Så meget scorer Kunøe på Atea-salg

Så er der sat prisskilt på Atea, hvis aktionærer står til at indkassere op mod syv milliarder kroner, hvis forhandlingerne om salg af forhandlergiganten falder på plads.

Artikel top billede

Med den pris, som er på bordet i forhandlingerne om salg af forhandlergiganten Atea, står hovedaktionæren Ib Kunøe til en gevinst på op mod to milliarder kroner.

Atea meddelte tidligere i dag, at man forhandler med en global kapitalfond om salg af selskabet til en pris på 65 norske kroner pr. aktie.

Og med Kunøes ejerandel på godt 28 procent af de mere end 100 millioner enkelt-aktier ender it-rigmanden med at kunne sætte næsten to milliarder kroner i banken, hvis de igangværende forhandlinger ender med en salgsaftale.

Den mulige køber har tilkendegivet, at man er klar til at betale Ateas øvrige aktionærer op til 70 kroner pr. aktie, og dermed ender den samlede pris for Atea-koncernen tæt ved syv milliarder kroner.

Læs mere:

Læses lige nu

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Sales Coordinator

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job