Milliardfald i omsætningen hos Intel

Processorgiganten kommer ud af tredje kvartal med stort fald i omsætningen og et betydeligt mindre overskud.

Artikel top billede

Foto: Robert Hendel

Trejde kvartal sluttede dystert for Intel, der må indse, at omsætningen er faldet med mere end seks milliarder kroner. Det svarer til en nedgang på fem procent.

Samtidig kommer Intel ud med et tre milliarder kroner mindre overskud end på samme tidspunkt året før.

"Vores tredje kvartal afspejler det fortsatte hårde, økonomiske klima," siger Intels CEO, Paul Otellini, i en pressemeddelelse.

Det kan også skyldes, at brugere i høj grad investerer i tablet-pc'er og smartphones, der udstyret med konkurrenternes processorer i stedet for Intels, og efterspørgslen efter Intels computerchips derfor falder. Salget af traditionelle pc'er faldet med 8,6 procent sammenlignet med samme periode sidste år, viser en rapport fra IDC, der blev frigivet i sidste uge.

Den udvikling håber Intel at vende i fjerde kvartal, hvor selskabet forventer en omsætning, der lander et sted mellem 74 og 80 milliarder kroner.

"Når man ser på fjerde kvartal, er vi tilfredse med den fortsatte fremgang på ultrabooks og smartphones. Vi er også positive over for alle de Intel-baserede tablets, der kommer på markedet," siger Paul Otellini.

Læs mere:

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS