Artikel top billede

Avnet dropper Magirus-navnet til nytår

Gigant-distributøren Avnet afliver Magirus i starten af 2013, afslører topchef.

Distributionsgiganten Avnets vil styrke sig på det europæiske marked. Det får konsekvenser for den noget mindre distributør Magirus, som Avnet opkøbte i sidste uge.

"Vi pensionerer Magirus-navnet og rebrander virksomheden under Avnet. Det kommer til at ske inden for de næste tre til fire måneder," fortæller Avnets EMEA-direktør Graeme Watt til CRN.

Han regner med, at navnet Magirus dør senest i midten af januar.

Opkøbet åbner ifølge Graeme Watt op for 11 nye markeder i hele Europa og Mellemøsten, som Avnet nu vil satse benhårdt på.

Nu skal Avnet-direktøren så finde ud af, hvordan virksomheden udnytter Magirus' styrker i de nye markeder. 

"Vi har næsten lige lukket aftalen, og nu skal jeg så tale med de forskellige landechefer og finde ud af, hvordan vi kommer videre på bedst mulig vis," siger Graeme Watt og tilføjer, at selskabet fokuserer på en mere enkel strategi i de enkelte lande.

Det er tredje gang, at Avnet forsøger at etablere sig i Danmark, hvor de vil udfordre markedsledende Arrow, og med opkøbet af Magirus forventer Avnets et kapitalafkast på 12,5 procent inden for to år.

Læs mere:




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ed A/S
Salg af hard- og software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere