Printveteran skal indtage København for Xerox

Tidligere ejer af Digital House gør comeback med ny forhandler, der vil lægge hovedvægten på Xerox.

Artikel top billede

Da Canon for godt tre år siden opkøbte print- og kopiforhandleren Digital House, mistede konkurrenten Xerox samtidig et stærkt brohoved på det københavnske marked.

Det bliver der nu lavet om på, efter at Xerox har indgået aftale med den nystartede forhandler Documea, som nu kan kalde sig Xerox Authorised Reseller.

"Vi har ikke haft en forhandler i Københavnsområdet i tre og et halvt år og har derfor et stort uudnyttet potentiale i netop det område. Vi føler nu, at vi med Documea A/S som forhandler i københavnsområdet får dækket Danmark fint," siger kanalchef i Xerox Danmark, Kirsa Christensen.

Da Digital House i sin tid gik over til Canon var det oprindelig planen, at Allerød-forhandleren XP Digital skulle udfylde den tomme plads i København, men de planer løb senere ud i sandet.

Nu satser Xerox altså igen på en dedikeret københavnsk partner, og ud over opbakningen fra Xerox har Documea også Bo Tue Knudsen i direktørstolen. Han var fra 1993 til 2007 ejer af netop Digital House.

For at kunne løfte opgaven regner Documea-direktøren med at skulle ansætte et halvt til et helt dusin sælgere indenfor det næste halvandet år.

"Jeg glæder mig til at påbegynde samarbejdet med Xerox, som står for god kvalitet og høj service, så det er naturligvis med en vis stolthed, at jeg indgår partnerskab med Xerox. Når det er sagt, så er jeg naturligvis også købmand og kan se et stort potentiale i at repræsentere Xerox netop i Københavnsområdet - især set i lyset af at Xerox ikke har haft en decideret forhandler i det område i længere tid," siger Bo Tue Knudsen.

Han understreger dog, at Documea trods partnerskabet med Xerox som multibrandforhandler også vil satse på produkter fra andre producenter, og man vil gå målrettet efter at sælge dokumentløsninger til SMB-kunder med mellem 20 og 100 ansatte.

"Det er typisk det marked, der er det interessante. Vi vil ikke gå ud og gå efter de store bids, men vil i stedet i større grad gå ud og hjælpe til at konvertere dokumenter til digitale formater, så der kan spares penge," siger han.

Læs mere:

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

Mahyar Farshi

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S