Kanalen: Bliver Windows 8 vores redning?

Læs hvorfor nogen snakker teknologisk nybrud, mens andre har lunkne forventninger.

Artikel top billede

Distributør: Spændt på, hvordan kunderne tager imod

Lars Ellitsgaard fra distrbutøren Fourcom er spændt på, hvordan kunderne reagerer på Windows 8-lanceringen.

"Jeg oplever, at mange forbrugere rent faktisk ser frem til denne nyhed. Det bliver utroligt spændende, hvordan de så tager imod Windows 8," siger den nordjyske distributør.

Han har selv store forventninger til, at lanceringen kommer til at give et større plus på salgssiden end de foregående styresystem-lanceringer fra Microsoft.

"Der er både nyhedsværdien, og så de ekstra lag. Den er meget touch-orienteret, og det kan måske komme til at betyde det længe ventede gennembrud på tablets i forhold til det gamle Windows," siger han og understreger, at det er på tablet-fronten, at han har de største forventninger.

"IPad kan reelt ikke bruges i professionelle sammenhænge. Windows 8 har sikkerheden, og den kan bruges. Det giver muligheder," siger han.

Læs mere:

Veteran: Jeg er imponeret

Bjarne Riis, tidligere salgsdirektør hos Microsoft og i dag direktør hos Web-huset Codehouse, erkender blankt, at med den ballast han har via sin 14-årige karriere hos Microsoft, nok må anses for at være en smule forudindtaget. Men han anser sig dog alligevel ikke for at være religiøs. 

Når Bjarne Riis nu alligevel tage applikationsudvikling til Windows Phone 8 op som et punkt, han mener bør komme på strategiplanen hos web-virksomheden Codehouse, hvor han er direktør, handler det om, at det giver mening.

"Jeg behøver jo ikke at være farvet længere. Men vi er et .Net-hus, og som web-hus bliver vi ramt af udviklingen, der går mod mobility. Der, hvor jeg ser mulighederne, er at der nu kommer en fælles platform mellem Windows 8 og Windows Phone 8," siger han.

Personlig er Bjarne Riis meget imponeret af integrationen mellem platformene. 

"Jeg sidder med en iPhone nu, men min næste telefon skal klart være en Lumia fra Nokia. Jeg synes, det er fantastisk med cloud-services," siger Bjarne Riis, som samtidig understreger, at rationalet bag Windows Phone 8-overvejelserne er mere jordnære.

"Vi har egentlig valgt ikke at tage app-udvikling ind. Det samarbejder vi med andre om. Men da vi er et rent .Net-hus, kunne det give mening for os at udvikle apps - måske med Windows Phone som udgangspunkt. Når du har en Windows Phone-app, har du allerede 70-80 procent af en Windows 8-app."

Læs mere:

IDC: Spændende produkter står i kø

IDC-analytiker Anders Elbak mener, at den ny brugerflade og fokuseringen på touch er teknologier, som kommer til at drive et nyt marked.

"Der kommer en masse nye produkter fra hardwareproducenterne. Det er ikke bare en ny bærbar med en hurtigere processor eller et nyt chipsæt. Det er en lang række produkter, som er tablets på den ene eller den anden måde. Nogle, der som udgangspunkt er tablet, men hvor der kan monteres et tastatur. Så der kommer simpelthen mange flere spændende produkter, end der gjorde med Windows 7, Vista og så videre," siger han.

Det store spørgsmål er, om brugerne er villige til at prøve Windows 8. 

"Tablets med Android er aldrig blevet den store succes, men der er den mulighed, at Windows 8 kan gå hen og blive det. Særligt, hvis man vælger en rigtig Windows 8-tablet og ikke denne her RT-version"

Han peger på, at en af udfordringer til Android var, at der ikke var nok apps til tablets. Men med det store Windowskatalog vil en Windows 8- tablet være på forkant her.

"Der er også erhvervsmarkedet, hvor der nok er interesse for tablet, men hvor der har typisk har været problemer med, hvordan man egentlig skal integrere en iPad i virksomheden. Her kan forhandlere gå ind og tilbyde nogle mere brugbare løsninger med Windows 8," siger Anders Elbak.

Læs mere:

Comit: Windows 8 er for besværlig

Mads Henriksen fra Comit er mere lunken overfor Windows 8.

"Det, jeg hører fra kunderne er, at de laver deres store implementeringer på Windows 7 og ikke på Windows 8," siger han.

Mads Henriksen tror, at Windows 7 kommer til at leve længe, fordi de store kunder vil være forbeholdne i forhold til at rykke over på den nye Windows 8-platform.

"Jeg tror, den største udfordring med Windows 8 er, at brugergrænsefladen er så markant anderledes. Kunderne står over for den udfordring, at de skal uddanne deres brugere. Der er ingen tvivl om, at det er den rigtige vej, men den kommer til at fremtvinge store ændringer i arbejdsadfærden. Derfor, tror jeg, med det økonomiske klima vi har lige nu, at kunderne vil vælge at udskyde den beslutning," siger han.

Læs mere:

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2025

    Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Sikkerhed | Online

    Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

    Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension