Trods fald i salget: Fremgang hos Also Actebis

Stor overskudsvækst i Norden - overraskende godt resultat for Also Actebis.

Artikel top billede

Især Norden viser stor styrke. De første ni måneder har været overraskende gode for distributøren Also Actebis. Det viser det netop indleverede kvartalsregnskab.

Torben Qvist, der er chef for Also Actebis i Nordeuropa, kan læne sig op ad et regnskab, som viser at den Nord- og østeuropæiske region hos Also Actebis står for den mest markante forbedring. De første ni måneder af 2012 er salget nemlig steget til 8,9 milliarder kroner mod 8,4 milliarder i samme periode 2011.

Samlet for Also Actebis Group er omsætningen stået stille og lyder på 22,4 milliarder kroner.

Til gengæld har Also Actebis fået gjort noget ved overskuddet. Indtjeningen før skat (EBT) er mere end fordoblet fra 272 millioner kroner mod 132 millioner kroner i 2011.

Når det gælder Nord- og Østeuropa, hvor de nordiske lande hører under er overskuddet endt på 45 millioner kroner mod sølle 2,2 millioner kroner sidste år.

Det skal retfærdigvis nævnes at under Nord- og østeuropa hører udover Also Actebis Nordic (Danmark, Sverige og Norge) også Finland og Baltikum, der kommer fra Den gamle Also-koncern, og ikke ledes fra København.

Also Actebis er en europæisk broadlinedistributør, som driver distribution i Tyskland, Østrig, Schweiz, Holland, Frankrig, Danmark, Norge, Sverige, Finland, Estland, Letland og Litauen.

Annonce

Capgemini Danmark A/S

AI Data Architect

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,