Salgsdirektør forlader Comm2ig

Nyt brud i den fusionerede forhandler. Salgsdirektør siger farvel.

Artikel top billede

Forårets fusion mellem de to nordsjællandske forhandlere Comm/2 og 2ig har udløst endnu et brud, efter at salgsdirektør Torben Graversen efter fem år i jobbet har valgt at sige farvel og tak.

Graversen, der kom med fra 2ig, har derudover også en fortid hos hedengangne Four Systems og Munk IT. Han bekræfter overfor CRN, at han har opsagt sit job. Den direkte årsag er ifølge Torben Graversen, at han ikke er enig i den strategi, som er lagt efter fusionen tidligere på året.

"Jeg har valgt at stoppe på grund af strategiske uoverensstemmelser. Man skal følge det, man tror på. Ellers er der ingen grund til at blive," lyder det fra Torben Graversen, som ikke ønsker at udpensle, hvad uenighederne går ud på.

Han ansættelse hos Comm2ig løber formelt frem til nytår, men han forlod reelt sit job for tre uger siden.

"Jeg er i gang med at gennemføre en afleveringsforretning." siger Torben Graversen, som efter eget udsagn ikke har konkrete planer for sin jobmæssige fremtid.

"Men jeg forestiller mig da, at it stadig vil være omdrejningspunktet," siger han.

Ifølge CRNs oplysninger har Comm2ig henover sommeren ansat en række sælgere og konsulenter.

Comm2igs direktør Stig Juul har ikke ønsket at kommentere Torben Graversens exit.

Så sent som i sidste uge valgte løsningforhandleren Klestrup Partners at løsne båndene til Comm2ig ved at købe 2ig's 20 procents ejerandel i Klestrup tilbage til sig selv.

Læs mere:

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S