Actebis laver aftale med dansk netværksproducent

Gigantdistributøren opruster på netværksudstyr for at udnytte sit potentiale på området.

Artikel top billede

ALSO Actebis har indgået en aftale med danske PeakOptical A/S, der producerer fiberoptiske komponenter.

Det sker for at styrke området inden for netværksudstyr, som distributøren endnu ikke har fået det optimale ud af. 

"Vi kan konstatere på vores salg indenfor netværksudstyr, at vi langt fra har formået at udnytte potentialet i markedet indenfor denne type produkter," lyder det i en pressemeddelelse fra Leif Eriksen, der er Unit Manager, Network i ALSO Actebis.

Aftalen betyder, at ALSO Actebis nu har et komplet program indenfor blandt andet fibermoduler, fiberkabler og convertere at levere fra.

"Vi sælger således langt flere "porte" end vi sælger fibermoduler - ligesom vi tidligere ikke har haft mulighed for, også at sælge fiberkablerne og dermed den komplette pakke. Det får vi mulighed for nu hvilket vi forventer os meget af," siger Leif Eriksen.

Carsten Tidselbak, der er direktør i PeakOptical, glæder sig til, at PeakOptical i samarbejde med en af Europas største distributører vil være med til at positionere den danske producent på markedet indenfor fiberoptiske komponenter.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job