Milliardfald i omsætningen hos Intel

Processorgiganten kommer ud af tredje kvartal med stort fald i omsætningen og et betydeligt mindre overskud.

Artikel top billede

Foto: Robert Hendel

Trejde kvartal sluttede dystert for Intel, der må indse, at omsætningen er faldet med mere end seks milliarder kroner. Det svarer til en nedgang på fem procent.

Samtidig kommer Intel ud med et tre milliarder kroner mindre overskud end på samme tidspunkt året før.

"Vores tredje kvartal afspejler det fortsatte hårde, økonomiske klima," siger Intels CEO, Paul Otellini, i en pressemeddelelse.

Det kan også skyldes, at brugere i høj grad investerer i tablet-pc'er og smartphones, der udstyret med konkurrenternes processorer i stedet for Intels, og efterspørgslen efter Intels computerchips derfor falder. Salget af traditionelle pc'er faldet med 8,6 procent sammenlignet med samme periode sidste år, viser en rapport fra IDC, der blev frigivet i sidste uge.

Den udvikling håber Intel at vende i fjerde kvartal, hvor selskabet forventer en omsætning, der lander et sted mellem 74 og 80 milliarder kroner.

"Når man ser på fjerde kvartal, er vi tilfredse med den fortsatte fremgang på ultrabooks og smartphones. Vi er også positive over for alle de Intel-baserede tablets, der kommer på markedet," siger Paul Otellini.

Læs mere:

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job