Danske forhandlere: Endelig en Windows der kan booste salget

Lanceringen Windows 8 skaber håb om et liv efter iPad. Den mobile integration gør, at forhandlere har store forventninger til Microsofts nye styresystem.

Artikel top billede

Windows 8 skaber en optimisme i kanalen, som ikke har været der længe. XP-, Vista- og Windows 7-lanceringerne gav ikke de store salgsboom i kanalen, men en lang række af de forhandlere, CRN har talt med, håber, at Windows 8 kan ændre billedet.

Det er især den samtidige lancering af Windows Phone 8 og en lang række tablets, der kører med touch-interface, som trækker forventningerne op.

"Vi får ikke lov til at tjene penge på at sælge iPads. Med Windows 8 får vi pludselig muligheder for at flytte folk. Også fordi Windows giver nogle erhvervsmæssige muligheder, som vi ikke har haft før," siger Kent Petersen, direktør for EDB-Centret i Holstebro.

Netop muligheden for at kunne lave erhvervsløsninger er kernen i forhandlernes positive forventninger. Flere fortæller, at kunderne selv åbner dialogen om Windows 8.

"Vores erhvervskunder mærker jo presset fra medarbejderne for at få tablets. Med Windows 8 kan vi nu lave systemer, der rent faktisk giver mening for virksomhederne," fortæller Lars Jørgensen, som er salgschef hos Kontor Syd.

Hos FLC i Aarhus ser direktør Torben Høiberg også positivt på mulighederne for at lave apps, der kan bruges på Windows Phone og tablets.

"Det er åbenlyst, at kunderne har brug for det. Nu har du en fælles platform, der er sikker. Selvfølgelig skal kunderne kunne tilgå deres forretningsapplikationer. Og det er oplagt, at folk, som render rundt med en bærbar, måske i stedet skal have en tablet eller en smartphone," siger han.

Læs mere:


IDC-analytiker Anders Elbak kan godt forstå optimismen:

"Producenterne synes at være opsat på at komme efter det marked, de har mistet til iPad og iPhone. Samtidig er det lykkedes Microsoft for første gang i mange år at skabe en coolness omkring sine produkter med annonceringen af Surface."

"Microsoft-forhandlerne har manglet en rambuk. Med Windows 8 og de nye produkter får de muligheden for at få en fod i døren, fordi her er noget nyt, der er interesse omkring," siger Anders Elbak.

Læses lige nu

    IT-Forsyningen I/S

    It-arkitekt

    Københavnsområdet

    Formpipe Software A/S

    Senior Product Manager

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Bliv RPA-udvikler i PET

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

    Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job