Norriq er sat til salg

ERP-koncernen Norriqs færøske ejere er på udkig efter en interesseret køber: "Vi er i gang med en salgsproces," bekræfter bestyrelsesformanden.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Ibrahim Rifath on Unsplash)

Efter flere år med voldsomme underskud har ERP-koncernen Norriqs færøske ejere sat "Til salg"-skiltet frem i butiksvinduet i den kriseramte forhandler.

"Jeg kan godt bekræfte, at vi er i gang med en salgsproces. Det har vi været i et længere stykke tid," lyder den kortfattede kommentar fra bestyrelsesformand Peter Theill, som siden november i fjor har fungeret som koncernchef, efter en pludselig fyring af forgængeren Bo Martinsen.

Ifølge CRN's oplysninger har et salg af Norriq reelt stået øverst på dagsordenen, siden Bo Martinsens exit.

Norriqs moderselskab, Norriq Holding, har de seneste fire år haft et samlet underskud før skat på 155 millioner kroner, som flere gange har krævet tilførsel af ny kapital fra ejerne. En stor del af tabet stammer fra datterselskabet Norriq Netpartner, som blev købt i slutningen af 2008.

Siden fyringen af Bo Martinsen har der været forholdsvis stille om selskabet, som i sit seneste koncernregnskab kom ud med et underskud på godt 15 millioner kroner.

Peter Theill ønsker ikke at kommentere situationen i Norriq, hvor langt man er fremme med salgsplanerne, eller om der er aktuelle forhandlinger med mulige købere.

Læs mere:

Netcompany A/S

Test Consultant

Midtjylland

TD SYNNEX Denmark ApS

BDM Cisco Security

Københavnsområdet

KMD A/S

SAP Solution Specialist

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

Sarah Birkegaard Elkjær

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S