Jesper Dauw er nu chef for Cisco privatsalg i det halve Europa

Danske Jesper Dauw har nærmest fået fordoblet sit europæiske ansvar for Ciscos retail-forretning.

Artikel top billede

Det startede med at Jesper Dauw i 2010 blev sat i spidsen for Ciscos consumerforretning i Norden. Siden kom Storbritannien og Irland med ind under Jesper Dauws hat. Nu har danskeren fået udvidet sit ansvarsområde endnu engang.

Fra 1. september er Tyskland, Østrig og Schweiz også kommet under Jesper Dauws resort.

"Det er et udtryk for at Cisco har ønsket at forenkle setuppet, så vi nu er fire mand, der styrer markedet under Cisco Internationals consumer-forretning," forklarer Jesper Dauw.

Cisco International er med den nye struktur delt op i fire områder. Det er EMEA North, som er Jesper Dauws ansvar, Derudover er der en også en sydeuropæisk forretningsenhed EMEA South. De to sidste områder er APAC ( Asia Pacific) og Emerging markets (markedet med mulighed for udvikling red.). Det amerikanske marked har en lignende struktur.

Jesper Dauw mener at den nye strukturbetyder, at Ciscos consumerforretning nu bliver styre på en mere effektiv måde.

"Det er et spørgsmål om, at når vi kun er fire, der sidder omkring bordet, så er det lettere at gøre tingene mere intelligent. Vi er ikke flere, and at vi kan sidde ved et mødebord og få plads til at dele hinandens gode ideer," siger Dauw.

Rent størrelsesmæssigt er Jesper Dauws ansvarsområde næsten fordoblet med inkluderingen af de tysktalende lande under hans hat. Titlen er fortsat Regional Manager, North for Ciscos Home Networking Business Unit (consumerforretningen).

North udgøres af landene: Danmark, Sverige, Norge, Finland, Storbritannien, Irland, Tyskland, Østrig og Schweiz.

"Større territorium, mere arbejde, samme titel," konstaterer Jesper Dauw med et grin.

Læs mere:

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS