Norriq er sat til salg

ERP-koncernen Norriqs færøske ejere er på udkig efter en interesseret køber: "Vi er i gang med en salgsproces," bekræfter bestyrelsesformanden.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Ibrahim Rifath on Unsplash)

Efter flere år med voldsomme underskud har ERP-koncernen Norriqs færøske ejere sat "Til salg"-skiltet frem i butiksvinduet i den kriseramte forhandler.

"Jeg kan godt bekræfte, at vi er i gang med en salgsproces. Det har vi været i et længere stykke tid," lyder den kortfattede kommentar fra bestyrelsesformand Peter Theill, som siden november i fjor har fungeret som koncernchef, efter en pludselig fyring af forgængeren Bo Martinsen.

Ifølge CRN's oplysninger har et salg af Norriq reelt stået øverst på dagsordenen, siden Bo Martinsens exit.

Norriqs moderselskab, Norriq Holding, har de seneste fire år haft et samlet underskud før skat på 155 millioner kroner, som flere gange har krævet tilførsel af ny kapital fra ejerne. En stor del af tabet stammer fra datterselskabet Norriq Netpartner, som blev købt i slutningen af 2008.

Siden fyringen af Bo Martinsen har der været forholdsvis stille om selskabet, som i sit seneste koncernregnskab kom ud med et underskud på godt 15 millioner kroner.

Peter Theill ønsker ikke at kommentere situationen i Norriq, hvor langt man er fremme med salgsplanerne, eller om der er aktuelle forhandlinger med mulige købere.

Læs mere:

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Applikationsarkitekt til Forsvaret nye Digitale Backbone

Københavnsområdet

Skal lukkes AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Teamleder til AL Sydbanks GDPR & Tech Regulation i Aabenraa

Sydjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS