Logica massefyrer

En måned efter canadiske CGI's opkøb af Logica står den på massefyringer. Næsten 10 procent af staben ryger i Norge.

Artikel top billede

Logica står over for at skulle sige farvel til omkring 50 mand i Norge for at sikre lønsomheden i selskabet.

Fyringerne kommer godt en måned efter, at selskabet er blevet købt af canadiske CGI.

Ifølge digi.no står de to selskaber efter overtagelsen med en stab på 72.000 folk fordelt på 40 lande. 

Nå står it-giganten foran en kraftig omstrukturering, der får konsekvenser for nogle af de ansatte i en række lande.

I Norge fik næsten hver tiende ansatte i Logica derfor den kedelige besked onsdag morgen.

"Desværre betyder omstruktureringen, at der kommer til at ske en del afskedigelser i Norge. Hvem, der vil blive påvirket, står stadigvæk uklart, men vi det drejer sig om mellem 40 og 50 personer," siger Graciella Garmann, der er kommunikationschef i Logica Norge, til digi.no.

Det står endnu uklart, om det er nødvendigt at tvinge folk ud ad døren, eller om der kan blive tale om frivillige fratrædelser.

Logica i Norge har ifølge digi.no mistet flere store kontrakter, som de har nydt godt af i mange år.

Læs mere:

Læses lige nu

    Annonce

    KMD A/S

    Project Manager

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Midtjylland

    KMD A/S

    Product Data Insights Lead

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Selvstændig IT-sagsbehandler til hardware og TV/AT udstyr i Hvidovre eller Karup

    Midtjylland

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,