Milliardfald i omsætningen hos Intel

Processorgiganten kommer ud af tredje kvartal med stort fald i omsætningen og et betydeligt mindre overskud.

Artikel top billede

Foto: Robert Hendel

Trejde kvartal sluttede dystert for Intel, der må indse, at omsætningen er faldet med mere end seks milliarder kroner. Det svarer til en nedgang på fem procent.

Samtidig kommer Intel ud med et tre milliarder kroner mindre overskud end på samme tidspunkt året før.

"Vores tredje kvartal afspejler det fortsatte hårde, økonomiske klima," siger Intels CEO, Paul Otellini, i en pressemeddelelse.

Det kan også skyldes, at brugere i høj grad investerer i tablet-pc'er og smartphones, der udstyret med konkurrenternes processorer i stedet for Intels, og efterspørgslen efter Intels computerchips derfor falder. Salget af traditionelle pc'er faldet med 8,6 procent sammenlignet med samme periode sidste år, viser en rapport fra IDC, der blev frigivet i sidste uge.

Den udvikling håber Intel at vende i fjerde kvartal, hvor selskabet forventer en omsætning, der lander et sted mellem 74 og 80 milliarder kroner.

"Når man ser på fjerde kvartal, er vi tilfredse med den fortsatte fremgang på ultrabooks og smartphones. Vi er også positive over for alle de Intel-baserede tablets, der kommer på markedet," siger Paul Otellini.

Læs mere:

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job