Færinger har tabt 200 millioner på Norriq-eventyr

Efter salget af Norriq kan de forhenværende ejere gøre regnebrættet op.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Ibrahim Rifath on Unsplash)

Efter fem år som hovedaktionærer i ERP-koncernen Norriq kan en de tidligere ejere nu gøre regnskabet op, efter at et nyt investeringsselskab fra i dag har overtaget koncernen.

Ifølge den færøske radiostation Kringvarp viser en foreløbig opgørelse, at de færøske investorer tilsammen står til en økonomisk øretæve på op mod 200 millioner kroner.

I kredsen af de tidgliere ejere finder man blandt andet det færøske teleselskab Føroya Tele, som til Kringvarp oplyser, at man i alt har tabt næsten 80 millioner på Norriq-eventyret.

"Pengene er tabt," siger Føroya Teles direktør Kristian R. Davidsen.

Udover Føroya Tele har firmaer som TF-Holding, Framtak og sammen med en række andre investorer penge i klemme i Norriq.

Norriq-koncernen har de seneste år kørt med underskud, som i alt løber i mere end 150 millioner kroner.

Norriq annoncerede tidligere i dag, at selskabet er blevet overtaget af et investeringsselskab. Samtidig er der skiftet ud på direktørposten, hvor den tidligere koncernchef Bo Martinsen vender tilbage som øverste chef for koncernen.

Læs mere:

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job