Facebook fjerner dansk blokering - uden forklaring

Nogle danske hjemmesider er nu ikke længere blokeret af Facebook. Men ikke alle er sluppet fri af blokaden.

Artikel top billede

I går gik en række danske hjemmeside-ejere til medierne for at søge hjælp. Og det gav gevinst.

Facebook har i måneder og uger blokeret op til 1000 danske domæner. Det vil sige, at det ikke har været muligt at dele indhold fra siderne på Facebook. Men flere af siderne oplevede i aftes, at blokaden forsvandt, skriver DR.dk.

Facebook har været meget tavs omkring årsagen til blokeringen. Men Facebook har formentlig udelukket domænerne, fordi de alle på et tidspunkt har været hostet hos Unoeuro, der ifølge Facebook har lagt serverplads til hjemmesider mistænkt for at udsende spam.
Facebook er lige så tavs vedrørende åbningen.

Siden Scoopdeal.dk og bloggen Trendsonline.dk kan derfor nu juble over igen at være kommet i kridthuset hos Facebook - men har ikke fået en forklaring på årsagen eller vished om, at problemet er løst for bestandigt.

Andre stadig ude

Men måske er det blot de hjemmesider, der har klaget offentligt, som har fået særbehandling af Facebook.

For andre hjemmesider, som Facebook af uvisse årsager har set sig sur på, er stadig ikke lukket indenfor. "Regenkirke.dk" kan for eksempel stadig ikke dele link på Facebook, selv om hjemmesiden ikke længere ligger hos Unoeuro.

Webhostingfirmaet Unoeuro, som angiveligt har en anpart i, at de mange sider har været udelukket, har heller ikke fået nærmere besked om problemet - eller hvordan firmaet kan afhjælpe det. I et blogindlæg fra i aftes fortæller Unoeuro om sagen fra firmaets side.

For eksempel har Unoeuro tilbudt at flytte kunder fra de berørte servere til andre, uden at det har haft nogen effekt på blokeringen hos Facebook. Også kunder, der helt har forladt Unoeuro, har oplevet, at blokeringen flytter med som nissen. Facebook lader til at have blokeret selve domænet og ikke blot ip-adressen, som er den typiske reaktion.

Derfor kan Unoeuro også kun gætte på, hvordan problemet er opstået:

"I princippet kunne det være sket for enhver anden webhoteludbyder med flere kunder på samme server, og det undrer os meget, det ikke allerede er. Vores holdning er, at det bunder i et ekstremt dårligt system hos Facebook. Et system som blokerer alt for bredt og ingen information eller advarsel giver omkring en blokering," skriver Unoeuro.

"Vi følger sagen tæt, men er stadig uforstående over for årsagen til blokaden. Både vi og vores kunder forsøger stadig at få et svar ud af Facebook," uddyber direktør Pelle Smidt til ComON.

Firmaets kontakt til Facebook sker skriftlig via det sociale medies kundeservice.

"Vi er kede af, at vores kunder holdes som gidsler i sagen. Og vi er kede af, at det til syneladende kun er de største sider, som har været i stand til at lave noget støj omkring sig, som Facebook nu har hjulpet".

Unoeuro gætter stadig på, at problemet skyldes, at Facebook har lyttet til en fejl i en virusscanner.

ComON har bedt om en kommentar fra Facebook, men har endnu ikke modtaget svar.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS