Rackpeople vil spise kirsebær med de store

Løsninger fra den danske producent Zylinc skal sikre forhandler en god bid af det voksende marked for telefoni og videokonferencer.

Artikel top billede

Infrastrukturforhandleren Rackpeople Consulting vil nu spise kirsebær med nogle af landets største udbydere af telefoniløsninger, og er derfor begyndt at sælge telefonisystemer fra den danske producent Zylinc.

Zylinc er i forvejen inde hos leverandører som TDC, Atea, Axcess og Progressive IT, men det skrappe felt afskrækker ikke Rackpeoples administrerende direktør Jesper Dohn Aaberg.

"Vi bliver jo konkurrenter til Axcess og kompagni, men vi kommer mere fra it-siden, hvor vi ikke er så fokuseret på klartonen i telefonrøret, som eksempelvis TDC og Axcess. De kunder, der søger en mere proces- og forretningsorienteret partner vil nok ligge mere til os, hvor vores konkurrenter nok er mere traditionelle i deres tilgang til telefonimarkedet. Men vi vil da også gerne hjælpe de eksisterende Zylinc-forhandlere med at udvikle deres løsninger. Markedet er potentielt meget stort, så der skal nok være plads til os alle sammen," lyder det fra Jesper Dohn Aaberg.

Rackpeople baserer fortrinsvis sine løsninger på Microsofts platform for unified communications og især Lync, som bygger kommunikationsløsninger ovenpå ip-telefoni til for eksempel omstillingsanlæg og call centre.

Jesper Dohn Aaberg peger samtidig på, at Rackpeople kan levere Zylincs produkter pakket ind i en hosted løsning fra Rackpeoples søsterselskab Rackpeople Hosting.

"Det er der ikke nogen andre, der kan," siger Jesper Dohn Aaberg.

Rackpeople satser på, at det nye partnerskab med Zylinc vil skaffe nye kunder i den øvre del af mellemmarkedet.

Zylinc har i øvrigt også for nylig udvidet sin partnerkanal på det finske marked med hele tre nye forhandlere.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-Sikkerhedsrådgiver til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Datacentertekniker hos PET

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS