Jesper Dauw er nu chef for Cisco privatsalg i det halve Europa

Danske Jesper Dauw har nærmest fået fordoblet sit europæiske ansvar for Ciscos retail-forretning.

Artikel top billede

Det startede med at Jesper Dauw i 2010 blev sat i spidsen for Ciscos consumerforretning i Norden. Siden kom Storbritannien og Irland med ind under Jesper Dauws hat. Nu har danskeren fået udvidet sit ansvarsområde endnu engang.

Fra 1. september er Tyskland, Østrig og Schweiz også kommet under Jesper Dauws resort.

"Det er et udtryk for at Cisco har ønsket at forenkle setuppet, så vi nu er fire mand, der styrer markedet under Cisco Internationals consumer-forretning," forklarer Jesper Dauw.

Cisco International er med den nye struktur delt op i fire områder. Det er EMEA North, som er Jesper Dauws ansvar, Derudover er der en også en sydeuropæisk forretningsenhed EMEA South. De to sidste områder er APAC ( Asia Pacific) og Emerging markets (markedet med mulighed for udvikling red.). Det amerikanske marked har en lignende struktur.

Jesper Dauw mener at den nye strukturbetyder, at Ciscos consumerforretning nu bliver styre på en mere effektiv måde.

"Det er et spørgsmål om, at når vi kun er fire, der sidder omkring bordet, så er det lettere at gøre tingene mere intelligent. Vi er ikke flere, and at vi kan sidde ved et mødebord og få plads til at dele hinandens gode ideer," siger Dauw.

Rent størrelsesmæssigt er Jesper Dauws ansvarsområde næsten fordoblet med inkluderingen af de tysktalende lande under hans hat. Titlen er fortsat Regional Manager, North for Ciscos Home Networking Business Unit (consumerforretningen).

North udgøres af landene: Danmark, Sverige, Norge, Finland, Storbritannien, Irland, Tyskland, Østrig og Schweiz.

"Større territorium, mere arbejde, samme titel," konstaterer Jesper Dauw med et grin.

Læs mere:

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS