Milliardfald i omsætningen hos Intel

Processorgiganten kommer ud af tredje kvartal med stort fald i omsætningen og et betydeligt mindre overskud.

Artikel top billede

Foto: Robert Hendel

Trejde kvartal sluttede dystert for Intel, der må indse, at omsætningen er faldet med mere end seks milliarder kroner. Det svarer til en nedgang på fem procent.

Samtidig kommer Intel ud med et tre milliarder kroner mindre overskud end på samme tidspunkt året før.

"Vores tredje kvartal afspejler det fortsatte hårde, økonomiske klima," siger Intels CEO, Paul Otellini, i en pressemeddelelse.

Det kan også skyldes, at brugere i høj grad investerer i tablet-pc'er og smartphones, der udstyret med konkurrenternes processorer i stedet for Intels, og efterspørgslen efter Intels computerchips derfor falder. Salget af traditionelle pc'er faldet med 8,6 procent sammenlignet med samme periode sidste år, viser en rapport fra IDC, der blev frigivet i sidste uge.

Den udvikling håber Intel at vende i fjerde kvartal, hvor selskabet forventer en omsætning, der lander et sted mellem 74 og 80 milliarder kroner.

"Når man ser på fjerde kvartal, er vi tilfredse med den fortsatte fremgang på ultrabooks og smartphones. Vi er også positive over for alle de Intel-baserede tablets, der kommer på markedet," siger Paul Otellini.

Læs mere:

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS