Færinger har tabt 200 millioner på Norriq-eventyr

Efter salget af Norriq kan de forhenværende ejere gøre regnebrættet op.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Ibrahim Rifath on Unsplash)

Efter fem år som hovedaktionærer i ERP-koncernen Norriq kan en de tidligere ejere nu gøre regnskabet op, efter at et nyt investeringsselskab fra i dag har overtaget koncernen.

Ifølge den færøske radiostation Kringvarp viser en foreløbig opgørelse, at de færøske investorer tilsammen står til en økonomisk øretæve på op mod 200 millioner kroner.

I kredsen af de tidgliere ejere finder man blandt andet det færøske teleselskab Føroya Tele, som til Kringvarp oplyser, at man i alt har tabt næsten 80 millioner på Norriq-eventyret.

"Pengene er tabt," siger Føroya Teles direktør Kristian R. Davidsen.

Udover Føroya Tele har firmaer som TF-Holding, Framtak og sammen med en række andre investorer penge i klemme i Norriq.

Norriq-koncernen har de seneste år kørt med underskud, som i alt løber i mere end 150 millioner kroner.

Norriq annoncerede tidligere i dag, at selskabet er blevet overtaget af et investeringsselskab. Samtidig er der skiftet ud på direktørposten, hvor den tidligere koncernchef Bo Martinsen vender tilbage som øverste chef for koncernen.

Læs mere:

Annonce

Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

25. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S