Du får adgang til Netflix i morgen

Svenskerne fik i dag adgang til Netflix. Danskerne kan med stor sandsynlighed kaste sig over den populære tjeneste i morgen.

Artikel top billede

Danmark har ventet tålmodigt på, at videotjenesten Netflix officielt åbner her i landet. I morgen er ventetiden formodentlig ovre.

Netflix har tidligere i år proklameret, at det nordiske marked var firmaets næste indsatsområde, og i dag har Netflix så åbnet tjenesten i Sverige. Det fremgår af firmaets egen nordiske blog, at gildet blev skudt i gang i dag.

Prismodellen er næsten den samme som i Canada og hjemlandet USA. Den først måned er gratis. Herefter koster det et fast beløb at have adgang til det store bagkatalog af film og tv-serier. Prisen i Sverige er 79 kroner om måneden, og det er ventet, at den danske pris ligger i samme prisleje.

Man vil typisk bruge Netflix på sin computer eller sit fjernsyn. Men Netflix oplyser, at videoerne også kan streames til 1000 andre forskellige gadgets (PS3, Xbox osv.), tablets og mobiltelefoner.

Netflix har 30 millioner registrerede brugere på verdensplan.

Men hvad kan vi se?

Det store spørgsmål er dog, hvad Netflix har tænkt sig at underholde de nordiske brugere med. 

Det er ikke nogen hemmelighed, at Netflix er oppe imod et gammelt system af rettigheder og aftaler. Også i hjemlandet USA har Netflix svært ved at sikre sig rettighederne til de nyeste og mest populære film og serie. Så der er stadig meget tvivl om, hvorvidt firmaet kan samle nok interessant indhold til at gøre tjenesten attraktiv.

Topboss og stifter Reed Hastings siger til nyhedstjenesten Bloomberg, at Netflix aldrig før har haft så stort et katalog ved lanceringen som i Norden. Hverken da firmaet gik ind i England eller Sydamerika. Han gætter på, at Netflix tidligst om to år vil begynde at tjene penge i Norden - men at det også kan vare længere, før forretningen løber rundt, fordi der hele tiden bliver investeret i at lægge mere indhold i tjenesten. 

Reed Hastings peger selv på serierne "House of Cards" og den nyeste sæson af "Arrested Development" som noget, der burde gøre Netflix interessant. ComON har set nogle af de titler, der er med i udvalget ved starten i Danmark, og kataloget må bedst beskrives som "broget".

Startskuddet fra Netflix er også interessant, fordi det sandsynligvis sætter gang i modtræk fra Viaplay, HBO og TDC, der alle også snart har tilbud klar til danskerne.

ComON er tirsdag morgen inviteret til pressemøde om Netflix' planer i Danmark. Har du spørgsmål til lanceringen, er du velkommen til at skrive en kommentar. Eller sende en mail til os.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job