Facebook fjerner dansk blokering - uden forklaring

Nogle danske hjemmesider er nu ikke længere blokeret af Facebook. Men ikke alle er sluppet fri af blokaden.

Artikel top billede

I går gik en række danske hjemmeside-ejere til medierne for at søge hjælp. Og det gav gevinst.

Facebook har i måneder og uger blokeret op til 1000 danske domæner. Det vil sige, at det ikke har været muligt at dele indhold fra siderne på Facebook. Men flere af siderne oplevede i aftes, at blokaden forsvandt, skriver DR.dk.

Facebook har været meget tavs omkring årsagen til blokeringen. Men Facebook har formentlig udelukket domænerne, fordi de alle på et tidspunkt har været hostet hos Unoeuro, der ifølge Facebook har lagt serverplads til hjemmesider mistænkt for at udsende spam.
Facebook er lige så tavs vedrørende åbningen.

Siden Scoopdeal.dk og bloggen Trendsonline.dk kan derfor nu juble over igen at være kommet i kridthuset hos Facebook - men har ikke fået en forklaring på årsagen eller vished om, at problemet er løst for bestandigt.

Andre stadig ude

Men måske er det blot de hjemmesider, der har klaget offentligt, som har fået særbehandling af Facebook.

For andre hjemmesider, som Facebook af uvisse årsager har set sig sur på, er stadig ikke lukket indenfor. "Regenkirke.dk" kan for eksempel stadig ikke dele link på Facebook, selv om hjemmesiden ikke længere ligger hos Unoeuro.

Webhostingfirmaet Unoeuro, som angiveligt har en anpart i, at de mange sider har været udelukket, har heller ikke fået nærmere besked om problemet - eller hvordan firmaet kan afhjælpe det. I et blogindlæg fra i aftes fortæller Unoeuro om sagen fra firmaets side.

For eksempel har Unoeuro tilbudt at flytte kunder fra de berørte servere til andre, uden at det har haft nogen effekt på blokeringen hos Facebook. Også kunder, der helt har forladt Unoeuro, har oplevet, at blokeringen flytter med som nissen. Facebook lader til at have blokeret selve domænet og ikke blot ip-adressen, som er den typiske reaktion.

Derfor kan Unoeuro også kun gætte på, hvordan problemet er opstået:

"I princippet kunne det være sket for enhver anden webhoteludbyder med flere kunder på samme server, og det undrer os meget, det ikke allerede er. Vores holdning er, at det bunder i et ekstremt dårligt system hos Facebook. Et system som blokerer alt for bredt og ingen information eller advarsel giver omkring en blokering," skriver Unoeuro.

"Vi følger sagen tæt, men er stadig uforstående over for årsagen til blokaden. Både vi og vores kunder forsøger stadig at få et svar ud af Facebook," uddyber direktør Pelle Smidt til ComON.

Firmaets kontakt til Facebook sker skriftlig via det sociale medies kundeservice.

"Vi er kede af, at vores kunder holdes som gidsler i sagen. Og vi er kede af, at det til syneladende kun er de største sider, som har været i stand til at lave noget støj omkring sig, som Facebook nu har hjulpet".

Unoeuro gætter stadig på, at problemet skyldes, at Facebook har lyttet til en fejl i en virusscanner.

ComON har bedt om en kommentar fra Facebook, men har endnu ikke modtaget svar.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

    Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S