeholder en option, som betyder, at der kan komme tillægsordrer. Det er ikke sikkert, at der kommer mere, men jeg tror på, at ordren nok bliver lidt større," siger Johnny Helander, administrerende direktør, Descom.

Descom er stolt over at have vundet ordren "i hård kamp med de øvrige spillere i markedet."

Hvem var ellers prækvalificeret?
"Der var tale om et helt ordinært EU-udbud, så alle kan jo byde," siger Johnny Helander.

Han vil ikke sætte navn på de andre prækvalificerede, men siger dog, at både forhandlere og producenter bød på ordren.

Grænseoverskridende nordiske aftaler

Direktøren tilføjer, at Descom for tiden har succes med at lave aftaler med store virksomheder og specielt nordiske aftaler med kunder, der ønsker samme leverandør på tværs af de geografiske grænser.

Hvem ønsker for eksempel samme leverandør på tværs af landegrænser?
"Det kan jeg ikke sige, for så kommer alle mine kære kolleger rendende for at slås om min kunde. De finder muligvis ud af det alligevel, men jeg behøver jo ikke forære den viden væk," er svaret fra Johnny Helander.

Den eneste faktuelle oplysning Helander slipper er, at der blandt de 'grænseoverskridende' kunder er "større benzinforhandlere".

I 2011 kom Descom ud med et resultat på godt fem millioner kroner før skat.

Gentofte-ordren, der netop er kommet i hus, kan hjælpe Descom med at få opfyldt sin ambition om at blive dobbelt så stor på godt to år.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S