Avnet dropper Magirus-navnet til nytår

Gigant-distributøren Avnet afliver Magirus i starten af 2013, afslører topchef.

Artikel top billede

Distributionsgiganten Avnets vil styrke sig på det europæiske marked. Det får konsekvenser for den noget mindre distributør Magirus, som Avnet opkøbte i sidste uge.

"Vi pensionerer Magirus-navnet og rebrander virksomheden under Avnet. Det kommer til at ske inden for de næste tre til fire måneder," fortæller Avnets EMEA-direktør Graeme Watt til CRN.

Han regner med, at navnet Magirus dør senest i midten af januar.

Opkøbet åbner ifølge Graeme Watt op for 11 nye markeder i hele Europa og Mellemøsten, som Avnet nu vil satse benhårdt på.

Nu skal Avnet-direktøren så finde ud af, hvordan virksomheden udnytter Magirus' styrker i de nye markeder. 

"Vi har næsten lige lukket aftalen, og nu skal jeg så tale med de forskellige landechefer og finde ud af, hvordan vi kommer videre på bedst mulig vis," siger Graeme Watt og tilføjer, at selskabet fokuserer på en mere enkel strategi i de enkelte lande.

Det er tredje gang, at Avnet forsøger at etablere sig i Danmark, hvor de vil udfordre markedsledende Arrow, og med opkøbet af Magirus forventer Avnets et kapitalafkast på 12,5 procent inden for to år.

Læs mere:

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Oliver Dirks-Steinmoen

    Folketingets administration

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job