Fup med anmeldelser på Trustpilot

Kan man stole på forbrugersitet Trustpilot.dk? Tilsyneladende ikke altid, viste DR-programmet Kontant i går. En virksomhed fik tilbud fra en privat person, der mod betaling ville fabrikere 50 falske anmeldelser.

Artikel top billede

Det er nemt at svindle med anmeldelserne på forbrugersiden Trustpilot, hvor kunder kan give anmeldelser af de virksomheder, som de handler hos. Det påviste DR-programmet Kontant i går.

Trustpilots IT-systemer er ikke gode nok til at opdage, at firmaerne snyder, og det irriterer ejeren af netbutikken hjem.dk, Stig Johansen. Det skriver dr.dk.

"Det er jo lidt rystende, og man bliver noget tvivl om, hvor troværdig og seriøs Trustpilot egentlig er, hvis det her kan lade sig gøre," siger han til Kontant.

For nylig fik Stig Johansen en mail fra en person, der blot præsenterede sig som "Christian". Han tilbød at fabrikere 50 falske anmeldelser af hjem.dk med topkarakter på Trustpilot, således at firmaet ville opnå topkarakteren 5 stjerner.

"Christian" fortalte, at han har hjulpet to andre firmaer med at forbedre deres kundevurderinger. Han ville have 5.000 kroner for de 50 falske anmeldelser, som han ville lave ved hjælp af 50 falske Facebook-profiler, fortalte han. Stig Johansen bestemte sig for - sammen med Kontant - at tage imod tilbuddet.

Herefter væltede det ind med falske anmeldelser af hjem.dk. på Trustpilot, uden at Trustpilot reagerede. Efter tre uger fik firmaet ændret karakter til "Perfekt".

Hos Trustpilot er man ikke stolt af, at sikkerhedssystemerne ikke fangede de falske anmeldelser.

"Desværre vil der altid være nogen, der prøver at snyde. Vores opgave er at sørge for, at det forekommer så sjældent som muligt, men nogle gange lykkes det nogen at snyde alligevel. Nu har vi set, hvordan denne mand gør det, så nu har vi sikret gennem vores systemer, at den metode ikke kan bruges igen," siger Trustpilots direktør, Peter Holten Muhlmann, til ekstrabladet.dk.

Han understreger, at anmeldelserne bliver sikkerhedstjekket løbende.

"Vores systemer kigger blandt andet på datamønstre, så hvis der for eksempel dukker mange anmeldelser op fra Facebookprofiler, der ikke har ret mange venner, så kigger vi nærmere på dem. Det er bare en af de metoder, vi bruger. Og så får vi mange henvendelser fra brugere, der har mistanke om snyd. Dem tjekker vi også," siger han til ekstrabladet.dk.

Peter Holten Muhlmann indrømmer, at det er umuligt at sikre sig helt mod snyd.

"Vi kan ikke lave et perfekt system, men vi prøver. Vi bliver hele tiden klogere," siger han.

Du kan i dette blogindlæg læse mere om, hvordan Trustpilot forsøger at bremse falske anmeldelser.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura