Færinger har tabt 200 millioner på Norriq-eventyr

Efter salget af Norriq kan de forhenværende ejere gøre regnebrættet op.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Ibrahim Rifath on Unsplash)

Efter fem år som hovedaktionærer i ERP-koncernen Norriq kan en de tidligere ejere nu gøre regnskabet op, efter at et nyt investeringsselskab fra i dag har overtaget koncernen.

Ifølge den færøske radiostation Kringvarp viser en foreløbig opgørelse, at de færøske investorer tilsammen står til en økonomisk øretæve på op mod 200 millioner kroner.

I kredsen af de tidgliere ejere finder man blandt andet det færøske teleselskab Føroya Tele, som til Kringvarp oplyser, at man i alt har tabt næsten 80 millioner på Norriq-eventyret.

"Pengene er tabt," siger Føroya Teles direktør Kristian R. Davidsen.

Udover Føroya Tele har firmaer som TF-Holding, Framtak og sammen med en række andre investorer penge i klemme i Norriq.

Norriq-koncernen har de seneste år kørt med underskud, som i alt løber i mere end 150 millioner kroner.

Norriq annoncerede tidligere i dag, at selskabet er blevet overtaget af et investeringsselskab. Samtidig er der skiftet ud på direktørposten, hvor den tidligere koncernchef Bo Martinsen vender tilbage som øverste chef for koncernen.

Læs mere:

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

Infrastruktur | København

Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job