Norriq er sat til salg

ERP-koncernen Norriqs færøske ejere er på udkig efter en interesseret køber: "Vi er i gang med en salgsproces," bekræfter bestyrelsesformanden.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Ibrahim Rifath on Unsplash)

Efter flere år med voldsomme underskud har ERP-koncernen Norriqs færøske ejere sat "Til salg"-skiltet frem i butiksvinduet i den kriseramte forhandler.

"Jeg kan godt bekræfte, at vi er i gang med en salgsproces. Det har vi været i et længere stykke tid," lyder den kortfattede kommentar fra bestyrelsesformand Peter Theill, som siden november i fjor har fungeret som koncernchef, efter en pludselig fyring af forgængeren Bo Martinsen.

Ifølge CRN's oplysninger har et salg af Norriq reelt stået øverst på dagsordenen, siden Bo Martinsens exit.

Norriqs moderselskab, Norriq Holding, har de seneste fire år haft et samlet underskud før skat på 155 millioner kroner, som flere gange har krævet tilførsel af ny kapital fra ejerne. En stor del af tabet stammer fra datterselskabet Norriq Netpartner, som blev købt i slutningen af 2008.

Siden fyringen af Bo Martinsen har der været forholdsvis stille om selskabet, som i sit seneste koncernregnskab kom ud med et underskud på godt 15 millioner kroner.

Peter Theill ønsker ikke at kommentere situationen i Norriq, hvor langt man er fremme med salgsplanerne, eller om der er aktuelle forhandlinger med mulige købere.

Læs mere:

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos