Rackpeople vil spise kirsebær med de store

Løsninger fra den danske producent Zylinc skal sikre forhandler en god bid af det voksende marked for telefoni og videokonferencer.

Artikel top billede

Infrastrukturforhandleren Rackpeople Consulting vil nu spise kirsebær med nogle af landets største udbydere af telefoniløsninger, og er derfor begyndt at sælge telefonisystemer fra den danske producent Zylinc.

Zylinc er i forvejen inde hos leverandører som TDC, Atea, Axcess og Progressive IT, men det skrappe felt afskrækker ikke Rackpeoples administrerende direktør Jesper Dohn Aaberg.

"Vi bliver jo konkurrenter til Axcess og kompagni, men vi kommer mere fra it-siden, hvor vi ikke er så fokuseret på klartonen i telefonrøret, som eksempelvis TDC og Axcess. De kunder, der søger en mere proces- og forretningsorienteret partner vil nok ligge mere til os, hvor vores konkurrenter nok er mere traditionelle i deres tilgang til telefonimarkedet. Men vi vil da også gerne hjælpe de eksisterende Zylinc-forhandlere med at udvikle deres løsninger. Markedet er potentielt meget stort, så der skal nok være plads til os alle sammen," lyder det fra Jesper Dohn Aaberg.

Rackpeople baserer fortrinsvis sine løsninger på Microsofts platform for unified communications og især Lync, som bygger kommunikationsløsninger ovenpå ip-telefoni til for eksempel omstillingsanlæg og call centre.

Jesper Dohn Aaberg peger samtidig på, at Rackpeople kan levere Zylincs produkter pakket ind i en hosted løsning fra Rackpeoples søsterselskab Rackpeople Hosting.

"Det er der ikke nogen andre, der kan," siger Jesper Dohn Aaberg.

Rackpeople satser på, at det nye partnerskab med Zylinc vil skaffe nye kunder i den øvre del af mellemmarkedet.

Zylinc har i øvrigt også for nylig udvidet sin partnerkanal på det finske marked med hele tre nye forhandlere.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S