Rackpeople vil spise kirsebær med de store

Løsninger fra den danske producent Zylinc skal sikre forhandler en god bid af det voksende marked for telefoni og videokonferencer.

Artikel top billede

Infrastrukturforhandleren Rackpeople Consulting vil nu spise kirsebær med nogle af landets største udbydere af telefoniløsninger, og er derfor begyndt at sælge telefonisystemer fra den danske producent Zylinc.

Zylinc er i forvejen inde hos leverandører som TDC, Atea, Axcess og Progressive IT, men det skrappe felt afskrækker ikke Rackpeoples administrerende direktør Jesper Dohn Aaberg.

"Vi bliver jo konkurrenter til Axcess og kompagni, men vi kommer mere fra it-siden, hvor vi ikke er så fokuseret på klartonen i telefonrøret, som eksempelvis TDC og Axcess. De kunder, der søger en mere proces- og forretningsorienteret partner vil nok ligge mere til os, hvor vores konkurrenter nok er mere traditionelle i deres tilgang til telefonimarkedet. Men vi vil da også gerne hjælpe de eksisterende Zylinc-forhandlere med at udvikle deres løsninger. Markedet er potentielt meget stort, så der skal nok være plads til os alle sammen," lyder det fra Jesper Dohn Aaberg.

Rackpeople baserer fortrinsvis sine løsninger på Microsofts platform for unified communications og især Lync, som bygger kommunikationsløsninger ovenpå ip-telefoni til for eksempel omstillingsanlæg og call centre.

Jesper Dohn Aaberg peger samtidig på, at Rackpeople kan levere Zylincs produkter pakket ind i en hosted løsning fra Rackpeoples søsterselskab Rackpeople Hosting.

"Det er der ikke nogen andre, der kan," siger Jesper Dohn Aaberg.

Rackpeople satser på, at det nye partnerskab med Zylinc vil skaffe nye kunder i den øvre del af mellemmarkedet.

Zylinc har i øvrigt også for nylig udvidet sin partnerkanal på det finske marked med hele tre nye forhandlere.

Danoffice IT

Netværksarkitekt med kundeflair

Midtjylland

KMD A/S

Compliance Officer

Københavnsområdet

IT-Forsyningen I/S

It-specialist til serverteam

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Infrastruktur | København

Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S