Salgsdirektør forlader Comm2ig

Nyt brud i den fusionerede forhandler. Salgsdirektør siger farvel.

Artikel top billede

Forårets fusion mellem de to nordsjællandske forhandlere Comm/2 og 2ig har udløst endnu et brud, efter at salgsdirektør Torben Graversen efter fem år i jobbet har valgt at sige farvel og tak.

Graversen, der kom med fra 2ig, har derudover også en fortid hos hedengangne Four Systems og Munk IT. Han bekræfter overfor CRN, at han har opsagt sit job. Den direkte årsag er ifølge Torben Graversen, at han ikke er enig i den strategi, som er lagt efter fusionen tidligere på året.

"Jeg har valgt at stoppe på grund af strategiske uoverensstemmelser. Man skal følge det, man tror på. Ellers er der ingen grund til at blive," lyder det fra Torben Graversen, som ikke ønsker at udpensle, hvad uenighederne går ud på.

Han ansættelse hos Comm2ig løber formelt frem til nytår, men han forlod reelt sit job for tre uger siden.

"Jeg er i gang med at gennemføre en afleveringsforretning." siger Torben Graversen, som efter eget udsagn ikke har konkrete planer for sin jobmæssige fremtid.

"Men jeg forestiller mig da, at it stadig vil være omdrejningspunktet," siger han.

Ifølge CRNs oplysninger har Comm2ig henover sommeren ansat en række sælgere og konsulenter.

Comm2igs direktør Stig Juul har ikke ønsket at kommentere Torben Graversens exit.

Så sent som i sidste uge valgte løsningforhandleren Klestrup Partners at løsne båndene til Comm2ig ved at købe 2ig's 20 procents ejerandel i Klestrup tilbage til sig selv.

Læs mere:

Annonce

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-metodespecialist og projektkoordinator i Ballerup

Københavnsområdet

Carl Ras A/S

Digital Tech Lead

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S