Jesper Dauw er nu chef for Cisco privatsalg i det halve Europa

Danske Jesper Dauw har nærmest fået fordoblet sit europæiske ansvar for Ciscos retail-forretning.

Artikel top billede

Det startede med at Jesper Dauw i 2010 blev sat i spidsen for Ciscos consumerforretning i Norden. Siden kom Storbritannien og Irland med ind under Jesper Dauws hat. Nu har danskeren fået udvidet sit ansvarsområde endnu engang.

Fra 1. september er Tyskland, Østrig og Schweiz også kommet under Jesper Dauws resort.

"Det er et udtryk for at Cisco har ønsket at forenkle setuppet, så vi nu er fire mand, der styrer markedet under Cisco Internationals consumer-forretning," forklarer Jesper Dauw.

Cisco International er med den nye struktur delt op i fire områder. Det er EMEA North, som er Jesper Dauws ansvar, Derudover er der en også en sydeuropæisk forretningsenhed EMEA South. De to sidste områder er APAC ( Asia Pacific) og Emerging markets (markedet med mulighed for udvikling red.). Det amerikanske marked har en lignende struktur.

Jesper Dauw mener at den nye strukturbetyder, at Ciscos consumerforretning nu bliver styre på en mere effektiv måde.

"Det er et spørgsmål om, at når vi kun er fire, der sidder omkring bordet, så er det lettere at gøre tingene mere intelligent. Vi er ikke flere, and at vi kan sidde ved et mødebord og få plads til at dele hinandens gode ideer," siger Dauw.

Rent størrelsesmæssigt er Jesper Dauws ansvarsområde næsten fordoblet med inkluderingen af de tysktalende lande under hans hat. Titlen er fortsat Regional Manager, North for Ciscos Home Networking Business Unit (consumerforretningen).

North udgøres af landene: Danmark, Sverige, Norge, Finland, Storbritannien, Irland, Tyskland, Østrig og Schweiz.

"Større territorium, mere arbejde, samme titel," konstaterer Jesper Dauw med et grin.

Læs mere:

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job