Rackpeople vil spise kirsebær med de store

Løsninger fra den danske producent Zylinc skal sikre forhandler en god bid af det voksende marked for telefoni og videokonferencer.

Artikel top billede

Infrastrukturforhandleren Rackpeople Consulting vil nu spise kirsebær med nogle af landets største udbydere af telefoniløsninger, og er derfor begyndt at sælge telefonisystemer fra den danske producent Zylinc.

Zylinc er i forvejen inde hos leverandører som TDC, Atea, Axcess og Progressive IT, men det skrappe felt afskrækker ikke Rackpeoples administrerende direktør Jesper Dohn Aaberg.

"Vi bliver jo konkurrenter til Axcess og kompagni, men vi kommer mere fra it-siden, hvor vi ikke er så fokuseret på klartonen i telefonrøret, som eksempelvis TDC og Axcess. De kunder, der søger en mere proces- og forretningsorienteret partner vil nok ligge mere til os, hvor vores konkurrenter nok er mere traditionelle i deres tilgang til telefonimarkedet. Men vi vil da også gerne hjælpe de eksisterende Zylinc-forhandlere med at udvikle deres løsninger. Markedet er potentielt meget stort, så der skal nok være plads til os alle sammen," lyder det fra Jesper Dohn Aaberg.

Rackpeople baserer fortrinsvis sine løsninger på Microsofts platform for unified communications og især Lync, som bygger kommunikationsløsninger ovenpå ip-telefoni til for eksempel omstillingsanlæg og call centre.

Jesper Dohn Aaberg peger samtidig på, at Rackpeople kan levere Zylincs produkter pakket ind i en hosted løsning fra Rackpeoples søsterselskab Rackpeople Hosting.

"Det er der ikke nogen andre, der kan," siger Jesper Dohn Aaberg.

Rackpeople satser på, at det nye partnerskab med Zylinc vil skaffe nye kunder i den øvre del af mellemmarkedet.

Zylinc har i øvrigt også for nylig udvidet sin partnerkanal på det finske marked med hele tre nye forhandlere.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Microsoft AI Solution Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job