Du får adgang til Netflix i morgen

Svenskerne fik i dag adgang til Netflix. Danskerne kan med stor sandsynlighed kaste sig over den populære tjeneste i morgen.

Artikel top billede

Danmark har ventet tålmodigt på, at videotjenesten Netflix officielt åbner her i landet. I morgen er ventetiden formodentlig ovre.

Netflix har tidligere i år proklameret, at det nordiske marked var firmaets næste indsatsområde, og i dag har Netflix så åbnet tjenesten i Sverige. Det fremgår af firmaets egen nordiske blog, at gildet blev skudt i gang i dag.

Prismodellen er næsten den samme som i Canada og hjemlandet USA. Den først måned er gratis. Herefter koster det et fast beløb at have adgang til det store bagkatalog af film og tv-serier. Prisen i Sverige er 79 kroner om måneden, og det er ventet, at den danske pris ligger i samme prisleje.

Man vil typisk bruge Netflix på sin computer eller sit fjernsyn. Men Netflix oplyser, at videoerne også kan streames til 1000 andre forskellige gadgets (PS3, Xbox osv.), tablets og mobiltelefoner.

Netflix har 30 millioner registrerede brugere på verdensplan.

Men hvad kan vi se?

Det store spørgsmål er dog, hvad Netflix har tænkt sig at underholde de nordiske brugere med. 

Det er ikke nogen hemmelighed, at Netflix er oppe imod et gammelt system af rettigheder og aftaler. Også i hjemlandet USA har Netflix svært ved at sikre sig rettighederne til de nyeste og mest populære film og serie. Så der er stadig meget tvivl om, hvorvidt firmaet kan samle nok interessant indhold til at gøre tjenesten attraktiv.

Topboss og stifter Reed Hastings siger til nyhedstjenesten Bloomberg, at Netflix aldrig før har haft så stort et katalog ved lanceringen som i Norden. Hverken da firmaet gik ind i England eller Sydamerika. Han gætter på, at Netflix tidligst om to år vil begynde at tjene penge i Norden - men at det også kan vare længere, før forretningen løber rundt, fordi der hele tiden bliver investeret i at lægge mere indhold i tjenesten. 

Reed Hastings peger selv på serierne "House of Cards" og den nyeste sæson af "Arrested Development" som noget, der burde gøre Netflix interessant. ComON har set nogle af de titler, der er med i udvalget ved starten i Danmark, og kataloget må bedst beskrives som "broget".

Startskuddet fra Netflix er også interessant, fordi det sandsynligvis sætter gang i modtræk fra Viaplay, HBO og TDC, der alle også snart har tilbud klar til danskerne.

ComON er tirsdag morgen inviteret til pressemøde om Netflix' planer i Danmark. Har du spørgsmål til lanceringen, er du velkommen til at skrive en kommentar. Eller sende en mail til os.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job