Du får adgang til Netflix i morgen

Svenskerne fik i dag adgang til Netflix. Danskerne kan med stor sandsynlighed kaste sig over den populære tjeneste i morgen.

Artikel top billede

Danmark har ventet tålmodigt på, at videotjenesten Netflix officielt åbner her i landet. I morgen er ventetiden formodentlig ovre.

Netflix har tidligere i år proklameret, at det nordiske marked var firmaets næste indsatsområde, og i dag har Netflix så åbnet tjenesten i Sverige. Det fremgår af firmaets egen nordiske blog, at gildet blev skudt i gang i dag.

Prismodellen er næsten den samme som i Canada og hjemlandet USA. Den først måned er gratis. Herefter koster det et fast beløb at have adgang til det store bagkatalog af film og tv-serier. Prisen i Sverige er 79 kroner om måneden, og det er ventet, at den danske pris ligger i samme prisleje.

Man vil typisk bruge Netflix på sin computer eller sit fjernsyn. Men Netflix oplyser, at videoerne også kan streames til 1000 andre forskellige gadgets (PS3, Xbox osv.), tablets og mobiltelefoner.

Netflix har 30 millioner registrerede brugere på verdensplan.

Men hvad kan vi se?

Det store spørgsmål er dog, hvad Netflix har tænkt sig at underholde de nordiske brugere med. 

Det er ikke nogen hemmelighed, at Netflix er oppe imod et gammelt system af rettigheder og aftaler. Også i hjemlandet USA har Netflix svært ved at sikre sig rettighederne til de nyeste og mest populære film og serie. Så der er stadig meget tvivl om, hvorvidt firmaet kan samle nok interessant indhold til at gøre tjenesten attraktiv.

Topboss og stifter Reed Hastings siger til nyhedstjenesten Bloomberg, at Netflix aldrig før har haft så stort et katalog ved lanceringen som i Norden. Hverken da firmaet gik ind i England eller Sydamerika. Han gætter på, at Netflix tidligst om to år vil begynde at tjene penge i Norden - men at det også kan vare længere, før forretningen løber rundt, fordi der hele tiden bliver investeret i at lægge mere indhold i tjenesten. 

Reed Hastings peger selv på serierne "House of Cards" og den nyeste sæson af "Arrested Development" som noget, der burde gøre Netflix interessant. ComON har set nogle af de titler, der er med i udvalget ved starten i Danmark, og kataloget må bedst beskrives som "broget".

Startskuddet fra Netflix er også interessant, fordi det sandsynligvis sætter gang i modtræk fra Viaplay, HBO og TDC, der alle også snart har tilbud klar til danskerne.

ComON er tirsdag morgen inviteret til pressemøde om Netflix' planer i Danmark. Har du spørgsmål til lanceringen, er du velkommen til at skrive en kommentar. Eller sende en mail til os.

Læses lige nu

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Networking Presales Specialist

    Københavnsområdet

    PensionDanmark

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Forsvaret

    Cyberspecialist

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job