Milliardfald i omsætningen hos Intel

Processorgiganten kommer ud af tredje kvartal med stort fald i omsætningen og et betydeligt mindre overskud.

Artikel top billede

Foto: Robert Hendel

Trejde kvartal sluttede dystert for Intel, der må indse, at omsætningen er faldet med mere end seks milliarder kroner. Det svarer til en nedgang på fem procent.

Samtidig kommer Intel ud med et tre milliarder kroner mindre overskud end på samme tidspunkt året før.

"Vores tredje kvartal afspejler det fortsatte hårde, økonomiske klima," siger Intels CEO, Paul Otellini, i en pressemeddelelse.

Det kan også skyldes, at brugere i høj grad investerer i tablet-pc'er og smartphones, der udstyret med konkurrenternes processorer i stedet for Intels, og efterspørgslen efter Intels computerchips derfor falder. Salget af traditionelle pc'er faldet med 8,6 procent sammenlignet med samme periode sidste år, viser en rapport fra IDC, der blev frigivet i sidste uge.

Den udvikling håber Intel at vende i fjerde kvartal, hvor selskabet forventer en omsætning, der lander et sted mellem 74 og 80 milliarder kroner.

"Når man ser på fjerde kvartal, er vi tilfredse med den fortsatte fremgang på ultrabooks og smartphones. Vi er også positive over for alle de Intel-baserede tablets, der kommer på markedet," siger Paul Otellini.

Læs mere:

Annonceindlæg fra IBM

Digital suverænitet: De her spørgsmål skal du stille

Sådan sikrer din virksomhed kontrollen over data, arkitektur, processer og AI i en stadig mere omskiftelig verden.

Navnenyt fra it-Danmark

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job